مديرکل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت مطرح کرد:

بایدها و نبایدهای مصرف نمک یددار

به گزارش نویدتهران،مديرکل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، گفت: کنترل اختلالات ناشي از کمبود ید در كشور و حفظ شاخص ها، در گروی همكاري تمامی بخش ها در جهت ساماندهي واردات يدات پتاسيم، حمايت از صنايع تصفيه نمك، اطلاع رساني و آگاه کردن مردم از خطرات مصرف نمك هاي غير استاندارد و فاقد مجوز هاي بهداشتي، پايش منظم كيفيت نمك هاي خواركي، برخورد قانوني با افراد سودجويي كه به عنوان نمك طبيعي و با تبليغات مردم فريب، مصرف اين نوع نمك ها را ترويج مي كنند، است.

دكتر زهرا عبداللهي در گفت و گویی درخصوص كمبود يد و پيشگيري و كنترل آن، اظهار کرد: تا دو دهه قبل، ايران در بين كشورهای دچار كمبود شديد يد قرار داشت. اولين بررسی ملی اختلالات ناشی از كمبود يد در سا ل ۱۳۶۸ شيوع گواتر را به عنوان نشانه كمبود يد در دانش آموزان مدارس اكثر استان های كشور را ۳۰ تا ۷۰ درصد گزارش کرد.

وی با بیان اینکه يد يك عنصر ضروري براي بدن است كه براي رشد و نمو انسان، حتي قبل از تولد، نيز مورد نياز است، تصریح کرد: كمبود يد، از طريق ايجاد اختلال در رشد و تكامل مغز، ميليون‌ ها نفر از ساكنين كره زمين را در معرض خطر قرار داده است. آسیب مغزی ناشی از کمبود ید به آسانی قابل پیشگیری است.

مديرکل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت بیان کرد: يدرساني از طريق همگاني كردن مصـرف نمك يددار، ساده ‌ترين و مطمئن‌ ترين روش پيشگيري و كنترل اين اختلالات بوده و در بسياري از كشورهاي جهان به كار رفته است.

دكتر عبداللهی خاطرنشان کرد: مطالعات محققان كشور از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۸، نشان داد كه حدود ۲۰ ميليون نفر از مردم كشور ما در معرض كمبود يد قرار دارند. عقب‌ ماندگي رشد، اختلال شنوايي و كاهش ضريب هوشي نيز در كودكان از جمله عوارض شديد كمبود يد است. نتايج اين مطالعات سبب شد كه اختلالات ناشي از كمبود يد يكي از اولويت‌ های بهداشتی كشور شناخته شده و كميته كشوري مبارزه با عوارض ناشي از كمبود يد در سال ۱۳۶۸ تشكيل شود.

وی درخصوص عملکرد این کمیته توضیح داد: كميته كشوري مبارزه با عوارض ناشي از كمبود يد، تهيه و توزيع نمك يددار را در سطح عمومي جامعه، به عنوان استراتژي اصلي مبارزه با اين اختلالات انتخاب کرد و تلاش برای يددار كردن نمك‌های يددار توسط وزارت بهداشت آغاز شد. ايران در بين كشورهاي شرق مديترانه، اولين كشوري بود كه اقدام به بررسي كشوري گواتر و توليد و توزيع نمك يددار در سطح جامعه کرده و طی دو سه دهه گذشته نیز به موفقيت‌ های چشمگيري در زمينه مبارزه با اختلالات ناشي از كمبود يد دست يافته است. به طوری كه در سال ۱۳۷۵، با احراز دو شاخـص عمـده، يکی مصرف بيش از ۹۵ درصد خانوارها از نمك يددار و ديگری ميانه يد ادرار بالاتر از ۱۰۰ ميكروگرم در ليتر نزد دانش ‌آموزان مدارس، به عنوان كشور عاري از اختلالات ناشي از كمبود يد در منطقه شناخته شده است.

مديرکل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، عنوان کرد: آخرين بررسي كشوري نشان داده است كه علاوه بر استمرار كفايت يدرساني كه با مناسب بودن ميانه يد ادرار در كليه استان ها مشخص شد، درصد گواتر در دانش آموزان كشور به كمتر از ۵ درصد كاهش يافته است. اين بررسي نشان داد كه براي كاهش شيوع گواتر، سال هاي متمادي پس از شروع يدرساني وقت لازم است.

وی درخصوص حفظ شاخص ها و جلوگيري از برگشت دوباره مشكل كمبود يد، یادآور شد: کنترل اختلالات ناشي از کمبود ید در كشور در گروی همكاري تمامی بخش ها در جهت ساماندهي واردات يدات پتاسيم، حمايت از صنايع تصفيه نمك، اطلاع رساني و آگاه کردن مردم از خطرات مصرف نمك هاي غير استاندارد و فاقد مجوز هاي بهداشتي، پايش منظم كيفيت نمك هاي خواركي، برخورد قانوني با افراد سودجويي كه به عنوان نمك طبيعي و با تبليغات مردم فريب، مصرف اين نوع نمك ها را ترويج مي كنند، است.

دکتر عبداللهی با بیان اینکه ید یک عنصر طبیعی مورد نیاز برای بدن است که باید از طریق برنامه غذایی روزانه تامین شود، گفت: کمبود ید باعث بزرگی غده تیروئید می شود. بزرگی غده تیروئید را گواتر نامیده می شود. اختلال در رشد مغزی و جسمی، کری، لالی و لوچی چشم، کاهش بهره هوشی کودکان، کاهش قدرت یاد گیری و افت تحصیلی از عوارض کمبود ید در کودکان است.

وی افزود: بهترین راه پیشگیری از کمبود ید و گواتر ناشی از آن، مصرف نمک یددار تصفیه شده است. نمک یددار تصفیه شده، هنگام پخت غذا و یا سر سفره قابل استفاده است.

چگونه از نمک یددار نگهداری کنیم؟

مديرکل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت درخصوص نگهداری نمک یددار، بیان کرد: نباید نمک یددار را در معرض نور مستقیم خورشید و یا رطوبت قرار داد، چراکه ید آن از بین می رود. نمک یددار تصفیه را باید در ظروف بدون منفذ پلاستیکی، چوبی، سفالی و یا ظرف شیشه ای رنگی که نور از آن عبور نمی کند، نگهداری کرد. ظرفی که نمک یددار در آن نگهداری می شود باید همیشه دربسته باشد. چون اگر نمک یددار در معرض هوا قرار گیرد، ید آن از بین می رود. ذخیره کردن ید به مدت طولانی، باعث کاهش میزان ید آن می شود، بنابراین سعی شود، نمک یددار حداکثر تا ۶ ماه پس از خرید، مصرف شود.

وی ادامه داد: باید توجه شود که در هنگام طبخ غذا، نمک یددار تصفیه در اواخر پخت، به غذا اضافه شود تا مقدار بیشتری ید در غذا باقی بماند.

چه كساني بايد نمك يددار تصفيه شده مصرف كنند؟

مديرکل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، گفت: تمام افراد خانواده اعم از کودکان و بزرگسالان باید نمک یددار تصفیه مصرف کنند. با مصرف نمک یددار میزان ید مورد نیاز بدن به راحتی تامین می شود. کسانی که پزشک، مصرف نمک را برای آنها ممنوع کرده است، نباید از نمک یددار تصفیه هم استفاده کنند.

وی اظهار کرد: باید توجه شود که مصرف زیاد نمک یددار تصفیه هم می تواند موجب افزایش فشار خون شود.

دکتر عبداللهی با بیان اینکه باید از نمک های یددار تصفیه که دارای کد بهداشتی و پروانه ساخت از وزارت بهداشت هستند، استفاده شود، خاطرنشان کرد: با تصفيه نمك، انواع ناخالصي هاي آن گرفته مي شود. اين ناخالصي ها مانند شن، ماسه و خاك و مواد آلوده كننده كه جهت استخراج از معدن استفاده مي شوند و مواد محلول نظير سختي (كلسيم و منيزيوم) سولفات و فلزات سنگيني از قبيل سرب، جيوه، ارسنيك و كادميوم هستند كه با مشكلاتي از قبيل بيماري هاي كليوي، سنگ كليه، مشكلات گوارشي وحتي سرطان ها، سلامت مصرف كننده را به خطر مي اندازند.

مديرکل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت در پایان تصریح کرد: مصرف هر نوع نمك كه فاقد استانداردهاي لازم و مجوزهاي بهداشتي است و به عنوان نمك طبيعي دريا عرضه مي شود، غير قابل مصرف خوراکی بوده و علاوه بر اينكه يد كافي ندارد، به دليل انواع ناخالصي ها سلامت مردم را به خطر مي اندازد.