سید محمد بطحائی خبرداد؛

ایجاد مرکز کنترل سفرهای دانش‌آموزی

به گزارش نویدتهران، وزیر آموزش و پرورش از ایجاد مرکز کنترل سفرهای دانش آموزی با هدف افزایش ایمنی سفرها خبرداد و گفـت:این مرکز به صورت 24 ساعت فعالیت می کند و تمام اقدامات سفرهای دانش آموزی رصد می‌شود، در مواقعی که احساس کنیم ملاحظات ایمنی در سفرها رعایت نشده و یا خطرهایی وجود دارد بلافاصله سفر را متوقف می‌کنیم.
سید محمد بطحائی در همایش ملی طلایه داران فرهنگ ترافیک ضمن تبریک هفته ناجا و آغاز سال تحصیلی جدید اظهار کرد: یکی از مهمترین وظایف وزارت آموزش و پرورش، تقویت مهارت دانش آموزان در زندگی فردی و اجتماعی است؛ دانش آموزان باید یاد بگیرند که چه خطرات محیطی آنها را تهدید می‌کند و این خطرات را بشناسند. پس از آن باید بیاموزند که چگونه خودشان را از خطرات دور کنند و اگر در مقابل خطر قرار گرفتند با چه روشی آن را کاهش بدهند.
وی به تفاوت صدمات ناشی از پیامدهای اجتماعی در جوامع توسعه یافته و در حال توسعه اشاره و بیان کرد: کشورهای پیشرفته تنها در زمینه تکنولوژی با کشورهای در حال توسعه تفاوت ندارند، آنچه صدمات را در این کشورها کاهش می‌دهد ارائه آموزش‌ها و تقویت مهارت‌هایی است که در دوره تحصیل به دانش آموزان ارائه می‌شود.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به توسعه سفرهای شهری و بین شهری بر تاثیر گذاری رعایت نکات ایمنی و آموزش این نکات تاکید کرد و گفت: عامل انسانی یکی از عواملی است که در بروز صدمات نقش زیادی را ایفا می‌کند، آموزش نیروهای انسانی و تقویت مهارت ها در کاهش بروز سوانح نقش بسزایی دارد.
این مقام مسئول بر استمرار و تداوم آموزش ها تاکید و تصریح کرد: تقویت مهارت‌های دانش آموزان در زمان تحصیل می‌تواند به کاهش صدمات سفرهای جاده‌ای و شهری کمک بسیاری کند؛ از آنجایی که آموزش و پرورش این مسئله را یکی از ماموریت‌های اصلی خودش می‌داند، آماده است که آموزش‌ها را در برنامه‌های خود بگنجاند تا سهم قابل توجهی در کاهش صدمات داشته باشد لذا وزارت آموزش و پرورش آمادگی دارد تا همکاری‌ها و مشارکت‌های موثری داشته باشد.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم نرخ تصادفات را در جامعه کاهش دهیم راهی جز اجرای طرح‌هایی مانند همیار پلیس نداریم و این کار را با جدیت در آموزش و پرورش پیگیری می‌کنیم.
بطحائی با تاکید بر لزوم اثربخش بودن آموزش‌ها، گفت: بسترهای لازم برای این آموزش‌ها را ایجاد کرده‌ایم و تلاش می‌کنیم که آموزش‌ها در زمان مورد نظر قرار بگیرد تا بتواند نقش جدی‌تری را ایفا کند.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به برنامه‌های در دست اقدام وزارت آموزش و پرورش، گفت: یک شبکه تعاملی اختصاصی در دست اقدام داریم که هفته آینده مرحله اول آن به اجرا می‌رسد، این شبکه شرایطی را ایجاد می‌کند تا بتوانیم آموزش ویژه‌ای برای دانش آموزان، اولیاء و مربیان به صورت مستمر و هفتگی داشته باشیم و افرادی که ذینفع هستند به شکل مستقیم از طریق متخصصان، آموزش می‌بینند.
وی از ایجاد ساز و کاری برای افزایش ایمنی سفرهای دانش آموزی خبر داد و گفت: مرکز کنترل سفرهای دانش آموزی را ایجاد خواهیم کرد که به صورت 24 ساعت فعالیت می کند و تمام اقدامات سفرهای دانش آموزی رصد می‌شود، در مواقعی که احساس کنیم ملاحظات ایمنی در سفرها رعایت نشده و یا خطرهایی وجود دارد بلافاصله سفر را متوقف می‌کنیم.
وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر لزوم همکاری بین بخشی برای کاهش نرخ تصادفات، گفت:‌ این تلاش‌ها بدون مشارکت همه جانبه نهادهای ذیربط نتیجه نخواهد داد و این یک ماموریت ملی برای دستگاه‌های ذیربط است و همه باید وارد شویم، در این صورت خواهیم دید که در آینده نه چندان دور نرخ تصادفات به سرعت کاهش می‌یابد.
بطحائی در خاتمه ‌از اهتمام پلیس راهنمایی و رانندگی برای راه اندازی طرح همیار پلیس نیز تشکر کرد.