رئیس کل بانک مرکزی:

بازار ارز کاملاً در کنترل است

به گزارش نویدتهران،رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بازار ارز کاملاً در کنترل است، گفت: بانک مرکزی با قدرت و هدفمند، مسیر خود را ادامه می دهد و مردم در آینده، شاهد خواهند بود که برنامه های عملی ما به نتیجه خواهد رسید.

عبدالناصر همتی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری­ با اشاره به اینکه دولت اقتدار لازم را در کنترل بازار ارز دارد، افزود: دشمنان همه امکانات خود را بسیج کرده اند تا نظام جمهوری اسلامی ایران را دچار مشکل کنند اما دولت و بانک مرکزی هم با برنامه ریزی و جدیت نشان داده است که بر این مشکلات غلبه می کند و ثبات را به بازار ارز آوردیم.

وی با بیان اینکه نوسانات اقتصادی بر روی اقتصاد تاثیر می گذارد، ادامه داد: نخستین هدف ما این بود که ثبات را به اقتصاد برگردانیم و توانستیم بر تبلیغات و جنگ روانی دشمن با تدبیر مسئولان و بانک مرکزی غلبه کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی درباره ایجاد بازار متشکل ارزی گفت: یکی از مشکلات ما این است که نرخ ارز اسکناس در کوچه و پس کوچه ها توسط سفته بازان شکل می گیرد، این موضوع قابل تحمل نیست و بانک مرکزی به اندازه ای قوی است که در مقابل آن ها اقدام کند و قطعاًَ سفته بازان و فرصت جویان ضرر خواهندکرد.

همتی با بیان اینکه ارز و طلا، ابزار خوبی برای سرمایه گذاری نیست و ریسک آن بالاست، ادامه داد: نگرانیم دارایی های مردم آسیب ببیند و بنابراین بانک مرکزی هر وقت لازم بداند به این موضوع ورود می کند و این ورود به ضرر واسطه ها و دلال ها خواهد شد.

وی با اشاره به ضرورت شکل گیری بازار متشکل ارزی،گفت: در بخشنامه جدید به صادرکنندگان اختیار دادیم تا بخشی از ارز خود را از طریق سامانه سنا به صرافی ها عرضه کنند.

همتی افزود: این بازار تقریباًَ به صورت بورس و معاملات آنی است و بانک مرکزی به عنوان بازیگردان اصلی در این بازار خواهد بود و نرخ ارز را کنترل می کند و کشف قیمت هم در این بازار انجام می شود و این تعداد پلتفرمی برای سامانه نیما می شود.

وی اضافه کرد: باید بازارهای ارز به هم نزدیک شود و به تعادل برسیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: فشارهای آمریکا بسیار سنگین است اما نظام جمهوری اسلامی ایران نشان داد مقتدر است و جلوی آن ها ایستاده است و پیش بینی های آنها غلط از آب در آمد و این نشانه تدبیر ماست و ما نمی توانیم اطلاعات خود را رو کنیم.

همتی تاکید کرد: مردم مطمئن باشند دولت و بانک مرکزی با قدرت، این مسیر را جلو خواهند برد و مردم سربلند بیرون خواهند آمد.

وی گفت: امتیاز خوبی را از سران قوا گرفتیم و به تائید مقام معظم رهبری هم رسید و بر مبنای آن اجازه داریم سپرده ارزی بگیریم اما از آنجایی که این موضوع سابقه خوبی ندارد، بانک مرکزی آن را تضمین کرده است و هر کسی سپرده های ارزی داشته باشد تا ۴ درصد سود ارزی به آن پرداخت خواهیم کرد. مبالغ قابل توجهی سپرده شده است اما انتظار ما بیش از آن است.

همتی افزود: بانک مرکزی در زمان لازم گواهی سپرده ارزی نیز عرضه خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه از عملکرد صادرکنندگان راضی نیستم، گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۲۷ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم اما از این رقم تاکنون کمتر از ۷ میلیارد دلار به سامانه نیما آمده است در صورتی که همه این رقم باید در این سامانه عرضه می شد.

همتی با اشاره به اینکه صادرکنندگان نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، افزود: اما باید بدانند که ارز باید به کشور وارد شود و این موضوع موجب رونق اقتصادی می شود.

وی با ابراز رضایت از عملکرد ارزی پتروشیمی ها گفت: آن ها تا کنون بیش از ۵ و نیم میلیارد دلار در سامانه نیما عرضه کردند.

همتی افزود: صادرکنندگان خصوصی هم باید توجه کنند نرخ ارز بازار، پایدار نیست و نرخی نیست که کالاهای آن ها با آن تولید شده باشد و بسیاری از تولیدکنندگان از نرخ های پائین تولید از جمله آب، برق و گاز یارانه ای استفاده می کنند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: کسانی که کمتر از یک میلیون یورو صادرات دارند را از عرضه ارز به سامانه نیما معاف کردیم بنابراین ۶ هزار شخص حقیقی یا حقوقی معاف شدند، آن ها می توانند ارز خود را در سامانه سنا و صرافی ها عرصه کنند یا می توانند واردات کنند.

همتی افزود: ۲۵۰ صادرکننده بزرگ بالای ۱۰ میلیون یورو داریم که باید با هم تفاهم کنیم. بر اساس مصوبه شورای عالی قوا که به تائید مقام معظم رهبری هم رسیده است همه صادرکنندگان باید ارز خود را به کشور وارد کنند و نحوه ورود آن توسط تیم ۵ نفره شامل وزیر اقتصاد، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر صنعت،معدن و تجارت و وزیر نفت با مسئولیت رئیس کل بانک مرکزی است.

وی اضافه کرد: بر اساس برآورد ما تا پایان سال باید ۵ میلیارد یورو وارد بازار آزاد شود که تاثیر خود را در کنترل نرخ ارز خواهد گذاشت.

همتی تاکید کرد: صادرکنندگان باید کمک کنند و در این جنگ اقتصادی باید در کنار هم باشیم.

وی گفت: تغییرات نرخ ارز به نفع صادرکنندگان شده است و از این نفع باید استفاده کنند تا صادرات را بیشتر کنند و بانک مرکزی هم کمک آن هاست.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۳۱ میلیارد دلار را برای واردات تامین کردیم، گفت: بیش از ۱۰ میلیارد دلار دارو و کالای اساسی وارد کردیم.

عبدالناصرهمتی در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه بانک مرکزی اجازه خروج سرمایه از کشور را نمی دهد،افزود: تمهیداتی را پیش بینی می کنیم که ارز صادراتی به کشور برگردد.

وی با بیان اینکه یکی از بیشترین ذخایر اسکناس را در طول چند سال گذشته داریم، گفت: پیش بینی همه مشکلات را کرده ایم.

همتی افزود: بانک مرکزی گروه هایی را به کشورهای واردکننده نفت از کشورمان اعزام کرده است تا نحوه تبادلات ارزی را تعیین کنیم.

وی با اشاره به اینکه جابجایی پول در کشورمان از طریق دستگاه های پوز، نامحدود بود، گفت: جلوی این موضوع را گرفتیم و اکنون تراکنش بیش از ۵۰ میلیون تومان در روز را نمی شود انجام داد و به زودی این گونه خواهد شد که به ازای هر کد ملّی فقط یک تراکنش ۵۰ میلیون تومان در روز انجام خواهد شد و بیش از آن مجاز نیست.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه جلوی همه منافذ لطمه زننده به ارزش ریال را می گیریم،گفت: اینکه یک نفر به راحتی می تواند چند میلیارد پول را جا به جا کند مصداق پولشویی است و جلوی آن را می گیریم.

همتی با ابراز تاسف از افزایش تورم افزود: شوک ارزی اثر خود را بر روی قیمت ها گذاشت، مهرماه از صعود تورم کاسته شد و امیدواریم ماه های آینده کمتر شود.

وی تاکید کرد: سیاست قطعی و اصلی بانک مرکزی و دولت، کنترل شتاب تورم و کاهش آن است.

همتی با بیان اینکه ارزش پول ملی در ماه اخیر ۲۰ درصد تقویت شد، افزود: انتظار ما بیش از این هاست.

وی گفت: میزان نقدینگی کنونی نسبت به میانگین ۵ سال گذشته فرقی نکرده و ۲۰ درصد بوده است و نقدینگی از ابتدای امسال تا پایان شهریور، ۹ و یک دهم درصد رشد کرده است و اگر با همین روند ادامه یابد نسبت به پارسال ۲۰ درصد رشد خواهد کرد.

همتی با بیان اینکه هیچ کاری را بدون سیاست در بازار پول انجام نمی دهیم، افزود: کنترل تورم را از طریق ایجاد کانال نرخ سود انجام دهیم.

وی افزود: بر اساس اختیاری که از سران قوا گرفته شده و به تأئید مقام معظم رهبری هم رسیده است بانک مرکزی می تواند عملیات بازار باز را انجام دهد.

همتی اضافه کرد: همه بانک ها مجوز بانک مرکزی را دارند و مردم از بابت سپرده های خود خیالشان راحت باشد و تحت تاثیر تبلیغات دشمنان قرار نگیرند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک های خوب تشویق می شوند و با بانک های بد برخورد خواهیم کرد، گفت: در ۷ ماه امسال بانک ها ۳۵۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداختند که از این رقم حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به بانک صنعت و معدن پرداخت شده است.حدود ۶۰ درصد این رقم سرمایه در گردش بوده است.
همتی افزود: ناترازی برخی از بانک ها قابل دوام نیست و منجر به اضافه برداشت می شود و حل این مشکل در اولویت است.
وی گفت: اضافه برداشت بانک ها در حد ۵۰ هزار میلیارد تومان است و کم و زیاد می شود و نرخ سود هم باید اصلاح شود.
همتی ادامه داد: بانک مرکزی بر اساس هدف تورمی، نرخ سود متناسب را تعیین می کند و در یک کانال، اختیار آن را به بانک ها می دهد.

وی اضافه کرد: بانک ها ملزم خواهند شد تا افزایش سرمایه دهند.

همتی گفت: منابع ارزی لازم با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان برای لاستیک کامیون و سواری تامین خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی درباره افزایش وام مسکن با بیان اینکه در این باره مطالعه اولیه داشتیم اما هنوز به جمع بندی نرسیدیم، افزود: بخش ساختمان مهم است و صنایع مرتبط با آن رونق می گیرند اما باید آثار تورمی را هم در نظر بگیریم.

همتی در باره وام ازدواج هم گفت: بر اساس آخرین آمارها، اکنون حدود ۱۵۰ هزار نفر در صف وام ازدواج هستند در حالی که این رقم در گذشته حدود یک میلیون نفر بوده است اما مشکلات این حوزه نیز حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه از بانکها خواستیم اولویت تسهیلات را به سرمایه در گردش بنگاه هایی تولیدی بدهند، اضافه کرد: در برخی موارد نرخ ارز بهانه ای برای افزایش قیمت تولیدکنندگان شده است که باید این مشکل حل شود.