وزیر آموزش و پرورش در پنجمین کنگره سراسری انجمن اسلامی معلمان:

باید بهینه سازی نظام آموزش وپرورش، دغدغه عام و ملی باشد

وزیر آموزش و پرورش لزوم تبدیل مسائل مربوط به آموزش و پرورش به گفتمان غالب در کشور را ضروری خواند وگفت: معیشت و منزلت معلمان در کانون سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های رسمی و اجرایی کشور قرار گیرد و باید بهینه سازی نظام آموزش وپرورش، دغدغه عام و ملی باشد.

به گزارش نویدتهران وبه نقل از مرکز روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، پیش از ظهرامروز فخرالدین دانش آشتیانی در پنجمین کنگره سراسری انجمن اسلامی معلمان، اظهار کرد: هرگامی که در جهت تثبیت و ارتقای نهادهای مدنی برداشته می‌شود، قدمی در راه توانمندسازی جامعه و پیشبرد فرآیند توسعه ملی و اصلاحات همه جانبه است. تلاش شما برای بالا بردن ظرفیت‌های انجمن هم کوششی ملی است که نظام آموزش و پرورش، جریان اصلاحات و نظام از آن سود می‌برند.

دانش آشتیانی افزود: انجمن اسلامی معلمان برای من که توفیق همراهی و همکاری با شهید رجایی را داشتم و امروز افتخار همکاری با بسیاری از اعضای آن را دارم، نهادی ناشناخته نیست. از قدیم با ظرفیت‌های آن ‌آشنا بودم و اکنون هم به حمایت‌ها،مساعدت ها، نقدها و راهنمایی های شما پشت گرم و نیازمندم.

وی ادامه داد: از روزهای پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس و دوره های بعد آن در تلخ و شیرین وقایع کشور بسیار با هم بوده ایم وامید داریم که آرمان های والای انقلاب و اندیشه های بلند حضرت امام «ره» را در مسیراعتلای ایران اسلامی و ارتقای نظام آموزش وپرورش کشور را با هم پی بگیریم؛ و براین باوریم که برای ساختن ایرانی آباد و سربلندکاری ضروری تر و بنیادین تر از «پرورش» فرزندان این سرزمین و «آموزش» آنان نیست.

وزیر آموزش و پرورش نهاد آموزش و پرورش را بنا و مدار توسعه همه جانبه کشور توصیف کرد و گفت: هرگونه سرمایه‌گذاری برای مدرسه، معلم و دانش‌آموز، سرمایه‌گذاری بلندمدت برای توسعه و پیشرفت کشور و بهبود و اصلاح همه جامعه است. ما معتقدیم مبدأ و محل همه تحولات اساسی کشور، نظام آموزش و پرورش است و این محدود به یک دستگاه اجرایی نیست، بلکه مسئله آموزش وپرورش، مسئله محوری جامعه، نظام و دولت است که هر گشایشی در آن، گشایش در سایر بخش‌ها و هر تنگنایی در آن، تأثیرگذار در همه زمینه‌ها است.

دانش آشتیانی با بیان اینکه ضرورت بهبود وضعیت معلمان و تعلیم و تربیت فرزندان محدود به وزارت آموزش و پرورش و حتی دستگاه‌های حاکمیتی نیست، اضافه کرد: مسئله امروز و فردای جامعه ما،مسئله مدرسه،مسئله معلم،مسئله دانش آموز و ضرورت بهبود و ارتقای وضعیت معلمان و مدارس و آموزش و پرورش فرزندان کشور از جمله مسائل ملی جامعه است.

عضوکابینه تدبیروامید اضافه کرد: پس باید بهینه‌سازی نظام آموزش و پرورش دغدغه عام و ملی باشد. ما نیاز داریم با نگاهی نو و ‌آینده‌نگرانه، فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی آموزش و پرورش را ببینیم و با عزم ملی، راه‌های نپیموده و ظرفیت‌های جدید را برای حل مسائل این بخش پیدا کنیم و به کار بندیم.

وی با بیان اینکه تبدیل آموزش و پرورش و مسائل مربوط به آن به گفتمان غالب کشور، راه را برای خروج از تنگناهای این حوزه باز می‌کند، گفت: مسائل این حوزه از جمله معیشت و منزلت معلم باید در کانون سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های رسمی و اجرایی قرار گیرد. در این مسیر توجه و عنایت ویژه مقام معظم رهبری، حمایت رئیس جمهور و بسیاری از دستگاه‌ها به خصوص ریاست مجلس و نمایندگان و همچنین نهادهای صنفی و علمی، سرمایه‌های بزرگی برای گشودن راه‌های جدید در ارتقای این بخش هستند.

عضوکابینه تدبیروامیدخاطرنشان کرد: مسئله اقتصادآموزش وپرورش، مسئله محرومیت،مسئله کهنگی و ناکارآمدی رویکردها و شیوه های آموزش کودکان ونوجوانان،مسئله معیشت و منزلت معلم، مسئله فرسودگی مدرسه و دورافتادگی از نیازها و ضرورت های زندگی و ده ها مسئله دیگر، باید در مرکز بحث ها وگفتگوهای همگانی و تخصصی و در کانون سیاست گذاری ها وبرنامه ریزی های رسمی و اجرایی قرارگیرد.

دانش آشتیانی خطاب به اعضای نهادها و تشکل های صنفی،علمی و فرهنگی معلمان در سراسرکشور گفت: صمیمانه می خواهم که برادران و خواهران مسئولتان در وزارت آموزش وپرورش را کمک کنید تا دراین رویکرد و راه نویی که در آن هستیم، بتوانیم گام هایی بلندتر و استوارتر برداریم.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: دولت فارغ از ظرفیت‌های گسترده نهادهای مدنی و شبکه‌های اجتماعی و بدون حمایت و هدایت علما، اندیشمندان و اصحاب رسانه و به دور از مشارکت فعال معلمان و دانش آموزان، نمی‌تواند قدم‌های موثر در بهسازی اساسی نظام آموزش و پرورش بردارد و معلمان و فرهنگیان به عنوان مهمترین گروه مرجع، نه تنها در آموزش وپرورش، بلکه در انجام تحولات عمیق و پر دامنه فرهنگی و اجتماعی وسیاسی موثر خواهند بود.

عضوکابینه تدبیر وامید با بیان اینکه دانش آموزان، موتور محرکه اصلی و مایه ایجاد شور ونشاط و امید در کشور هستند، تصریح کرد: مدرسه نیز هم به لحاظ کالبدی و هم به لحاظ معنوی، کانون تحولات اساسی در جامعه هستند.

دانش آشتیانی در پایان گفت:‌ در این مقطع حساس تاریخی نهادها و تشکل‌های مدنی به عنوان میراث‌داران انقلاب اسلامی و پیش برندگان اصلاحات و اعتدال، دولت را مجدانه کمک کنند تا ان‌شاءالله آینده‌ای بهتر از امروز داشته باشیم و بزرگترین سرمایه این سرزمین که سرمایه انسانی است را ارتقا بخشیم.