براساس اعلام سازمان هواشناسی کشور؛

بارش باران گاهی با رعدوبرق و وزش باد دربرخی ازنقاط کشور

به گزارش نویدتهران،سازمان هواشناسی کشور پیش بینی کرد.
ازبعدازظهر روز جمعه با نفوذ جریانهای سرد شمالی به سواحل جنوبی دریای خزر همراه با گذر تدریجی جبهه هوای سرد، بارش باران گاهی با رعدوبرق و وزش باد ابتدا در اردبیل و سواحل غربی دریای خزر و سپس در مناطق مرکزی و شرقی سواحل خزر و ارتفاعات شمالی البرز آغاز می شود. منطقه بارش بتدریج تا روز شنبه به شمال شرق و شمال خراسان رضوی و دامنه های جنوبی البرز در شمال استانهای تهران، البرز، قزوین، سمنان گسترش خواهد یافت. این سامانه در این مدت موجب بارش باران گاهی بصورت رگبار و توام با رعدوبرق، وزش باد شدید و افت قابل توجه دما در سواحل شمال و بخصوص شمال شرق کشور خواهد شد. براین اساس وضع هوای استانهای مختلف کشور به شرح زیر پیش بینی می شود:
جمعه ۱۳۹۷/۰۷/۱۳ : رگبار باران گاهی همراه با رعد وبرق و وزش باد در استانهای اردبیل، گیلان ، مازندران ، گلستان و از اواخر وقت شمال استانهای تهران، البرز، قزوین، سمنان و غرب خراسان شمالی. از اواخر روز جمعه تا صبح شنبه در استان گیلان و غرب مازندران و دامنه های شمالی البرز در این مناطق بارش شدید پیش بینی می شود و میتواند موجب آبگرفتگی معابر و وقوع سیل شود.
شنبه ۱۳۹۷/۰۷/۱۴ : بارش باران، وزش شدید باد در شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی و بارش موقت باران، گاهی وزش باد شدید همراه با رگبار و رعدوبرق موقت در دامنه های جنوبی البرز شامل استانهای زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، قم و نیز استانهای همدان و مرکزی.
افت دما در نوار شمال کشور کاملا محسوس خواهد بود. کاهش دما از جمعه تا صبح یکشنبه تا ۱۲درجه در سواحل دریای خزر و اردبیل، از شنبه تا یکشنبه تا ۱۴ درجه در شمال شرق و شهرهای شمالی خراسان رضوی و خراسان شمالی و در جنوب البرز تا شمالغرب بین ۵ تا ۷ درجه سلسیوس پیش بینی می شود.
شایان توجه است با گذرجبهه سرد و سرمایش هوا در ارتفاعات کوهستانی اردبیل و مناطق مرتفع البرز احتمال بارش و نشست برف دور از انتظار نیست. همچنین از شنبه تا یکشنبه مسیر جاده های کوهستانی سواحل خزر به استانهای مجاور، بخصوص گردنه ها مه آلود پیش بینی می شود و با احتمال بسیار موجب کندی یا اختلال در ترافیک جاده ای این مناطق میشود.

از این رو توصیه می شود برای کاهش خسارات احتمالی، تمهیدات لازم از سوی هموطنان عزیز، سازمانهای امدادی و مدیریت بحران بکار گرفته شود.