دکتر جهانگیری در گفتگوی تلفنی نخست وزیر ترکیه ؛

باید بغداد را در مدیریت اوضاع قویا حمایت کنیم

به گزارش نویدتهران،معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با اقدامات نا امن کننده تمامیت ارضی عراق مخالف است.
دکتر اسحاق جهانگیری عصر پنجشنبه در تماس تلفنی بن علی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه گفتگوهای سه جانبه ایران، ترکیه و عراق را در سطح دستگاهای اطلاعاتی و وزرای امور خارجه مفید ارزیابی کرد و وحدت رویه در مدیریت شرایط کنونی را ضروری دانست و گفت: رایزنی های ما در بغداد تداوم دارد و تلاش می نماییم تحولات بعد از همه پرسی مدیریت گردد.مبنای ما مصوبات مجلس عراق و تصمیمات دولت العبادی بوده و قانون اساسی عراق باید محور باشد.ما باید بغداد را در مدیریت اوضاع قویا حمایت نماییم.
معاون اول رییس جمهور، عراق را کشوری مهم در میان کشورهای عربی دانست و تاکید کرد: به لطف خدای بزرگ، برنامه قدرتهای بزرگ در عراق شکست خورده است.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: به هیچ وجه نباید اجازه دهیم که مرزهای بین المللی مخدوش شود و باید از تمامیت ارضی عراق و سوریه به طور کامل حمایت کنیم و همبستگی ایران و ترکیه در این راستا بسیار مهم و تاثیر گذار است.
نخست وزير تركيه نيز در اين تماس تلفني ضمن تبريك به دكتر جهانگيري به خاطر انتصاب مجدد وي به عنوان معاون اول رئيس جمهور در دولت دوازدهم اظهار اميدواري كرد كه در دوره جديد روابط دو كشور در سطح دوجانبه و در سطح همكاري هاي منطقه اي گسترش پيدا كند.
بن علي ييلديريم با بيان اينكه تحولات اخير منطقه بيش از ساير كشورها در كانون توجه ايران و تركيه قرار گرفته، اهميت ارتقاء سطح روابط و هماهنگي ها ميان تهران و بغداد را مورد تأكيد قرار داد و گفت: رئيس جمهور تركيه قرار است ۴ اكتبر به تهران سفر كند كه اميدوارم در اين سفر تصميمات و توافقات مناسبي ميان دو كشور اتخاذ شود.
وي با اشاره به برگزاري همه پرسي در شمال عراق، اين اقدام را يك اشتباه استراتژيك دانست و گفت: اين مسئله در نتيجه زياده خواهي برخي افراد ايجاد شده و باعث گرديده كه آرامش در سطح منطقه برهم بخورد.
وي تأكيد كرد: ايران، تركيه و عراق بايد بعنوان كشورهاي همسايه ابتكار عمل بيشتري از خود نشان دهند و به همكاري و هماهنگي هاي خود بيفزايند.
وي با اشاره به گفتگوي تلفني خود با نخست وزير عراق خاطرنشان كرد: ما براي تماميت ارضي عراق و سوريه اهميت فراواني قائل هستيم و با تجزيه در اين كشورها و ايجاد دولت هاي ساختگي در منطقه مخالفيم.
وي بر لزوم حمايت از عراق تأكيد كرد و گفت: عراق نيز بايد همكاري هاي خود را با ايران و تركيه افزايش دهد. چرا كه گسترش روابط و هماهنگي هاي سه جانبه ميان ايران، تركيه و عراق بسيار راهگشا خواهد بود.
نخست وزير تركيه با تصريح اينكه همبستگي ايران و تركيه نيز در جلوگيري از مشكلات و حل مسائل فعلي عراق بسيار مؤثر خواهد بود، بر لزوم استمرار هماهنگي و همبستگي بيشتر ايران و تركيه تأكيد كرد.