سیدعباس صالحی:

ایجاد گذرهای فرهنگ و هنر از برنامه های جدی در سال 97

به گزارش نویدتهران،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خیابان ها و گذرهای فرهنگ و هنر، تفسیر معاصر از شهر محسوب می شود و ایجاد آن ها که از یزد آغاز شده، جزو برنامه های جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۱۳۹۷ است.

سیدعباس صالحی، در آیین افتتاح نخستین گذر فرهنگ و هنر کشور در کوچه تاریخی مازاری های یزد با تاکید بر نقش اصلی مردم در حوزه فرهنگ افزود: اگر سیاست یا اقتصاد را می توان به نظر عده ای بدون مردم پیش برد، فرهنگ با مردم حرکت کرده و می کند، از این رو از زاویه هویت فرهنگی، مردم در آفرینش، حفظ و انتقال فرهنگ و مصرف فرهنگی نقش اصلی را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: بر این اساس، خیابان های فرهنگ و هنر با این نگاه ایجاد می شود که مردم بیافرینند، اشاعه دهند و مصرف کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه مهمترین سرمایه شهرها، سرمایه های فرهنگی است گفت: اگر شهرها این سرمایه را داشته باشند اعتبار و منزلت دارند و اقتصاد شهری نیز روان تر، بالنده تر و موثرتر حرکت می کند.

صالحی افزود: سرمایه فرهنگی در شهرها اهمیت بیشتری نسبت به سرمایه های فنی و مالی دارد زیرا سرمایه های فرهنگی، سرمایه های مالی و فنی را به همراه خود دارند.

وی با ابراز خرسندی از افتتاح نخستین گذر و خیابان فرهنگ و هنر کشور در یزد خاطر نشان کرد: این شهر نمادی از فرهنگ، هنر و معماری ایران است و تابلوی فرهنگ را در خود دارد.

وی ادامه داد: یزد با کسب ۲۴ سال متوالی رتبه برتر کنکور سراسری، هویت علمی را با خود دارد و امیدواریم با ایده پردازی های مناسب از بدنه اجتماعی شاهد موفقیت بیش از پیش این شهر و دیگر شهرها باشیم.

مهدی جمالی نژاد شهردار یزد نیز در این مراسم تاکید کرد: در شهر تاریخی یزد به گذر فرهنگ و هنر مازاری ها اکتفا نمی شود و تلاش خواهد شد گذرها و خیابان های فرهنگ و هنر دیگری نیز در این شهر ایجاد شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عصر دوشنبه برای افتتاح نخستین گذر فرهنگ و هنر کشور در کوچه مازاری های یزد وارد فرودگاه شهید صدوقی شد و مورد استقبال مسئولان ارشد استان قرار گرفت.

دیدار و گفت و گو با آیت الله محمدرضا ناصری یزدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد از دیگر برنامه های سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به یزد بود.