حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن ابوترابی فرد:

ایستادگی مقتدرانه ملت ایران در مقابل امریکا

به گزارش نویدتهران،خطیب جمعه تهران: ملت ایران در این سال‌ها توطئه‌های امریکا­ را دید و با صلابت و قدرت در مقابل آن‌ها ایستاد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن ابوترابی فرد با اشاره به سخنان رئیس جمهور فرانسه خطاب به رئیس جمهور امریکا در کنگره این کشور مبنی بر اینکه شما همانند گذشتگان خود درباره ایران دچار خطا نشوید، تصریح کرد: امریکایی‌ها هیچگاه نتوانسته اند ملت ایران را بدرستی بشناسند چرا که مردم ایران همیشه در برابر زورگویان و متجاوزان ایستاده اند و خواهند ایستاد.
وی با اشاره به ایستادگی و مقاومت ملت ایران در طول چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: ملت ایران در این سال‌ها صحنه‌های مختلفی را از توطئه‌های آمریکا­ و هم پیمانان غربی و منطقه‌ای آن‌ها از جمله جنگ تحمیلی­، استفاده از سلاح‌های شیمایی­، تحریم‌های فلج کننده و فشار‌های سیاسی دیده است، اما در این راستا با صلابت و قدرت در مقابل تمامی آن‌ها ایستاد.
خطیب جمعه تهران با اشاره به عدم فهم و شناخت غرب از اقتدار ملت ایران، خطاب به سردمداران غربی و آمریکایی گفت: امروز رفتار شما باعث شده است که ملت ایران و چهره‌های سیاسی و مدیران کشور به این اجماع برسند که شرکای خود را از کشور‌های قابل اعتماد انتخاب کنند و به نظام سلطه و به ویژه آمریکا اعتماد نداشته باشند.
وی افزود: ما با این راهبرد که راهبرد اسلام و برآمده از آموزه‌های قطعی قرآن است حرکت انقلاب و نظام را به پیش می‌بریم.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران، رییس جمهور آمریکا را فردی فاقد تجربه سیاسی لازم دانست­ و گفت: مقامات امریکایی در برخورد با جمهوری اسلامی ایران هیچگاه از تجربه تلخ روسای جمهور پیشین خود استفاده نکرده اند.
ابوترابی فرد افزود: باید به نیرو‌های وفادار انقلاب و اسلام، جبهه مقاومت اسلامی و کشور‌هایی که تجربه موفقی را در این زمینه­ ارایه کرده اند نزدیک شویم و روابط سیاسی را با آن‌ها ارتقا دهیم.

تنش‌های بازار ارز ناشی از عملکرد‌ مسئولین
خطیب موقت نماز جمعه تهران در بخش دیگری از خطبه دوم نماز به تنش‌های اخیر ایجاد شده در بازار ارز وسیاست‌هایی که دولت، نهاد‌های مسئول در این زمینه اتخاذ کردند اشاره کرد و خطاب به مسئولان اجرایی گفت: تنش‌هایی که در بازار ارز و عملکرد اقتصادی ایران در حوزه رشد اقتصادی، اشتغال، بیکاری و تورم مشاهده می‌شود ناشی از عملکرد‌های مسئولین، دولت­ و قوای مرتبط با این حوزه هاست.
وی افزود: اگر می‌خواهیم عملکرد اقتصادی ایران به سمت شکوفایی حرکت کند باید نسبت به عوامل موثر در اقتصاد ایران تجدید نظر کنیم.

باید درآمد‌های مربوط به بودجه کشور با درآمد‌های نفتی قطع شود
وی متکی بودن به درآمد‌های نفتی را یک خطای راهبردی برای اقتصاد ایران دانست و با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری نسبت به قطع وابستگی هزینه ها­ به درآمد‌های نفتی گفت: باید درآمد‌های مربوط به بودجه کشور با درآمد‌های نفتی قطع شود.
ابوترابی فرد همچنین با اشاره به عوامل سیاسی بین المللی و منطقه‌ای در خصوص تعیین قیمت نفت گفت: باید رابطه اقتصاد ملی و بودجه را با درآمد‌های نفتی قطع کنیم که در صورت بروز تنش در بازار‌های بین المللی دچار مشکل نشویم.
وی گفت: باید درآمد‌های نفتی تنها در جهت پشتوانه‌ای برای خلق ثروت و تبدیل آن به سرمایه‌های ماندگار به روش‌های علمی مورد استفاده قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه سیاست‌های تامین مالی دولت نقش موثری در شرایط امروز دارد، گفت: متاسفانه بدون نگاه به درآمد‌های واقعی کشور ما هر روز شاهد افزایش هزینه‌های جاری هستیم.

کشور ظرفیت افزایش حقوق و دستمزد‌ها را ندارد
خطیب جمعه تهران همچنین با اشاره به نامه وزیر جهاد کشاورزی به معاون اول رییس جمهور در خصوص افزایش حقوق و مزایا گفت: کشور ظرفیت افزایش حقوق و دستمزد‌ها را ندارد و یکی از مشکلات ­­جدی کارگری ما افزایش بی ضابطه حقوق و دستمزد است.
وی افزود: دستگاه‌ها باید افزایش حقوق خود را متناسب با ارزش کار نیرو‌های خود تعریف کنند.
وی خطاب به برخی از مسئولان اجرایی کشور گفت: اگر منابع مالی مطمئنی نداریم چرا بی ضابطه ۵۰ درصد نسبت به افزایش حقوق و دستمزد نیرو‌های خود اقدام می‌کنیم.

تزریق پول به اقتصاد کشور یعنی تورم و تنش بازار
حجت الاسلام ابوترابی در بخش دیگری از خطبه دوم نماز با اشاره به مشکلات اقتصادی، استقراض دولت از بانک مرکزی را سم مهلکی برای اقتصاد ملی دانست و گفت: تزریق پول به اقتصاد کشور یعنی تورم و تنش بازار.
وی افزایش دارایی‌های خارجی بانک مرکزی را موجب آسیب عملکرد اقتصاد کشور دانست­ و گفت: سیاست اقتصادی با همفکری مجلس و دولت می‌تواند به حل مشکلات کشور کمک کند و دولت باید در ارایه بودجه سالانه با مجلس مشورت و همکاری لازم را داشته باشد.
امام جمعه موقت تهران همچنین به توسعه فضای کسب و کار در جهت رفع مشکلات اقتصادی کشور نیز اشاره کرد و گفت: سهولت فضای کسب و کار به فراهم آوردن بستر اشتغال و همچنین رفع مشکلات کارگری و کاهش هزینه تولید و قدرت رقابت بالا با تولیدات خارجی را موجب خواهد شد.
حجت الاسلام ابوترابی فرد در ادامه با اشاره به رتبه ۱۲۹ ایران در بین صد و ۸۳ کشور جهان از نظر برخی شاخص‌های اقتصادی گفت: ایران دارای ظرفیت‌های بسیارمهمی از نظر نیروی انسانی، منابع و تولید است و اگر نیازمند به خودکفایی در اقتصاد هستیم باید از این فرصت‌ها به نحو احسن برای توسعه کشور و ارتقا اقتصاد ایران در سطح بین المللی سود جوییم.
خطیب جمعه تهران در بخش دیگری از خطبه دوم نماز جمعه روز پاسدار و همچنین جانباز و میلاد باسعادت، ولی عصر (عج) را به مردم و مقام معظم رهبری تبریک گفت.
وی همچنین ضمن تجلیل از جانبازان کشور گفت: ملت ایران هیچ گاه فداکاری این عزیزان را در طول جنگ تحمیلی فراموش نخواهد کرد چراکه آن‌ها ایثارگرانه در راه مقدس خود ایستادند.

خطبه نخست نماز جمعه تهران؛ اسلام نسبت به اجتماع بی اعتنا نبوده است
امام موقت نماز جمعه تهران: اسلام در هیچ شأنی از شئون خود نسبت به اجتماع بی اعتنا نبوده است.
حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد در خطبه نخست نماز جمعه تهران گفت: انسان می‌تواند در سایه حیات عقلانی و فهم صحیح از اسلام و در سایه سلامت اعتقادی، اخلاقی و رفتاری راه را برای ورود به بهشت برین هموار کند.
وی گفت: ایمان و عمل صالح راه را برای عزت و اقتدار و سلامت فرد و خانواده هموار می‌کند، اما از آیات نورانی قرآن کریم می‌توان استفاده کرد که ایمان و عمل صالح باید با یک گوهر گره بخورد و آن خلق اجماع است.
حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد افزود: جامعه، مورد عنایت ویژه اسلام است و جامعه بدون پیروی از مبانی اصولی اسلام دوام نمی‌آورد.
وی با استناد به آیات قرآن گفت: صبر می‌تواند شخصیت ایمانی و اعتقادی و رفتار برآمده از اصول را در جامعه نهادینه کند.
حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد افزود: انسان باید در کنار اصول ثابت قدم باشد.
وی خطاب به مردم و جوانان گفت: آراستگی به عمل صالح و صبر فردی برای رشد و تکامل لازم و ضروری است، اما کافی نیست و برای رسیدن به قدرت و خلق یک جامعه سالم و دستیابی به اقتصاد سالم و نهادینه شدن قانون در جامعه و حفظ روابط اجتماعی و ساختن جامعه، صبر جمعی لازم است.
حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد افزود: باید در کنار هم صبر کنیم و کاستی‌های همدیگر را جبران کنیم.
وی گفت: برای برون رفت از تنگنا‌های اقتصادی، معضلات و مشکلات اجتماعی باید به اجماع برسیم.
حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد افزود: جایگاه ویژه مقام معظم رهبری که مبتنی بر آموزه‌های دینی است همواره کننده این وحدت است.
وی ادامه داد: اگر سیاست‌های کلی رهبری معظم انقلاب به نقشه راه قوای سه گانه تبدیل شود خلق اجماع می‌کند و راه برای حرکت هماهنگ هموار می‌شود.
حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد گفت:​ دولت و ملت در کنار هم باشید، با هم حرکت کنید و دولت با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد باید در خلق این اجماع کمک کند.
وی افزود: قوه مجریه می‌تواند برای این اجماع و انسجام و وحدت ملی و برای رسیدن به اهداف والای نظام راه را هموار کند.