سخنگوی وزارت امورخارجه:

ایران به روند تحولات دموکراتیک در درون عراق مصر است

به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت امور خارجه احضار سرکنسول ایران در اربیل را نادرست عنوان کرد و گفت: ایران به تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و روند تحولات دموکراتیک در درون عراق مصر است و آن را پیگیری می کند و هر اقدامی که مغایر با ثبات، امنیت و تمامیت ارضی دولت همسایه عراق باشد در نگاه ما اقدامی نابجا و غلط است.

بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر این که در برخی رسانه ها اعلام شد که ایران خاک اقلیم کردستان را بمباران کرده است موضع وزارت خارجه در قبال این موضوع چیست؟ اظهارکرد: آنچه که از سوی برخی رسانه های غربی منتشر شد نادرست بود و چنین اتفاقی نیفتاد بود.
وی افزود: این فضاسازی در آستانه همه پرسی در اقلیم کردستان عراق بود که اهداف مشخصی را دنبال می کرد و علاقه مند بود ایران درگیر برخی مسایل که مطرح نیست، کند.
وی تصریح کرد: سیاست ایران نسبت به همه پرسی و بحث اقلیم کردستان در هفته های گذشته مکرر مطرح شده و مواضع ما کاملا روشن است.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ما به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی و روند تحولات دموکراتیک در درون عراق مصر هستیم و آن را پیگیری می کنیم و هر اقدامی که مغایر با ثبات و امنیت و تمامیت ارضی دولت همسایه عراق باشد در نگاه ما اقدامی نابجا ،غلط است و می تواند منجر به برخی از تحولات و اتفاقاتی باشد که همه مردم منطقه به خصوص مردم کرد که ما همواره خیرخواه آن ها بودیم و سعی کردیم در جهت کمک به ان ها حرکت کنیم خواهد بود.
قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ایران و ترکیه مرزهای هوایی روز اقلیم کردستان عراق بستند آیا ممکن است به همراه سایر کشورها اقدامات دیگری به خصوص در حوزه اقتصادی اعمال کنند، گفت: دیروز اعلام شد ایران مرزهای خود را بنا به تقاضای دولت عراق و طی یادداشتی که وزارت خارجه عراق دریافت کرد و آنها خواسته بودند مرزها را مسدود کنیم این اقدام انجام دادیم.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی و روند تحولات دموکراتیک در درون عراق مصر است.
سخنگوی وزارت امورخارجه در خصوص خبر مربوط به احضار سرکنسول ایران در اربیل گفت: این خبر را تایید نمی کنم.
خبرنگار سیاسی ایرنا در این نشست خبری از محورهای نشست وزیر امور خارجه در نیویورک با همتایان ترک و عراقی که در خصوص اقلیم کردستان برگزار شد، سوال کرد و گفت آیا ممکن است ایران در راستای همکاری های سه جانبه سطح مناسبات با این اقلیم را کاهش دهد؟
وی اظهارکرد: سه کشور ایران، عراق و ترکیه مسایل متعدد و مختلفی را با یکدیگر دارند که گاهی نیاز است آنها را بازبینی کنند و مسایل را رصد و رایزنی های لازم را در جهت تثبیت ثبات و امنیت منطقه داشته باشند.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: این تماس های سه کشور و رایزنی ها وجود داشته و دارد که یکی از آنها در نیویورک برگزار شد و در بیانیه ای که در پایان نشست منتشر شد، برخی محورهای مذاکرات و تفاهمات بین سه کشور منتشر شد.
قاسمی در پاسخ به این سوال که آیا امکان کاهش سطح مناسبات با اقلیم کردستان گفت: ترجیح می دهم در این مورد فعلا صحبت نکنم و بعدا توضیح می دهم.
یکی از خبرنگاران پیش بینی سخنگوی دستگاه دیپلماسی را از اتفاقات پس از برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان جویا شد که قاسمی پاسخ داد: این اقدام در یک مقطع نامناسب و بدون منطق لازم و در یک وضعیت خاص از منطقه اتفاق افتاد.
وی افزود: دولت عراق تا حد زیادی موفق شده بود در مبارزه با تروریسم موفقیت هایی را کسب کند، نگرانی های در مورد این اقدام نابجا در منطقه وجود دارد که من ترجیح می دهم، صبر کنم و در روزهای آینده و بعد از اتمام امروز و فردا شاید بتوان بهتر و بیشتر در این باره صحبت کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که قرار است نمایندگان مجلس بازدیدی از سفارتخانه های ایران داشته باشند آیا دستگاه دیپلکتسی در جریان این موضوع است، اظهارکرد: این موضوع جدیدی نیست، نمایندگان مجلس در گذشته و حال سفرهایی به خارج از کشور دارند و در این سفرها توسط سفرا استقبال و میزبانی و همراهی می شوند و این تماس بین نمایندگان و سفرا وجود داشته و خواهد داشت.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که مواردی مطرح شده بود که چین به دلیل تحریم ها و قوانین وضع شده از سوی آمریکا پول محصولات پتروشیمی را پرداخت نکرده نتیجه مذاکرات در این زمینه چه بوده است، گفت: مشکلاتی به علت تغییر مقررات در سیستم بانکی چین وجود داشت بروز کرده بود و در نهایت برخی تعلل ها و کندی ها در کار بانکی ما صورت گرفت و هیات های کارشناسی ما مذاکرات مفصلی را با طرف چینی انجام دادند و مشکلاتی که وجود امده بود تقریبا حل شده بود و نباید مشکل خاصی وجود داشته باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که یکی از برنامه دولت افزایش سرمایه گذاری خارجی است و اتاق بازرگانی اعلام کرده است برنامه ای برای همکاری با وزارت خارجه برای سفر ۲۰۰ نفر ایرانیان اثرگذار به کشور داریم چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است، یادآور شد: به هر حال بحث سرمایه گذاری خارجی بسیار مهم است و جزو اولویت و سیاست جدی دولت دوازدهم است و وزارت خارجه برای مساله و سایر مسایل برای بازریابی و اقتصاد ایران طراحی های لازم را انجام داده و فکر می کنم بتوانیم هرچه زودتر در این مسیر حرکت کنیم.
قاسمی افزود: یکی از برنامه ها جذب سرمایه گذاری خارجی است که می تواند توسط ایرانیان مقیم خارج یا بنگاه ها و موسسات و دولت های خارجی صورت پذیرد و در این جهت دولت و وزارت خارجه جدی است و تلاش های خود را از طریق مختلف دنبال خواهد کرد و امیدوارم این تلاش ها مفید واقع شود.