امریکن اینترست:

ایران در میان هشت قدرت بزرگ سال ۲۰۱۷

پرچمامریکن اینترست با انتشار گزارشی پیش‌بینی کرد ایران در میان هشت قدرت بزرگ سال ۲۰۱۷ خواهد بود.
پایگاه اینترنتی امریکن اینترست در گزارشی با نام “هشت قدرت بزرگ ۲۰۱۷” به معرفی کشورهای دارای قدرت در سال جاری میلادی پرداخت.

در این گزارش آمریکا، چین، ژاپن، روسیه، آلمان و هند در رده‌های اول تا ششم قرار دارند و ایران بعد از این کشورها در رده هفتم قدرتمندترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۷ قرار دارد. در این فهرست رژیم صهیونیستی در جایگاه هشتم و بعد از ایران قرار دارد.

در گزارش امریکن اینترست آمده است: ایران در میان هشت قدرت سال ۲۰۱۷ و در رده‌ای بالاتر از اسرائیل، متحد نخست آمریکا، قرار دارد.

به گزارش نوید تهران وبه نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان؛  در توضیح جایگاه ایران آمده است: جنگ‌های نیابتی میان عربستان و ایران در سال ۲۰۱۶ همچنان ادامه دارد و با ورود به سال جدید میلادی، ایران در مقایسه با عربستان پیشتاز است. گرچه عربستان همچنان یک قدرت نیرومند به حساب می‌آید؛ اما در ۱۲ سال گذشته، ایران گوی سبقت را از عربستان ربوده است.

در ادامه این گزارش می‌خوانیم: توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و قراردادهای این کشور با شرکت‌های هواپیمایی بوئینگ و ایرباس، حامل این پیام برای جامعه جهانی بود که راه ایران برای تجارت باز است و تولیدات نفت این کشور به سطوح قبل از دوران تحریم بازگشته است.

امریکن اینترست در بخش دیگری از گزارش نوشت: ممکن است سال ۲۰۱۷ به دلیل پایان دوران ریاست جمهوری “باراک اوباما” و روی کار آمدن “دونالد ترامپ”، سال سختی برای ایران باشد.

با این حال، این نشریه آمریکایی اذعان کرد ایران نقش بسیار سازنده‌ای در بازپس‌گیری حلب از دست تروریست‌های داعش داشت و در جبهه زمینی عراق نیز ایران پیروز واقعی است. نیروهای انصارالله تحت حمایت ایران نیز مقابل عربستان ایستادگی کرده اند. این مسائل نشان می‌دهد قدرت ایران برای تاثیرگذاری در تحولات منطقه‌ای به بیش از هر زمان دیگری رسیده است.