امیر حاتمی در دیدار معاون وزیر دفاع ملی افغانستان:

ایران از هیچ تلاشی برای برقراری امنیت، صلح و ثبات در افغانستان مضایقه نمی کند

به گزارش نویدتهران،وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: ایران از هیچ تلاشی برای برقراری امنیت، صلح و ثبات در افغانستان مضایقه نمی کند.
امیر سرتیپ حاتمی در دیدار با احمد تمیم عاصی معاون سیاسی و راهبردی وزیر دفاع ملی افغانستان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با تمام وجود برای همه کشورهای همسایه صلح، ثبات، آرامش و امنیت را می خواهد، اظهار داشت: در این میان کشور همسایه افغانستان از جایگاه ویژه ای برای ایران برخوردار است و همیشه تلاش داشته ایم صلح و ثبات در این کشور حکم فرما باشد.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره مخالف گروه های تروریستی به ویژه طالبان در کشور افغانستان بوده است، افزود: ایران همیشه از دولت افغانستان حمایت کرده و همواره مدافع مجاهدان این کشور بوده ایم.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره اشغال سوریه و عراق توسط گروه تروریستی داعش و ایجاد ناامنی در این کشورها تصریح کرد: مقام معظم رهبری، دولت و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با تمام قوا از این کشورها حمایت کردند و به درخواست مقامات سوری و عراقی، کمک مستشاری ارائه شد که بحمدالله نتایج خوبی هم گرفته شد.
وی با بیان اینکه با قاطعیت تمام از روند صلح تحت رهبری دولت وحدت ملی با مشارکت همه اقوام در چارچوب قانون اساسی افغانستان حمایت خواهیم کرد، گفت: امنیت، صلح و ثبات در منطقه برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت داشته و از هیچ تلاشی در این راه مضایقه نمی کنیم.
وزیر دفاع با بیان اینکه در همین چارچوب آماده ایم در صورت درخواست رسمی دولت افغانستان در مبارزه علیه تروریسم، به دولت وحدت ملی کمک های مستشاری و امنیتی ارائه کنیم، تصریح کرد: معتقدیم افغانستان نباید به محل رقابت های منطقه ای و بین المللی تبدیل شود.
وی سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران را تأکید بر همکاری های منطقه ای جهت حل مشکلات منطقه دانست و افزود: امنیت منطقه با همکاری های منطقه ای قابل تامین خواهد بود و حضور بیگانگان منفعتی برای کشورهای منطقه نداشته است را که آنها به دنبال منافع خود هستند و این موضوع سبب شده تا بحران منطقه همچنان پابرجا بماند.
امیر حاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روابط دو کشور ایران و افغانستان در حوزه دفاعی و نظامی اضافه کرد: با توجه به پیشرفت های فراوان جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر در حوزه صنایع دفاعی ظرفیت های بسیارخوبی برای همکاری در حوزه های دفاع(فنی) و خدمات اجتماعی و معیشتی وجود دارد که می توانیم با هم همکاری کنیم.
وی خواستار تشکیل دومین کمیسیون مشترک همکاریهای دفاعی در کابل شد و اظهار داشت: امیدوارم نتایج این سفر به نفع دو دولت، دو ملت و در جهت تحکیم ثبات و امنیت به ویژه در افغانستان رقم بخورد.
امیر حاتمی در پایان از سفر سپهبد طارق شاه بهرامی وزیر محترم دفاع ملی جمهوری اسلامی افغانستان به تهران استقبال کرد.
*اجازه دخالت و تضعیف روابط ایران و افغانستان را نخواهیم داد
احمد تمیم عاصی معاون سیاسی و راهبردی وزیر دفاع ملی افغانستان نیز در این دیدار با قدردانی از مهمان نوازی وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران، هدف از این سفر را تقویت و تحکیم روابط نظامی دفاعی دو کشور و زمینه سازی سفر وزیر دفاع ملی جمهوری اسلامی افغانستان به ایران دانست.
وی با اشاره به اینکه امنیت جمهوری اسلامی ایران را امنیت افغانستان قلمداد می کنیم، افزود: هرگونه تهدید و نگرانی ایران اسلامی را تحمل نکرده و با آن برخورد خواهیم کرد.
معاون سیاسی و راهبردی وزیر دفاع ملی افغانستان اظهار امیدواری کرد هر چه زودتر سند راهبردی همکاری های دو جانبه تدوین و به مرحله اجرا گذاشته شود.
وی با بیان اینکه جا دارد به جمهوری اسلامی ایران بابت فائق آمدن بر تروریست ها تبریک و خداقوت گفت، اظهار داشت: بسیار علاقمندیم از تجربیات شما در حوزه های دفاع مقدس، اقتصاد مقاومتی، مبارزه با تروریسم، رسیدگی به امور شهدا و ایثارگران و … استفاده کنیم.
احمد تمیم عاصی با بیان اینکه به هیچ کشوری اجازه دخالت و تضعیف روابط دو کشور برادر و همسایه ایران و افغانستان را نخواهیم داد، تصریح کرد: روابط دو جانبه ما می تواند در آینده در ابعاد گسترده تر توسعه یابد.
در پایان این دیدار، معاون سیاسی و راهبردی وزیر دفاع ملی افغانستان و هیئت همراه از نمایشگاه دستاوردهای صنعت دفاعی جمهوری اسلامی بازدید کردند.