وزیر آموزش‌وپرورش :

بازگشایی مدارس منوط به تصویب ستاد ملی کرونا است

به گزارش نویدتهران،وزیر آموزش‌وپرورش در حاشیه برنامه گفت‌وگوی هفته با اشاره به این که بازگشایی مدارس منوط به تصویب ستاد ملی کرونا است، اظهار کرد: آموزش و پرورش همواره آمادگی لازم برای بازگشایی مدارس را دارد.
محسن حاجی میرزایی در حاشیه نوزدهمین برنامه گفت‌وگوی هفته و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در نشست مشترک با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به زمینه‌های بسیار متنوعی از همکاری مشترک بین دو دستگاه رسیدیم و مقرر شد مجموعه این محورها استخراج و به معاونت‌های مربوطه در دو وزارتخانه ارائه ‌شود تا مورد گفت‌وگو طرفین قرار گیرد.

وی افزود: وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، دو دستگاه فرهنگی هستند که مأموریت‌هایشان ارتباط نزدیکی باهم دارد؛ بنابراین برای آشنایی جامعه فرهنگی و دانش آموزان با مفاخر فرهنگی و تقویت و اشاعه حوزه‌های؛ میراث فرهنگی، میراث معنوی، صنایع‌دستی و گردشگری، عرصه‌های مشترکی برای همکاری وجود دارد.

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به وجود 160رشته تحصیلی در شاخه‌های کاردانش، تصریح کرد: اکنون 9 رشته مرتبط با صنایع‌دستی و گردشگری در هنرستان‌های کاردانش ارائه ‌شده است؛ بنابراین زمینه خوبی برای گسترش همکاری‌ها در جهت توسعه این رشته‌ها وجود دارد.

وی مدارس ماندگار را ازجمله میراث فرهنگی در همه استان‌ها برشمرد و عنوان کرد: این مدارس که اغلب بیش از یک‌صد سال قدمت دارند، نیازمند نگهداری با مقررات ویژه و استانداردهای لازم هستند؛ بنابراین ایجاد هنرستان‌هایی برای مرمت آثار باستانی، صنایع‌دستی، حمایت از صنعت گردشگری، راه‌اندازی و راهنمایی تورهای گردشگری ازجمله عرصه‌هایی است که می‌تواند زمینه همکاری مشترک بین دو وزارتخانه باشد.

حاجی میرزایی در پاسخ سؤالی در خصوص بازگشایی مدارس اظهار کرد: آموزش‌وپرورش همواره آمادگی بازگشایی مدارس را دارد؛ اما در بازگشایی مدارس تابع مصوبات ستاد ملی کرونا هستیم. بنابراین هرزمانی که این ستاد اجازه دهد، مدارس را بازگشایی خواهیم کرد. معتقدیم بسته بودن مدارس و دور بودن دانش آموزان از مدرسه با مخاطرات پایدار و پنهانی روبرو است و دانش آموزان آسیب می‌رساند. تلاش می‌کنیم تا آموزش‌های باکیفیتی از طریق فضای مجازی داشته باشیم اما قطعاً امکان ارائه یک آموزش باکیفیت به‌صورت حضوری بیشتر خواهد بود.

وی درباره افزایش حقوق نیروهای طرح خرید خدمات اظهار کرد: از ابتدای سال جاری اصلاحاتی در مقررات این نیروها انجام شد و 24 ساعت کار آن‌ها که قبلاً نیمه‌وقت محسوب می‌شد، اکنون تمام‌وقت حساب می‌شود و بر اساس قانون کار حقوقشان افزایش می‌یابد.

وزیر آموزش‌وپرورش در خصوص رتبه‌بندی فرهنگیان گفت: این طرح در دستور کار دولت قرار دارد که امیدواریم همین روزها به تصویب برسد. البته رتبه‌بندی در بودجه پیش‌بینی‌ شده است و لایحه آن نیز به مجلس ارسال می‌شود.