براساس اعلام سازمان هواشناسی کشور؛

بارشهای رگباری همراه با رعدوبرق در برخی از نقاط کشور

به گزارش نویدتهران،بر اساس تحلیل آخرین اطلاعات هواشناسی طی روزهای پنجشنبه، جمعه با فعالیت یک سامانه بارشی پیش بینی وضع هوا به شرح زیر اعلام می گردد.

پنجشنبه 97/01/16: رشد ابر با رگبار موّقت باران و رعدوبرق و وزش باد شدید لحظه ای در استان های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان و در بعد از ظهر در جنوب همدان، مرکزی، مناطق کوهستانی غرب اصفهان، شمال و غرب فارس، نواحی کوهستانی شمال و شرق خوزستان و غرب مازندران .

جمعه 97/01/17: رشد ابر گاهی با رگبار و رعدوبرق موقت و وزش باد شدید لحظه ای در غرب مازندران، ارتفاعات جنوبی گلستان، قزوین، مرکزی، همدان، غرب اصفهان، لرستان، کرمانشاه، ایلام، نواحی کوهستانی شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال و ارتفاعات غربی فارس و شمال بوشهر و همچنین ارتفاعات البرز در شمال شرق استان تهران و شمالغرب سمنان .

شایان توجه است که ویژگی سامانه های فصل بهار وقوع بارشهای رگباری همراه با رعدوبرق است که علیرغم قابل توجه نبودن مقدار بارش تجمعی در بازه شبانه روز، به سبب بارش شدید موقت در بازه زمان به نسبت کوتاه منجر به روان آب و سیلاب ناگهانی در مناطق مستعد و از جمله در رودخانه های فصلی و دره های کوهستانی پرشیب و همچینن وقوع رعدوبرق بویژه در ارتفاعات می شود.
توصیه می شود هموطنان عزیز با توجه به فعالیت مربوطه در مناطق مختلف کشور نکات زیر را مورد توجه قرار دهند:
1- ضمن توجه به اطلاعیه های هواشناسی، پیش بینی وضع هوای منطقه مورد نظر را با جزئیات بیشتر از مرکز هواشناسی استان مربوط دریافت نمایند.
2- با لحاظ تدابیر مورد نیاز ضمن حفظ ایمنی در هنگام مواجه شدن با این شرایط آمادگی لازم را در مناطق یاد شده داشته باشند.
3- فراوانی وقوع رعدوبرق در سامانه های بهاری و بخصوص در مناطق کوهستانی زیاد است. بنابراین با مشاهده رعدوبرق اقدامات زیر موجب کاهش خسارت و افزایش ایمنی میگردد:
– اگر در حال رانندگی یا سرنشین خودرو می باشید بهتر است در خودرو بمانید و پیاده نشوید.
– از گاردریلهای فلزی کنار جاده ها فاصله گرفته و در نزدیکی آنها قرار نگیرید
– از پناه گرفتن در زیر درختان خودداری نموده و از اجسام فلزی بزرگ و همچنین دکلهای انتقال نیرو فاصله کافی داشته باشید.
– در نقاط مرتفع و بلندیها توقف ننمایید.
– همچنین برای حفظ ایمنی در برابر سیلابهای موقت و ناگهانی از برپایی چادر و توقف طولانی یا استراحت در مناطق مستعد روان آب و سیل خودداری نمایید.