بازدید سرلشکر صفوی از زیرساخت های نظامی و اقتصادی استان هرمزگان

به گزارش نویدتهران،دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا به همراه دانشجویان خود در مقطع دکتری دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران از زیرساخت های نظامی و اقتصادی استان هرمزگان بازدید کرد.

سرلشکر صفوی در تحلیل اهمیت تاریخی منطقه خلیج فارس تصریح کرد:اهمیت منطقه خلیج فارس از ۱۱۱ سال قبل شروع شد. در سال ۱۹۰۸ میلادی نفت در مسجد سلیمان ایران کشف شد و تا آن زمان نفت در هیچ کجای منطقه کشف نشده بود. چهار سال بعد انگلیسی ها بزرگترین پالایشگاه نفت خاورمیانه را سال ۱۹۱۲ در آبادان ساختند. انگلیسی ها سوخت ناوگان خود را از ذغال سنگ به هیدروکربنی تبدیل کردند و در جنگ اول و دوم جهانی آبادان و ایران را اشغال نظامی کردند و از محصولات پالایشگاه آبادان برای هواپیما هایشان و خودروهای نظامی استفاده کردند و همچنین از راه آهن جنوب به شمال بهره بردند.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا ادامه داد:انگلیسی ها با تغییر استراتژی از سال ۱۹۶۸ از خلیج فارس، دریای سرخ و شرق مدیترانه خارج شدند و سه دولت مصنوعی را ایجاد کردند و بحرین و امارات متحده عربی و قطر را در سال ۱۹۷۱ تشکیل دادند. پس از خروج انگلیسی ها از این منطقه آمریکا در سال ۱۹۷۱قدرت این منطقه شد. استراتژی توازن دوستونه نیکسون در همین راستا اجرا شد و در آن استراتژی ،آمریکایی ها رژیم ایران را ستون امنیتی و نظامی و به اصطلاح ژاندارم این منطقه قرار دادند و عربستان سعودی را به ستون اقتصادی منطقه تبدیل کردند.
استاد جغرافیای سیاسی در تبیین جایگاه خلیج فارس و تنگه هرمز در تحولات استراتژیک منطقه و جهان افزود: بندرت در کل مناطق جهان منطقه ای به اهمیت خلیج فارس می توان پیدا کرد.
وی افزود:وقتی در یک منطقه لایه‌های ژئوپلیتیک، ژئواکونومیک و ژئواستراتژیک برهم منطبق می‌شود، آن منطقه راهبردی خواهد بود و هنگامی که یک منطقه از وزن برتر راهبردی و ژئوپلیتیکی برخوردار شود، همه قدرت‌های جهان به آن منطقه چشم خواهند دوخت و بنظر می رسد در آینده ای نه چندان دور استرانژی چینی ها و هندیها به سمت این منطقه و برای بهره مندی از انرژی این منطقه جلب شود.
سرلشکر صفوی با تأکید بر اهمیت فرهنگی و ژئوکالچر منطقه خلیج فارس تا دریای مدیترانه اظهار کرد:تمام ادیان بزرگ الهی از جمله حضرت موسی سلام الله علیه، حضرت مسیح سلام الله علیه و حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم ، آخرین پیامبر الهی از این منطقه تا دریای مدیترانه ظهور کرده اند و تا کنون در این منطقه مسسیحیان و یهودیها و مسلمانان در کنار هم زندگی می کردند و با تشکیل غده سرطانی رژیم اشغالگر قدس در سال ۱۹۴۸ میلادی توسط انگلیس و با حمایت آمریکا ، منطقه هم اکنون دچار نا امنی شده است.
****آمریکایی ها سه چالش بزرگ پیش رو دارند/ آمریکایی ها از روند قدرت گیری چین احساس خطر می کنند
وی با تحلیل چالش های بزرگ آمریکا تا سال ۲۰۳۰ در مقیاس جهانی گفت:آمریکایی ها سه چالش بزرگ پیش رو دارند. چالش اول آنها با ماهیت اقتصادی برابر چین است. چین تا سال ۲۰۳۰ چین قدرت اول اقتصادی جهان خواهد شد و هر کشوری که قدرت اقتصادی شود به سمت توسعه و گسترش قدرت نظامی حرکت خواهد کرد و آمریکایی ها از این روند احساس خطر می کنند. به همین دلیل اوباما در اواخر دوره ریاست جمهوری خود از استراتژی کوچ شرقی و حرکت به سمت چین سخن گفت.
سرلشکر صفوی افزود:آمریکایی‌ها در راهبرد امنیت ملی خودشان در سال ۲۰۱۲ اعلام کردند که از نظر نظامی به سمت جنوب شرقی آسیا و اقیانوس آرام خواهند رفت و قصد دارند آرام، آرام به سمت آن منطقه تغییر استراتژی بدهند به دلیل اینکه چین قدرت تأثیرگذار اقتصادی در مقابل آمریکا است و روسیه نیز قدرت نظامی مقابل آمریکا محسوب می‌شود.
**** روسیه پس از فروپاشی شوروی ساختار نظامی و اطلاعاتی خود را حفظ کرده است/روسیه بزرگترین قدرت نظامی در مقابل آمریکا است
دکتر صفوی چالش دوم آمریکایی ها را با ماهیت نظامی دانست و خاطرنشان ساخت:چالش دوم آمریکایی ها با فدراسیون روسیه است که ماهیت نظامی دارد. روسیه پس از فروپاشی شوروی ساختار نظامی و اطلاعاتی خود را حفظ کرده است و هم اکنون هم بزرگترین قدرت نظامی در مقابل آمریکا خصوصا سلاح های قاره پیما موشکی و اتمی است.
****با پیروزی انقلاب کبیر اسلامی ساختار قدرت در منطقه غرب آسیا بنفع ایران رقم خورد/ حکومت با ثبات و قدرتمند جمهوری اسلامی ایران بایستی روابط خود با سایر کشور‌ها را بر اساس منافع ملی و امنیت ملی توسعه دهد
سرلشکر صفوی سومین سومین چالش آمریکایی ها را فرهنگی تمدنی دانست و افزود:واقعیت این است که یک قدرت بزرگ فرهنگی و تمدنی به نام جهان اسلام در برابر فرهنگ و اقتصاد لیبرال دموکراسی و تفکر مادی آمریکایی ها و غربی ها در حال ظهور و بروز است و با پیروزی انقلاب کبیر اسلامی ساختار قدرت در منطقه غرب آسیا بنفع ایران رقم خورد و آمریکائیها و صهیونیست ها دچار غافلگیری استراتژیک شدند
سرلشکر صفوی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر ضرورت توسعه روابط ایران با سایر کشورها گفت : جمهوری اسلامی ایران با داشتن ۲ هزار و ۲۰ کیلومتر ساحل در دریای عمان و خلیج فارس، به عنوان یک حکومت با ثبات و قدرتمند بایستی روابط خودش را با سایر کشور‌ها بر اساس منافع ملی و امنیت ملی توسعه دهد.
****تا ۲۰ سال آینده توسعه ایران بر مبنای صادرات خواهد بود/ تغییر به استراتژی بحری و توسعه بنادر از الزامات توسعه آینده کشور است
سرلشکر صفوی در بازدید از بندر شهید رجایی با بیان اینکه در نگاه برنامه ریزی راهبردی، دریا به عنوان لوکوموتیو توسعه کشور می‌تواند نقش داشته باشد، تصریح کرد: به نظر می‌رسد تا ۲۰ سال آینده توسعه ایران بر مبنای صادرات خواهد بود و کشور ما برای این منظور باید استراتژی بحری داشته باشد. ایران از ۲ هزار و ۷۰۰ کیلیومتر ساحل دریا در خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر برخوردار است که می‌تواند مبدأ صادرات به پانزده کشور همسایه و کل کشورهای جهان باشد.
وی افزود: هم اکنون کل صادرات غیر نفتی ایران حدود ۵۰ میلیارد دلاردر سال است که می‌توانیم با توسعه بنادر در جنوب و شمال کشور، این رقم را تا چند برابر افزایش دهیم.
این استاد دانشگاه تأکید کرد: ده‌ها سال است که استراتژی ایران برّی بوده، اما به نظر می‌رسد می‌توانیم با ترکیب استراتژی برّی وبحری و فضایی، به امنیت پایدار و توسعه همه جانبه کشورمان دسترسی پیدا کنیم.
****پالایشگاه های استان هرمزگان ۶۰ درصد تولید بنزین کنونی ایران را تامین می کند
دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در بازدید از پالایشگاه های استان با اشاره به ظرفیت این پالایشگاه ها گفت:مجموع پالایشگاه های استان هرمزگان ۶۰ درصد تولید بنزین کنونی ایران را تامین می کند.
سرلشکر صفوی و اساتید و دانشجویان دوره دکترای دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران در این سفر علمی سه روزه، از ستاد فرماندهی نیروی دریایی سپاه، منطقه یکم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در بندر عباس، بندر شهید رجایی و پالایشگاه ستاره خلیج فارس و جزایر منطقه و ظرفیتهای اقتصادی و نظامی استان بازدید و با استاندار استان هرمزگان دیدار و گفتگو کردند.