دبير ستاد مركزي اربعين خبر داد:

بازگشت 930 هزار زائر به كشور تا صبح امروز/ توصيه های مهم به زائران براي رعايت بهداشت

به گزارش نویدتهران،دبير ستاد مركزي اربعين حسيني(ع) با توصيه به زائران براي تأکید بر رعايت اصول بهداشتي در داخل خاك عراق گفت: زائران در عراق از خوردن سبزيجات خودداري كرده و فقط از آب معدني و غذاي گرم استفاده كنند. زائران در طول سفر اربعين و بازگشت به كشور حتما نكات بهداشتي را به طور ویژه رعايت كنند.
مجيد آقابابايي با اشاره به اينكه زائران در بازگشت، اگر آثار بيماري مشکوک و یا حتي سرماخوردگي دارند، حتما به مراكز درماني و هلال احمر كه در پايانه‌هاي مرزي یا در طول مسیر و یا شهرهای مرزی مستقر هستند مراجعه كرده و پس از طي مراحل درماني به سمت شهرهاي خود حركت كنند، اظهار داشت: مراكز درماني و پايگاه هاي هلال احمر به صورت شبانه‌روزي در پايانه‌هاي مرزي مستقر بوده و در حال خدمات‌رساني به زائران هستند.
وي همچنين افزود: زائراني كه قصد بازگشت به شهرهاي خود با خودروي شخصي دارند، حتما قبل از حركت استراحت كافي داشته باشند. امكانات اسكان و تغذيه در نقاط مرزي پيش‌بيني شده است پس زائران ابتدا به اندازه كافي استراحت كرده و براي بازگشت عجله نكنند و در مسير هم، با سرعت مطمئنه حركت كنند.
مديركل امور مرزي وزارت كشور با اشاره به اينكه مشكلي براي پذيرش زائران در مرزها با توجه به پيش‌بيني زيرساخت‌ها و وسايل حمل و نقل نداريم تصريح كرد: در حال حاضر تردد در مرزها با سهولت انجام شده و مشكل خاصي وجود ندارد. هم اکنون هزار و 100 دستگاه اتوبوس در مرز مهران، 250 دستگاه اتوبوس در شلمچه و 150 دستگاه اتوبوس در مرز چذابه آماده انتقال زائران به كشور هستند و به صورت منظم و مستمر، اتوبوس به تعداد مورد نیاز وارد استان های ایلام و خوزستان می،شود. همچنين تعدادي اتوبوس از كشور در داخل خاك عراق براي جابجايي زائران اختصاص داه شده است. البته حدود 50 درصد وسايل حمل ونقل زائران هم وسايل شخصي بوده و حدود 200 هزار دستگاه خودوري زائران در پاركينگ‌ها مستقر است و تا کنون هيچ گزارشي درباره وجود مشكل براي بازگشت زائران به دست ما نرسيده است.
وي خاطرنشان كرد: در مجموع تعداد دو ميليون و 352 هزار و 309 رواديد توسط سفارت، كنسولگر‌ي‌هاي سه گانه عراق و دفاتر دوازده گانه موقت براي زائرین ایرانی و اتباع خارجی دارای اقامت معتبر در ایران صادر شده است.
در مجموع تعداد دو ميليون 231 هزار و 192 نفر از زائران ايراني براي سفر اربعين از كشورخارج شدند. همچنين 210 هزار و 268 نفر از اتباع غيرايراني مقیم یا ترانزیت از مرزهاي كشور براي سفر اربعين خارج شده اند. تا صبح امروز نیز 930 هزار نفر از زائرین به كشور بازگشته‌اند.
آقابابايي افزود: ديروز حدود 20 هزار نفراز كشور خارج شده و 194 هزار نفر به كشور بازگشته‌اند. ميزان ورود زائران به كشور در حال حاضر بيشتر شده است و امروز، فردا و روز شنبه اوج ورود زائران به كشور خواهد بود.
به گفته وي، تا ديشب 31 مورد فوتي در داخل عراق و 19 مورد فوتي در داخل كشور به دلایل گوناگون طبیعی و حوادث به ثبت رسيده است.
دبيرستاد مركزي اربعين درباره تامين امنيت زائران نيز گفت: چندين تيم تروريستي به صورت گروهي يا انفرادي قصد انجام عمليات تروريستي عليه زائران را داشته اند كه با هوشياري ارتش، پلیس و نیروهای مردمی عراق، اقدمات اين گروه‌هاي تروريستي خنثي شده است.
وي در پايان اظهار كرد:‌ افرادي که رواديد اربعين دريافت کرده اند اما تا کنون از کشور خارج نشده اند، از زمان اخذ رواديد به مدت سه ماه فرصت دارند به عراق سفر كنند و حداكثر يك ماه در اين كشور بمانند.