در جريان سفر به استان گيلان؛

بازديد دكتر جهانگيري از منطقه آزاد انزلي/ افتتاح وبازديد چهار پروژه به اعتبار ٣٤١ ميليارد ريال

 

با حضور معاون اول رییس جمهور ۴ پروژه زیرساختی و تولیدی با اعتبار ۳۴۱ میلیارد ریال در منطقه آزاد انزلی مورد بازديد و بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش نویدتهران ،دکتر اسحاق جهانگیری در جريان سفر به استان گيلان از بخش هاي مختلف منطقه آزاد انزلي از جمله مركز تفريحات رفاهي و گردشگري بازديد كرد و سپس در جریان بازدید معاون اول رییس جمهور از فاز تجارت و گردشگری و بخش های صنعتی و بندری این منطقه، طرح توسعه بزرگترین مجموعه ورزشهای ساحلی شمال کشور، بلوار دسترسی به مجتمع بندری کاسپین، برج مراقبت دریایی این مجتمع بندری و همچنین یک واحد صنعتی تولید انواع پارکت و لمینت مورد بازديد و بهره برداري قرار گرفت.
برج مراقبت دریایی مجتمع بندری کاسپین به ارتفاع ۳۸.۵ متر و با سطح زیربنای ۲۳۷۰ متر مربع در هفت طبقه با هزینه ۵۵ میلیارد ریال كه در مراحل پاياني ساخت است مورد بازديد معاون اول رييس جمهور قرار گرفت.
طرح توسعه مجموعه ورزشهای ساحلی منطقه آزاد انزلی نيز که به نام سیروس قایقران کاپیتان فقید تیم ملی فوتبال ایران نامگذاری شده، در فضایی به مساحت ۱.۵ هکتار و با هزینه ۲۰ میلیارد ریال از محل درآمدهای سازمان منطقه آزاد انزلي ساخته شده و از ظرفيت ۱۵۰۰ تماشاگر برخوردار است.
واحد صنعتی تولید انواع پارکت و لمینت در شهرک صنعتی شماره ۱ این منطقه نيز كه عملیات احداث آن از اواخر سال ۱۳۹۴ در زمینی به مساحت ۸۰۰۰ متر مربع آغاز شده، با سرمایه گذاری ۱۴۶ میلیارد ریالی بخش خصوصی، مراحل ساخت و تجهیز خطوط تولید خود را به پایان رسانده است. در این و احد تولیدی، تولید چوب پلاست از ضایعات محصولات کشاورزی، تولید روکشهای مقاوم با فرمت HPL از کاغذهای ضایعاتی، تولید انواع دیوار پوش، پروفیلهای پی وی سی و سایر محصولات سلولزی مرتبط با صنعت ساختمان انجام و به کشورهای منطقه صادر می شود.
بلوار دسترسی به مجتمع بندری کاسپین هم بلواري ۲ کیلومتری از جاده رشت – انزلی است كه به مجتمع بندری کاسپین وصل می شود. هزینه آزاد سازی اراضی و احداث جاده آن ۱۲۰ میلیارد ریال از محل منابع مالی سازمان بوده که به منظور افزایش مزیتهای رقابتی مجتمع بندری کاسپین و توسعه ظرفیتهای حمل و نقلی منطقه و امکان دسترسی راه آهن به این مجتمع بندری در دستور کار قرار گرفته است.
معاون اول رييس جمهور در حاشيه اين بازديدها در گفتگو با خبرنگاران از منطقه آزاد به عنوان فرصت استثنايي و خوبي براي توسعه ياد كرد و گفت: منطقه آزاد انزلي در ميان استان هاي شمالي كشور از مهمترين مناطق آزاد كشور است و استان گيلان مي تواند با اتكاء به ظرفيت هاي خود علاوه بر آنكه نقش توسعه ملي داشته باشد، نقش فراملي نيز بر عهده گيرد و حلقه اتصال ايران به كشورهاي شمالي، آسياي ميانه و قفقاز باشد.
وي با تاكيد بر ضرورت اتصال راه آهن گيلان به كشور آذربايجان تصريح كرد: بايد بتوانيم با استفاده از اين خط ريلي كالاهاي خود را حتي به اروپا صادر كنيم و اين فرصتي بزرگ براي توسعه استان گيلان و كشور خواهد بود و اميدوارم در دولت دوازدهم بتوانيم گام هاي بلندتري در اين راستا برداريم.