معاون اول رییس جمهور در نشست مذاكرات مشترك ايران و عراق:

ایران آمادگی دارد در بازسازی عراق مشارکت جدی‌تر داشته باشد

به گزارش نویدتهران،معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه توسعه همکاری‌های اقتصادی و مناسبات تجاری ایران و عراق نیازمند شکل گیری توافقات سازنده است، گفت: ایران و عراق نیازمند یک سند جامع برای همکاری اقتصادی هستند تا آن را مبنای همکاری‌های اقتصادی فی مابین قرار دهند.

دكتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (چهارشنبه) در نشست مذاكرات مشترك ايران و عراق با تبريك پيروزي هاي پي در پي ملت عراق، مرجعيت ديني و دولت اين كشور در برابر داعش اظهار داشت: ملت عراق به توفيقات بزرگي در يكپارچگي سرزميني دست يافتند و با تدبير مسئولين و مردم اين كشور توطئه هاي دشمنان نقش بر آب شد.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه روابط جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عراق روابطي بسيار خوب و سازنده است افزود: مناسبات دو كشور در بخشهاي مختلف به سطح قابل قبولي رسيده و روابط سياسي تهران و بغداد روابطي راهبردي است و اشتراكات متعدد دو ملت مي تواند زمينه ساز گسترش روابط اقتصادي في مابين باشد.
وي خاطر نشان كرد: اكنون در مقطعي هستيم كه عراق بر بسياري از مشكلات غلبه كرده و با قدرت به دنبال بازسازي است و جمهوري اسلامي ايران كه در مشكلات و پيروزي ها در كنار ملت عراق بوده، آمادگي دارد در دوران بازسازي اين كشور نيز مشاركت جدي داشته باشد.
وي از آمادگي ايران براي حضور و مشاركت در بازسازي عراق خبر داد و گفت: ايران آمادگي دارد خط اعتباري تا ميزان ۳ ميليارد دلار در اختيار عراق قرار دهد تا شركت ها و بخش خصوصي ايران بتوانند مشاركت جدي تري در بازسازي عراق داشته باشند.
دكتر جهانگيري مهمترين محدوديت پيش روي مناسبات اقتصادي دو كشور را مسائل بانكي دانست و اظهار داشت: مسائل بانكي دو كشور هنوز در نقطه ابتدايي است كه لازم است با تدبير و راهكارهاي مناسب به دنبال حل و فصل اين مسائل باشيم.
معاون اول رييس جمهور همچنين بر ضرورت تجارت آزاد ميان ايران و عراق تاكيد كرد و اظهار داشت: تجارت آزاد مي تواند زمينه اي براي افزايش مبادلات اقتصادي ايران و عراق باشد.
وي با اشاره به مشكلات برخي پيمانكاران و شركت هاي خصوصي ايراني كه در عراق فعاليت دارند افزود: برخي شركت هاي ايراني هنوز مطالباتشان پرداخت نشده كه لازم است اين موضوع حل و فصل شود تا اين شركت ها بتوانند نقش پررنگ تري در بازسازي عراق ايفا كنند.
دكتر جهانگيري بر ضرورت اتصال راه آهن ايران و عراق تاكيد كرد و گفت: اتصال راه آهن دو كشور نيازمند احداث يك پل و ايجاد ۳۰ كيلومتر خط ريلي است كه با تحقق اين امر عراق مي تواند به آسياي ميانه و چين دسترسي داشته باشد و خط ريلي ايران نيزتا درياي مديترانه ادامه خواهد يافت.
معاون اول رييس جمهور از آمادگي جمهوري اسلامي ايران براي گسترش همكاري ها با عراق در حوزه دارويي خبر داد و گفت: ايران آمادگي دارد همكاري هاي خود را با عراق بدون هر گونه محدوديتي در حوزه هاي مختلف از جمله نفت و گاز افزايش دهد.
وي همچنين ضمن اعلام آمادگي ۲۴ ساعت شدن گمركات ايران اظهار داشت: توافقات خوبي در زمينه گمركات و استاندارد ميان دو كشور انجام شده اما هنوز مشكلات و محدوديت هايي وجود دارد كه بايد با همكاري دو كشور برطرف شود.
دكتر جهانگيري همچنين به مسئله اروند رود اشاره و تصريح كرد: متاسفانه بيش از ۳۰ سال است كه مردم دو كشور از مزاياي اين رودخانه محروم هستند و با توجه به اينكه ساز و كارهاي لازم در قرارداد ۱۹۷۵ الجزاير پيش بيني شده اميدوارم هر چه زودتر مذاكرات لازم انجام و شاهد حل و فصل مسائل اروند رود باشيم.
وي يكي از دغدغه هاي مردم ايران را مسئله ريزگردها عنوان كرد و با اشاره به اينكه منشأ بخش زيادي از ريزگردها در كشور عراق است گفت: مردم استان هاي خوزستان و ايلام با مشكلات متعدد ناشي از ريزگردها مواجه هستند كه انتظار داريم اين مسئله با همكاري مشترك دو كشور هرچه سريعتر حل و فصل شود.
نخست وزير عراق نيز در اين مذاكرات مشترك با اشاره به روابط ديرينه دو ملت و اشتراكات تاريخي و ديني گفت: هيچكس نمي تواند روابط دو كشور را تخريب كند و ما مسئوليت داريم كه مناسبات في مابين را در همه زمينه هاي سياسي،‌اقتصادي و فرهنگي تقويت كنيم.
حيدر العبادي با اشاره به تلاش عراق در جهت لايروبي و پاكسازي شط العرب(اروندرود) گفت: اميدوارم مسائل مرتبط با شط العرب(اروندرود) از طريق مذاكرات طرفين حل و فصل شود .
وي با اشاره به مشكلات پيش روي تعاملات بانكي دو كشور افزود: عراق آماگي دارد تلاش هاي لازم را براي حل اين مشكلات و تسهيل مبادلات بانكي انجام دهد.
نخست وزير عراق با اشاره به اينكه عراق در دوران بازسازي و اصلاح زيرساخت هاي اين كشور از حضور شركت هاي ايراني فعال در زمينه بازسازي عراق قدرداني كرد و گفت: بخش خصوصي ايران سرمايه گذاري هاي خوبي در اين زمينه داشته است.
در اين نشست برخي وزراي ايراني و عراقي نيز گزارشي از آخرين وضعيت مناسبات في مابين ارائه كردند و مسائل بانكي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و رييس كل بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و همتاي عراقي وي نيز پيشنهاداتي براي حل و فصل مسائل بانكي دو كشور ارائه كردند.