قائم مقام وزیر بهداشت در نشست با هیات بلژیکی:

ایران در رتبه دوم دستیابی به اهداف توسعه پایدار قرار دارد

به گزارش نویدتهران،دکتر حریرچی گفت: آمادگی کامل جهت سرمایه گذاری مشترک در ساخت بیمارستان مانند فاینانس، مدیریت و ساخت و تجهیزات پزشکی را با کشور بلژیک داریم.

دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست مشترک با هیات عالی رتبه وزارت بهداشت کشور بلژیک، گفت: وزارت بهداشت ایران با توجه به جمعیت ۸۰ میلیونی در کشور و جمعیت ۴۰۰ میلیونی در کشورهای مجاور، در خصوص همکاری با کشور بلژیک در حوزه های صادرات و واردات دارو و تجهیزات پزشکی و تولید مشترک علاقه زیادی دارد.

وی افزود: کشور ایران دستاوردهای بسیار خوبی در زمینه های علمی و بهداشتی- درمانی در دهه های اخیر داشته که زمینه خوبی را برای همکاری های مناسب با کشور بلژیک فراهم می کند.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه، کشور ما با شاخص ۷۷۴ هزارم رتبه شاخص توسعه انسانی و در رتبه ۶۹ در کشورهای با رده بالا طبقه بندی می شود، گفت: مردم کشور تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند و هیچ ایرانی نیست که برای مسائل پزشکی و درمانی نیازمند اعزام به خارج از کشور باشد ضمن اینکه بیمارانی از کشورهای مجاور و گاهی دورتر نیز برای درمان به ایران سفر می کنند.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی در کشور وجود دارد و ما تجربه تقریبا منحصر به فردی داریم که دانشگاه های علوم پزشکی با سیستم بهداشتی درمانی ادغام شدند که مسئولیت آموزش و سلامت مردم را درکشور بعهده دارند.

دکتر حریرچی با اشاره به رتبه دوم ایران در دستیابی به اهداف توسعه پایدارSDG) ) در چند سال اخیر بنا بر اعلام سازمان ملل، گفت: از تجربیات درخشان بلژیک در حوزه سلامت الکترونیک آگاه هستیم و آمادگی کامل جهت سرمایه گذاری مشترک در ساخت بیمارستان مانند فاینانس، مدیریت و ساخت و تجهیزات پزشکی داریم. همچنین می توانیم از طرفیت های خصوصی بلژیک برای تبادل دانش فنی تولید داروهای خاص استفاده کنیم.

دکتر حریرچی همکاری های تحقیقاتی و آموزشی از جمله تبادل استاد و دانشجو بین دو کشور را حوزه های دیگر همکاری دانست و گفت: در آینده نزدیک وزیر بهداشت ایران سفری به بلژیک خواهد داشت که اهمیت بسیار زیادی برای ما دارد امیدوارم این دیدار و نیز سفر دکتر هاشمی به بلژیک برای دو کشور مفید باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ایران زمانی جوان ترین جمعیت دنیا را داشت و در حال حاضر همان جمعیت به سمت سالمندی می روند و نیازهای درمانی دارند که باید با توجه به افق ۲۰۲۰ همکاری های تحقیقاتی مشترکی با کشورهای دیگر از جمله بلژیک داشته باشیم و از فناوری های برتر این حوزه برای بهبود بیمارانی که در منزل نگهداری خواهند شد، استفاده کنیم.