دبير ستاد مركزي اربعين خبر داد:

بازگشت ۹۳۰ هزار زائر به كشور تا صبح امروز/ توصيه های مهم به زائران براي رعايت بهداشت

به گزارش نویدتهران،دبير ستاد مركزي اربعين حسيني(ع) با توصيه به زائران براي تأکید بر رعايت اصول بهداشتي در داخل خاك عراق گفت: زائران در عراق از خوردن سبزيجات خودداري كرده و فقط از آب معدني و غذاي گرم استفاده كنند. زائران در طول سفر اربعين و بازگشت به كشور حتما نكات بهداشتي را به طور ویژه رعايت كنند.
مجيد آقابابايي با اشاره به اينكه زائران در بازگشت، اگر آثار بيماري مشکوک و یا حتي سرماخوردگي دارند، حتما به مراكز درماني و هلال احمر كه در پايانه‌هاي مرزي یا در طول مسیر و یا شهرهای مرزی مستقر هستند مراجعه كرده و پس از طي مراحل درماني به سمت شهرهاي خود حركت كنند، اظهار داشت: مراكز درماني و پايگاه هاي هلال احمر به صورت شبانه‌روزي در پايانه‌هاي مرزي مستقر بوده و در حال خدمات‌رساني به زائران هستند.
وي همچنين افزود: زائراني كه قصد بازگشت به شهرهاي خود با خودروي شخصي دارند، حتما قبل از حركت استراحت كافي داشته باشند. امكانات اسكان و تغذيه در نقاط مرزي پيش‌بيني شده است پس زائران ابتدا به اندازه كافي استراحت كرده و براي بازگشت عجله نكنند و در مسير هم، با سرعت مطمئنه حركت كنند.
مديركل امور مرزي وزارت كشور با اشاره به اينكه مشكلي براي پذيرش زائران در مرزها با توجه به پيش‌بيني زيرساخت‌ها و وسايل حمل و نقل نداريم تصريح كرد: در حال حاضر تردد در مرزها با سهولت انجام شده و مشكل خاصي وجود ندارد. هم اکنون هزار و ۱۰۰ دستگاه اتوبوس در مرز مهران، ۲۵۰ دستگاه اتوبوس در شلمچه و ۱۵۰ دستگاه اتوبوس در مرز چذابه آماده انتقال زائران به كشور هستند و به صورت منظم و مستمر، اتوبوس به تعداد مورد نیاز وارد استان های ایلام و خوزستان می،شود. همچنين تعدادي اتوبوس از كشور در داخل خاك عراق براي جابجايي زائران اختصاص داه شده است. البته حدود ۵۰ درصد وسايل حمل ونقل زائران هم وسايل شخصي بوده و حدود ۲۰۰ هزار دستگاه خودوري زائران در پاركينگ‌ها مستقر است و تا کنون هيچ گزارشي درباره وجود مشكل براي بازگشت زائران به دست ما نرسيده است.
وي خاطرنشان كرد: در مجموع تعداد دو ميليون و ۳۵۲ هزار و ۳۰۹ رواديد توسط سفارت، كنسولگر‌ي‌هاي سه گانه عراق و دفاتر دوازده گانه موقت براي زائرین ایرانی و اتباع خارجی دارای اقامت معتبر در ایران صادر شده است.
در مجموع تعداد دو ميليون ۲۳۱ هزار و ۱۹۲ نفر از زائران ايراني براي سفر اربعين از كشورخارج شدند. همچنين ۲۱۰ هزار و ۲۶۸ نفر از اتباع غيرايراني مقیم یا ترانزیت از مرزهاي كشور براي سفر اربعين خارج شده اند. تا صبح امروز نیز ۹۳۰ هزار نفر از زائرین به كشور بازگشته‌اند.
آقابابايي افزود: ديروز حدود ۲۰ هزار نفراز كشور خارج شده و ۱۹۴ هزار نفر به كشور بازگشته‌اند. ميزان ورود زائران به كشور در حال حاضر بيشتر شده است و امروز، فردا و روز شنبه اوج ورود زائران به كشور خواهد بود.
به گفته وي، تا ديشب ۳۱ مورد فوتي در داخل عراق و ۱۹ مورد فوتي در داخل كشور به دلایل گوناگون طبیعی و حوادث به ثبت رسيده است.
دبيرستاد مركزي اربعين درباره تامين امنيت زائران نيز گفت: چندين تيم تروريستي به صورت گروهي يا انفرادي قصد انجام عمليات تروريستي عليه زائران را داشته اند كه با هوشياري ارتش، پلیس و نیروهای مردمی عراق، اقدمات اين گروه‌هاي تروريستي خنثي شده است.
وي در پايان اظهار كرد:‌ افرادي که رواديد اربعين دريافت کرده اند اما تا کنون از کشور خارج نشده اند، از زمان اخذ رواديد به مدت سه ماه فرصت دارند به عراق سفر كنند و حداكثر يك ماه در اين كشور بمانند.