حسین ذوالفقاری:

ایران و ترکیه در زمینه امنیتی و مبارزه با تروریسم همکاری جدی دارند

به گزارش نویدتهران،حسین ذوالفقاری معاون وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران و ترکیه در زمینه امنیتی و مبارزه با تروریسم همکاری جدی دارند و در دو کشور نگاه عمیقی برای گسترش همکاری و اجرای تفاهمات انجام شده در حوزه های مختلف وجود دارد.

ذوالفقاری در جریان سفر به آنکارا افزود: در جریان سفر اخیر وزیر کشور ترکیه به تهران و دیدار وی با وزیر کشور ایران در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور از جمله موارد تهدید امنیت دو کشور در زمینه تروریسم، قاچاق مواد مخدر و پیش سازهای مواد مخدر صنعتی که عمدتا از طریق مرزهای غربی وارد ایران می شود و نیز در مورد قاچاق سلاح و مهمات و قاچاق مشروبات الکلی و همچنین مهاجرت غیرقانونی و قاچاق انسان و سایر جرائم سازمان یافته و نیز رعایت حقوق اتباع دو کشور در کشور مقابل توافقات خوبی انجام شد.

وی بیان کرد: اجرای این توافقات نیازمند همکاری همه عوامل و نیروهای اجرایی دو کشور و هماهنگی در رده های عملیاتی و اجرایی بود که در همین راستا، دومین نشست کارگروه مشترک مقامات وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در آنکارا به مدت سه روز برگزار شد.
وی بیان کرد: هیات های دو کشور در مدت دو روز مذاکره تخصصی، پیش نویسی را آماده کرده بودند که برای تایید و تفاهم نهایی مذاکراتی با ‘محترم اینجه’ قائم مقام وزیر کشور ترکیه انجام شد تا بتوانیم آن توافقات را به مرحله اجرا در آوریم و برای این کار سطوح هماهنگی عوامل اجرایی بین ایران و ترکیه تعیین و نهایی شد و به امضای هر دو کشور رسید.
وی اضافه کرد: در این زمینه قرار است برای مسائل هماهنگی های اجرایی در حوزه مرزی، فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و فرمانده ژاندارمری ترکیه موضوعات فی مابین را در موضوعات اجرایی هماهنگ بکنند و سالانه دو بار با همدیگر دیدار کرده و مشکلات احتمالی موجود را بررسی و حل و فصل کنند.
وی ادامه داد: همچنین مقرر شد که جلسه بین پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران و ترکیه سالانه چهار بار برگزار شود و عوامل دو طرف با هم ارتباط کاری برقرار کنند.
وی با اشاره به هماهنگی انجام شده برای ارتباط بین اطلاعاتی دو طرف در رده های مرتبط امنیتی و نظامی اظهار کرد: مقرر شده است که بین پلیس امنیت ایران و پلیس امنیت ترکیه نیز ارتباط لازم برقرار شود و برای این کار مدیرکل امور مهاجرت ترکیه و مدیر کل امور مهاجرت وزارت کشور ایران به عنوان رده های مرتبط تعیین شده اند تا در چارچوب توافقات انجام شده، اقدامات عملیاتی و اجرایی را مشخص کنند.
معاون وزیر کشور همچنین اضافه کرد: در دومین نشست کارگروه مشترک مقامات وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه همچنین مقرر شد که استانداران و فرمانداران شهرهای مرزی دو طرف جلسات مشترکی را برای هماهنگی در همه حوزه های تعیین شده به صورت دوره ای برگزار کنند.
ذوالفقاری بیان کرد: در این نشست مقرر شد که قائم مقام وزیر کشور ترکیه و معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ایران هر سال دو بار به اتفاق مسئولان تعیین شده این کارگروه در همه سطوح تعیین شده جلسه عالی برگزار کنند تا هر گونه ناهماهنگی و مشکل حل و فصل شود.
وی اظهار کرد: هدف کلی این است که از توان دو کشور استفاده بکنیم تا هر گونه اقدامات تروریستی و جرائم سازمان یافته و مهاجرت غیرقانونی و قاچاق انسان و مسائل مربوط به اتباع دو کشور و نیز تردد خودروهای ترانزیتی و سایر موارد مرتبط با هماهنگی کامل مدیریت شود و هر موضوعی که پیش آمد، طرفین بتوانند بلافاصه حل کنند.
وی ادامه داد: توافقات انجام شده بین مقامات عالی دو کشور مشکلی ندارد ولی لازم است که در صحنه اجرا و عمل سازماندهی لازم انجام شود که این کار در این نشست انجام شد و همه بخش های مرتبط در ترکیه و در داخل ایران در این سازماندهی مد نظر قرار گرفت.
وی این حجم از سازماندهی و هماهنگی بین ایران و ترکیه را کاری نو و مهم ارزیابی کرد و گفت: این شیوه می تواند با سایر کشورهای همسایه هم دنبال و اجرا شود.
وی در ادامه با اشاره به متفاوت بودن ساختارهای اداری ایران و ترکیه برای اجرای این تفاهمات بیان کرد: سخت ترین بخش این نشست همین هماهنگی بین این ساختارهای متفاوت اداری بود که دو طرف روی اصول کلی به نتیجه نهایی رسیدند و جزئیات کار با شکل گیری کارگروه های تعیین شده در سطح فرمانداری ها دو ماه یک بار، در سطح گروه های تماس هر سه ماه یک بار و در سطح معاون وزیر و کلان هر سال دو بار این جلسات ادامه خواهد داشت تا بتوانیم یک دستاورد خوبی برای دو طرف برای همکاری و هماهنگی امنیتی و فراهم کردن زمینه تردد مناسب و آماده سازی بستر برای فعالیت اقتصادی دو ظرف گامی موثر برداریم.
معاون وزیر کشور همچنین اضافه کرد: در این نشست توافق شد که دو طرف روی برخورد جدی با تروریست ها از هیچ اقدامی فروگذار نکنند و تروریسم با هر اسمی که باشد، تروریست هست و مبارزه با هر کسی که بخواهد امنیت منطقه و دو کشور را به هم بزند، ادامه خواهد داشت.
وی تاکید کرد: امنیت ایران و ترکیه مثل سایر کشورهای همسایه به هم مرتبط است و جمهوری اسلامی ایران امنیت ترکیه را امنیت خود می داند و فضای همکاری مشترک پیش آمده روند مثبتی را طی می کند.
وی ادامه داد: حفظ این سطح از هماهنگی و تفاهم هوشمندی بالایی را می طلبد و لازم است با دقت فراوان و مراقبت دو طرفه، جریانات تروریستی زمینه تحرک و فعالیت در منطقه را نداشته باشند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در زمینه هماهنگی برای برخورد با موارد آدم ربایی ایرانیان در ترکیه که در سال جاری میلادی افزایش داشته، بیان کرد: اقدامات پلیس ترکیه در این زمینه خوب بوده و موارد متعددی از موارد گروگان گیری منجر به رهایی گروگان و دستگیری گروگان گیران شده است.
وی اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از کسانی که گروگان گیری می کنند، تبعه غیر ترکیه ای هستند و ما حساسیت این موضوع را به طرف ترکیه ای اعلام کردیم و خوشبختانه جدیت بالایی هم در سخنان وزیر کشور و هم در اظهارات قائم مقام وی در این دیدیم و امیدواریم که با جدیت موجود در طرف ترک، دیگر شاهد گروگانگیری و باجگیری از ایرانیان نباشیم.
معاون وزیر کشور ایران با اشاره به اشراف عوامل مرتبط پلیس ترکیه در این زمینه و تلاش و پیگیری جدی سرهنگ بارانی رابط پلیس ایران در این زمینه اضافه کرد: در این خصوص لازم است که اتباع ایرانی هم که به ترکیه سفر می کند، توجیه شده و هوشیاری بیشتری داشته باشند و مراقبت کنند که به دام تبهکاران و گروگان گیران نیفتند.