معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:

باید بر پیشانی کسانی که به منابع کشور دست اندازی می‌کنند، مهر خیانت زده شود

به گزارش نویدتهران،معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه اگر مدیریت صحیح و با انگیزه در کشور وجود داشته باشد در شرایط سخت هم می‌توان مسیر توسعه را پیمود، گفت: با استفاده مطلوب از منابع کشور و با مدیریت صحیح می‌توان ایران را در همین شرایط دشوار نیز به بهترین شکل ممکن توسعه داد.

دكتر اسحاق جهانگيري پيش از ظهر امروزدر پنجمين همايش ملي روز روستا و عشاير با اشاره به اينكه ايران كشوري بزرگ و پر ظرفيت است، اظهار داشت: مديران با انگيزه مي توانند با ابتكار و تلاش و با بكارگيري همه ظرفيت ها كشور را در مسير پيشرفت و توسعه قرار دهند و در اين روزها كه فشار اقتصادي بيشتر و عرصه بر مردم سخت و دشوار شده كمك حال آنها باشند.
وي با بيان اينكه هر وقت سخن از مديران سختكوش و با انگيزه به ميان مي آيد اين نقد بر دولت وارد مي شود كه چرا مديران بي انگيزه از مسئوليت خود كنار گذاشته نمي شوند؟ گفت: مجموعه مديريتي كشور شايسته و سلامت است اما وقتي مي گوييم مديران با انگيزه پاي كار باشند منظورمان باز شدن عرصه براي كساني است كه در سختي ها و تگناها نيز براي پيشبرد برنامه هاي خود و كمك به رفع مشكلات مردم دچار بن بست نمي شوند و وقتي عملكرد آنها مورد قضاوت قرار مي گيرد نمره قابل قبول دريافت مي كنند.
دكتر جهانگيري افزود: هر كس در اين شرايط نمي تواند با همه وجود پاي كار اداره كشور بايستد و باعث سربلندي ايران شود و به منابع كشور دست اندازي كند بايد مهر خيانت بر پيشاني او زده شود.
وي در ادامه سخنان خود با اشاره به تغييرات اقليمي و مشكل كم آبي در پهنه سرزميني كشور ، اهميت بهره وري هر چه بيشتر از منابع آب و خاك كشور را يادآور شد و افزود: در اين شرايط هر كس با هر نيتي از اجراي اين گونه طرح هاي حياتي و اساسي كه آينده ايران به آن بستگي دارد جلوگيري كند اقدامي ضد ملي انجام داده است.
دكتر جهانگيري با اشاره به محدوديت شديد منابع آب در كشور، خاطر نشان كرد: ۹۰ درصد از منابع آب كشور در بخش كشاورزي مصرف مي شود و اگر تنها ده تا بيست درصد از مصرف آب در بخش كشاورزي صرفه جويي شود همه دغدغه ها در خصوص كمبود منابع آب برطرف خواهد شد.
معاون اول رييس جمهور افزود: وزارت جهاد كشاورزي طرح هاي خوبي در خصوص بهره وري منابع آب در دست اجرا دارد و حركت عظيمي در سطح كشور در راستاي اصلاح نظام آبياري به راه افتاده و دولت ۸۵ درصد هزينه هاي تبديل روش هاي سنتي آبياري به روش هاي نوين را بصورت بلاعوض به كشاورزان پرداخت مي كند تا اين نهضت با سرعت بيشتري ادامه پيدا كند.
وي همچنين با اشاره به اهميت اشتغال زايي در روستاها براي كاهش مهاجرت روستاييان به شهرها، خاطر نشان كرد: مقام معظم رهبري در همين رابطه موافقت كردند كه يك و نيم ميليارد دلار از منابع صندوق توسعه ملي براي اجراي طرح هاي اشتغال زا در روستاها برداشت شود و اين موضوع به مجلس شوراي اسلامي رفت كه با تاخير سرانجام سال گذشته قانون آن در اختيار دولت قرار گرفت.
دكتر جهانگيري ادامه داد: دولت در اجراي اين قانون توافقاتي را با بانكهاي عامل انجام داده تا اين منابع به ريال تبديل شود و در راستاي ايجاد اشتغال و اجراي طرح هاي اشتغالزا در روستاها هزينه گردد.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه تا كنون نيمي از اين اعتبار به ريال تبديل شده و مابقي آن نيز با نرخ ارز سامانه نيما به ريال تبديل خواهد شد و رقم قابل توجهي حدود ۱۸ هزار ميليارد تومان خواهد شد با سود كم شش و چهارده درصدي در اختيار روستاييان قرار خواهد گرفت كه امتياز بسيار بي نظيري براي رونق اشتغال در روستاهاي كشور خواهد بود.
وي با تاكيد بر اينكه بايد در توزيع اين منابع دقت كافي انجام شود، گفت: بايد نظارت و مراقبت صورت گيرد تا اين وام كه حق و امتياز روستاييان و كار آفرينان براي توسعه و اشتغالزايي در روستاهاست به عده اي رانت جو تعلق نگيرد و بايد با متخلفين در اين زمينه برخورد قاطع شود.
دكتر جهانگيري اضافه كرد: اين منابع متعلق به جامعه روستايي است و كسي كه از اين منابع استفاده مي كند بايد در راستاي اشتغال زايي و كارآفريني در روستاها گام بردارد.
معاون اول رييس جمهور خاطر نشان كرد: روند اجراي اعطاي تسهيلات و اشتغال زايي در روستاها تاكنون كند بوده كه بايد از اين به بعد با سرعت و دقت كافي انجام شود و به جهت آنكه امتياز بزرگي در اين منابع مالي وجود دارد، بايد مراقبت كافي صورت گيرد تا كسي نتواند از اين منابع سوء استفاده كند.
وي اجراي طرح ها و صنايع كوچك در روستاها را از اصلي ترين روش هاي حل مشكل اشتغال در روستاها دانست و اظهار داشت: بايد در اجراي اين گونه طرح ها به اين نكته توجه شود كه اين طرح ها بايد اقتصادي باشند و توسط كساني كه اهليت و صلاحيت دارند اجرايي گردند.
دكتر جهانگيري با اشاره به بازديد چند سال گذشته خود از شهرستان قلعه گنج واقع در استان كرمان، يادآور شد: در شهرستان قلعه گنج به همت بنياد مستضعفان و مشاركت خود مردم طرح ها و برنامه هاي اشتغال زا در روستاهاي اين شهرستان اجرا شده و از پيشرفت خوبي برخوردار است.
فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي با اشاره به انتقاد برخي رسانه ها از حضور معاون اول رييس جمهور در يكي از واحدهاي كوچك اين شهرستان افزود: در جريان بازديد از يكي از روستاهاي شهرستان قلعه گنج از يك كارگاه كوچك كه در كنار يك تعويض روغني قرار داشت و با كمك مردم توسط يك جوان راه اندازي شده بود بازديدكردم كه برخي رسانه ها عكسي كه مرا در كنار آن جوان نشان مي داد طوري فضاسازي تحقير آميز انجام دادند كه معاون اول رييس جمهور يك تعويض روغني را افتتاح كرده است!! اما براي من شيريني اين افتتاح از افتتاح چندين كارخانه بيشتر است.
وي با اشاره به سابقه حضور خود در آن منطقه در ابتداي انقلاب به عنوان نيروي جهاد و محروميت هاي شهرستان قلعه گنج و روستاهاي اطراف آن، اظهار داشت: اشتغال حتي يك جوان در آن منطقه محروم براي من رضايت بخش است چرا كه بيكاري در آنجا مي تواند جوانان را درگير اعتياد و ابزار قاچاق چيان كند. اما ايجاد اشتغال آبرومندانه هر چند واحدي كوچك باشد در زندگي و معيشت مردم موثر است بنابراين بايد از اين برنامه ها كه توسط بنياد مستضعفان آغاز شده حمايت كنيم و با افتخار در افتتاح اين گونه طرح ها حاضر شويم.
وي در ادامه سخنان خود روستاها را كانون اصلي توسعه و يكي از مراكز هويت بخشي ايران برشمرد و با اشاره به جايگاه روستا در نظام اقتصادي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي كشور گفت: نمي توان درباره ايران و ويژگي هاي آن سخن گفت و اين ويژگي ها را تنها متعلق به جامعه شهري دانست.
دكتر جهانگيري روستاها را نهاد هويت ساز در دوران هاي مختلف توصيف كرد و با بيان اينكه روستاها امروز كانون مهم توليد در اقتصاد كشور هستند، تصريح كرد: در سنوات گذشته شرايطي در روستاها بوجود آمد كه بخش قابل توجهي از جمعيت روستايي به شهرها مهاجرت كردند و نتيجه اين مهاجرت ها اين شد كه جمعيت روستايي كشور كاهش و جمعيت شهري افزايش يافت.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: البته هميشه كاهش جمعيت روستايي به دليل مهاجرت نيست. تعداد زيادي از روستاهاي كشور به دليل بزرگ شدن جمعيت اين روستاها به شهر تبديل شده اند و جمعيت آنها در محاسبات، از جمعيت روستايي حذف شده در حالي كه مهاجرتي در اين مناطق صورت نگرفته است.
وي خاطر نشان كرد: اگر به توسعه پايدار و متوازن كشور مي انديشيم، اين توسعه زماني شكل مي گيرد كه توسعه روستايي نيز مدنظر باشد و نقاط ضعفي كه در برنامه هاي گذشته وجود داشته و در آنها به روستاها كمتر پرداخته شده بايد شناسايي و اصلاح شوند.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه ساكنين روستاها بايد احساس كنند كه نيازهاي اوليه آنها در روستا وجود دارد و از آب و راه و امكانات آموزشي و بهداشتي مناسب برخوردار هستند، تصريح كرد: فناوري هاي روز نيز يكي از نيازهاي امروز جوامع بشري است و امكاناتي نظير اينترنت جزو خدماتي است كه بايد بعنوان پيش نياز هر توسعه اي در روستاها وجود داشته باشد.
معاون اول رييس جمهور گفت: خوشبختانه در جمهوري اسلامي ايران كه بزودي به چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب نزديك مي شويم يكي از نكات برجسته اين بوده كه در طول اين سالها نسبت به تكميل زيرساخت هاي روستاها تلاش هاي زيادي شده است.
وي افزود: در ابتداي انقلاب اسلامي روستاها از اكثر امكانات رفاهي مورد نياز خانوارها بي بهره بودند و اگر يك خانواده روستايي مي توانست براي خود يخچال خريداري كند اين موضوع بعنوان يك نكته برجسته در گزارش ها اعلام مي شد.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه رسيدگي و توجه به روستاها و نقاط محروم از تاكيدات امام خميني (ره) بود، افزود: خوشبختانه نهادهاي مرتبط با توسعه روستايي در كشور شكل گرفت و امروز بيش از ۹۲ درصد جمعيت روستايي كشور از راه آسفالت شده برخوردار هستند.
معاون اول رييس جمهور اضافه كرد: در دولت يازدهم و دوازدهم ۱۴ هزار كيلومتر راه روستايي آسفالت شد و ۷۸ درصد جمعيت روستايي از آب آشاميدني بهداشتي برخوردار شدند و اين در حالي است كه در سال۹۳در يكي از جلسات شوراي عالي آب گزارش داده شد كه به ۶ هزار روستاي كشور از طريق تانكر آبرساني مي شود كه گزارشي تكاندهنده و دردناك بود و پس از آن دولت يازدهم در اين زمينه وارد عمل شد و در سال ۹۵ به اندازه ۱۰ سال پيش از آن آب آشاميدني بهداشتي به روستاهاي كشور رسانده شد.
وي همچنين با اشاره به برنامه هاي دولت تدبير و اميد در جهت گاز رساني به روستاهاي كشور خاطر نشان كرد: در اوج كمبود منابع بودجه اي دولت، با تدابيري كه انديشيده شد بدون استفاده از بودجه دولت و با بكارگيري منابع مالي حاصل از صرفه جويي سوخت به تمام روستاهاي بالاي ۲۰ خانوار گازرساني شد و اين عين عدالت است چرا كه مردم روستاها در نقاط دور افتاده كشور نيز حق دارند كه از خدمات مختلف برخوردار باشند.
دكتر جهانگيري افزود: هم اكنون به بيش از ۲۳ هزار روستا گازرساني شده و تا پايان دولت دوازدهم اين تعداد به ۳۷ هزار روستا خواهد رسيد.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه ۹۹ درصد جمعيت روستايي كشور تحت پوشش خانه هاي بهداشت قرار گرفته اند، گفت: اين حق طبيعي جامعه روستايي است كه از امكانات مناسب و خدمات مطلوب برخوردار باشند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود به پذيرش ۱۷ نفر از يك كلاس در دبيرستاني در شهرستان سراوان استان سيستان و بلوچستان در رشته پزشكي اشاره كرد و گفت: با وجود محروميت ها اين دانش آموزان موفق شده اند به چنين موفقيت بزرگي دست يابند كه بايد از تك تك معلمين، دانش آموزان و خانواده هاي آنها كه با وجود محروميت توانسته اند در رقابت با ساير شركت كنندگان كه از امكانات بسيار بيشتري برخوردارند در رشته پزشكي پذيرفته شوند.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه خدمات و فناوري هاي پيشرفته نظير اينترنت امروز در سطح روستاهاي كشور در حال توسعه است، تصريح كرد: اينها كارها و اقدامات لوكس نيست بلكه نياز زندگي امروز است.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه بايد كاري كنيم كه روستاييان توانمند شوند، به برنامه هاي دولت تدبير و اميد در اين راستا اشاره و خاطر نشان كرد: توانمند سازي روستاييان در دستور كار دولت قرار دارد و دولت تلاش كرده است از طريق مراكز آموزشي، مهارتهاي لازم را به روستاييان و عشاير آموزش دهد و با اعطاي تسهيلات مناسب با سود اندك‌، روستاييان و عشاير را به افرادي كارآفرين تبديل كند.
وي افزود: اولويت اصلي دولت توسعه كشاورزي در روستاهاي كشور است و در صدد است كه با اصلاح شبكه توزيع محصولات كشاورزي شرايطي را بوجود آورد تا توليد كنندگان اصلي و كشاورزان بيشترين سود و بازده را در زنجيره توليد بدست آورند و سهم اصلي فروش محصولات كشاورزي به آنان برسد.
وي همچنين از خدمات دكتر سيد ابوالفضل رضوي معاون توسعه روستايي و مناطق محروم كشور در سالهاي گذشته قدرداني كرد و گفت: ايشان يكي از مديران با انگيزه و موفق در طول سال هاي گذشته است كه توانست اين معاونت را به يكي از فعال ترين بخشهاي دولت تبديل كند و ضمن همكاري با دستگاه ها و بانك هاي مختلف زمينه توسعه روستاها به منظور اشتغالزايي و توليد را فراهم نمايد.
در اين مراسم سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي نيز بر لزوم تقويت روستاها و حمايت از روستاييان تاكيد كرد و گفت: با هدف ماندگاري روستاييان وعشاير در روستاها بايد خدمات مختلف نظير بيمه اجتماعي را در روستاها را گسترش دهيم تا شاهد رشد و بالندگي روستاها باشيم.
دكتر رضوي معاون توسعه روستايي و مناطق محروم معاون اول رييس جمهور هم در اين مراسم گزارشي از اعطاي تسهيلات اشتغال زايي به روستايي ارائه كرد و گفت: با اعطاي اين تسهيلات تاكنون ۴۰۰ واحد توليدي راه اندازي شده كه اين عدد تا پايان سال به حدود ۵۰۰۰ واحد خواهد رسيد.
مهندس سعيدي كيا رييس بنياد مستضعفان و رييس سازمان امور عشاير هم هر كدام در سخناني جداگانه گزارشي از اقدامات صورت گرفته در جهت توانمند سازي و حمايت از روستاييان و عشاير ارائه كردند.
گفتني است در اين مراسم با حضور معاون اول رييس جمهور از كتاب طرح هاي اشتغال پايدار روستايي رونمايي شد.