حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای؛

ایجاد تحول قضائی با قوانین انقلابی

به گزارش نویدتهران،معاون اول قوه قضائیه: برای ایجاد تحول قضائی نیازمند برخی قوانین انقلابی هستیم که در این زمینه از مجلس کمک می‌خواهیم

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نمازجمعه تهران با تسلیت ایام شهادت امام جعفر صادق (ع) و همچنین گرامیداشت هفته قوه قضائیه افزود: از دولت نیز در راستای تحول قضائی توقع داریم به وظایف خود به درستی عمل کند، زیرا اگر دولت به وظایف خودش به درستی عمل کند بسیاری از پرونده‌های امروز دیگر مطرح نمی‌شود.

معاون اول قوه قضائیه گفت: برای ایجاد تحول قضائی نیازمند برخی قوانین انقلابی و غیردست و پاگیر هستیم که در این زمینه از مجلس درخواست توجه هرچه بیشتر داریم.
وی از مردم هم خواست اگر نزاع، اختلاف خانوادگی و رفتار توهین آمیزی از آن‌ها سر زد خودشان حل و فصل کنند و اجازه ندهند پرونده کیفری شود.

خودکامگی؛ مهمترین علت انحراف برخی به ظاهر انقلابیون دهه ۶۰
معاون اول قوه قضائیه گفت: یکی از مهمترین علل انحراف برخی به ظاهر انقلابیون دهه ۶۰، منیت، خودکامگی و خودخواهی آن‌ها بود.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود:​ واقعه‌ای که در سال ۶۰ رخ داد یکی از وقایع بسیار پرعبرت در گام نخست انقلاب بود که می‌تواند چراغی و راهگشایی برای گام دوم انقلاب باشد.
وی گفت: ​عده‌ای که خود را پیشتاز مبارزه با امپریالیسم می‌دانستند و شعار‌هایی به عنوان اصلاح طلب مطرح می‌کردند و خود را مدافع خلق می‌دانستند به علت منیت‌ها از مسیر انقلاب آنچنان انحراف پیدا کردند که تا به امروز در جهت انحراف خود همچنان به پیش هستند و با کمال تأسف سردمداران آن‌ها هنوز هم به خود نیامده اند.
معاون اول قوه قضائیه افزود: عده‌ای به نام انقلابی، اصلاح گر و پیشتازان به اصطلاح مبارزه با استکبار در اوایل انقلاب ظاهر شدند و ابتدا هم به ظاهر با امام بیعت کردند و در حمایت از مردم هم شعار دادند، اما چه شد که در مقطع بسیار کوتاهی صف خود را از صف مردم جدا کردند و از امام خود جدا شدند؟
وی گفت: سنگین‌تر از این رفتار این بود که همین عده با همین شعار‌ها در مقابل مردم و امام ایستادند و کارشان به جایی رسید که با وجود داعیه اصلاح گری و حمایت از خلق و مردم، در مقابل مردم قرار گرفتند و خرمن آن‌ها را آتش زدند و کشاورز، بازاری، کاسب، معلم، بسیجی و هرکسی را که احساس می‌کردند در مقابل شان است از دم تیغ سرد یا گرم می‌گذراندند و در طول سال‌ها بیش از ۱۷ هزار نفر از مردم و مسؤولان را ترور کردند.
معاون اول قوه قضائیه افزود: آن‌ها به این هم بسنده نکردند و در دامن بزرگ‌ترین دشمنان این ملت و انقلاب و اسلام قرار گرفتند و زمانی که صدام به پشتیبانی استکبار جهانی علیه این مردم ایستاد آن‌ها با صدام، همدست شدند و زمانی که جوانان این مردم در مبارزه با نیرو‌های متجاوز به جبهه‌ها رفتند و در شکنجه گاه‌های صدام اسیر شدند، این افراد به میان مأموران صدام آمدند و به شکنجه روحی و جسمی جوانان ما پرداختند.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: آن‌ها به این هم اکتفا نکردند و همان‌ها که ادعا می‌کردند می‌خواهند با امپریالیسم مبارزه کنند با برخی شعارها، عده‌ای از جوانان را همراه خود کرده بودند و کارشان به جایی رسید که به دامن آمریکا و اسرائیل پناه بردند و تا امروز تحت الحمایه آن‌ها هستند و با اسرائیل و آمریکا همکاری می‌کنند.
وی افزود:​ رفتار این افراد برای ما عبرت آموز است که چرا به اینجا رسیدند و چرا انحراف شان را در این ۴۰ سال ادامه دادند؟ اینکه امروز در چه وضعی هستند و نزد خدا و وجدانشان چه چیزی دارند؟ ​ آیا از این‌ها ذلیل‌تر و حقیرتر سراغ داریم؟
معاون اول قوه قضائیه یکی از مهمترین علل انحراف آن‌ها از ملت و امام و ایستادگی شان مقابل ملت و قرار گرفتن در کنار دشمنان این ملت را منیت، خودکامگی و خودخواهی خواند و گفت: این منیت امروز می‌تواند برای همه ما وجود داشته و بزرگ‌ترین آسیب برای ما باشد.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: امروز هم عده‌ای ممکن است با همین الفاظ، شعار‌ها و کلمات فریبنده حرفی را بزنند، اما آیا حرف، نامه نگاری و عبارات آن‌ها در جهت خواست عموم مردم و اسلام و رضای حق تعالی است؟ آیا آن‌ها امروز زیر چتر ولایت این حرف‌ها را می‌زنند؟
وی گفت: اینجاست که ما باید از گذشته برای آینده عبرت بگیریم و نکند ما هم به علت منیت دچار انحراف شویم.
معاون اول قوه قضائیه افزود: امروز امام و رهبر ما می‌گویند که نمی‌شود به آمریکا اعتماد کرد و دست مذاکره و دوستی با او داد، زیرا او خیانت کرده است و قابل اعتماد نیست و باز هم خیانت می‌کند.
وی افزود: آمریکا اگر ببیند ما در ضعف هستیم خیانت خواهد کرد و زمانی جلو نمی‌آید که بداند قوی هستیم و زمانی که برخی کشور‌های منطقه قدرت داشتند آمریکا جرأت حمله کردن نداشت، اما زمانی به صدام حمله کرد و او را از سوراخ درآورد و با آن وضع فجیع اعدام کرد که صدام کوتاه آمد و دست کمک دراز کرد.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت:​ چه کسی قذافی را از بین برد و چه کسی به کشور لیبی حمله کرد؟ چه کسی به کشور مصر یورش برد و مردم به پا خاستند و قیام کردند و مسؤولان قبلی شان را عقب زدند و عده‌ای آمدند و این عده نیز به زعم خودشان اینگونه تصور کردند که باید با آمریکا کنار بیایند.
وی افزود:​ وقتی مرسی به مصر آمد پیشرفت کرد؟ مرسی الان کجاست؟ چرا امروز عده‌ای در مقابل امام امت و، ولی فقیه و خواست این مردم انقلابی و شهید داده نمی‌خواهند بفهمند و آگاهانه به این مردم خیانت می‌کنند؟ چرا تاریخ را مطالعه نمی‌کنند؟
معاون اول قوه قضائیه گفت: اگر ما هم توجه نکنیم یک روزی مثل آن‌ها می‌شویم، زیرا اکنون آن‌ها نزد آمریکا و اسرائیل دریوزگی می‌کنند تا خودشان را نجات دهند.
وی افزود: با این مقاومت‌ها و نثار این خون‌ها مردم متدین ما کجا هستند؟ آیا عزیزتر و قدرتمندانه‌تر و آماده‌تر از هر زمان نیستند؟ ​ این عزتی است که فراروی ماست.

تقاضای معاون اول قوه قضائیه از مجلس، دولت و مردم در گام دوم انقلاب
معاون اول قوه قضائیه، محور دوم سخنانش را به نقش قوه قضائیه در گام دوم انقلاب اختصاص داد و گفت: در گام دوم انقلاب و در راستای تحول قضایی نیازمند قوانینی انقلابی از سوی مجلس، عمل دولت به وظایف خویش و همکاری مردم برای حل و فصل نزاع‌ها و اختلافات هستیم.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: قوه قضائیه در گام دوم انقلاب باید با تجربه ۴۰ ساله بتواند نقش اصلی خودش را در جامعه ایفا کند و آن هدف اصلی نظام جمهوری اسلامی که همان تحقق عدالت در همه ابعاد و زوایا است.
محسنی اژه‌ای تحقق عدالت را نیازمند لوازمی دانست و گفت: این لوازم همان قانون، ساختار و مجری خوب است و به حمد خدا با این انتخابی که مقام معظم رهبری داشتند و یک نفر را از خود قوه قضائیه و آشنا، باتجربه، بزرگ شده و فرزند خود قوه برای ریاست قوه قضائیه انتخاب کردند به نظر ما در تحقق عدالت مؤثر است.
وی افزود: آنچه که امروز ضرورت دارد روحیه انقلابی و جهادی است و قول می‌دهم با همه وجود و امکانات و با تمام قدرت و با روحیه جهادی و انقلابی در خدمت مردم و این نظام باشیم و البته برای تحقق این موضوع باید قدم‌هایی برداریم و برنامه، اجرا و قانون خوب داشته باشیم.
معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه به نقطه نظرات مردم، نخبگان و مسؤولان نیازمندیم، گفت: آنچه به ذهن ما در مجموعه حاضر رسید و قبل از انتصاب ریاست جدید انجام شد سند تحول قضایی بود که خدمت رهبر معظم انقلاب داده شد و ایشان ضمن تأیید خواستند این موارد زمانبندی شده اجرا شود.
وی افزود: برای هریک از مواد این برنامه تحولی باید برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت داشته باشیم و ما برای برنامه‌های کوتاه مدت، مدت شش ماهه تعریف کردیم و ان شاء الله آن را در همین مدت اجرا خواهیم کرد، اما اجرای برنامه‌های بلندمدت و میان مدت نیاز به همکاری مجلس، دولت و مردم دارد.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: در برنامه کوتاه مدت باید عقب ماندگی‌هایی را جبران کنیم و موانع دست و پاگیر را از جلوی پا برداریم تا حرکت شتابان تری داشته باشیم.
وی افزود: در همین خصوص با بخش‌های مردمی، دانشگاهی، حوزه، بازار و بخش خصوصی ارتباطاتی برقرار کرده ایم که در حال توسعه است.
معاون اول قوه قضائیه گفت: آنچه از مجلس تقاضا داریم با توجه به نیاز به برخی قوانین انقلابی و غیر دست و پاگیر برای تحقق همه جانبه به ما کمک کند و از دولت نیز توقع داریم به وظایف خودش به درستی عمل کند که اگر این گونه باشد بسیاری از پرونده‌ها دیگر مطرح نمی‌شود و دیگر نمی‌گوییم نزدیک به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار پرونده ورودی به قوه قضائیه داریم.
وی افزود: اگر دولت و دستگاه‌های اجرایی و شهرداری‌ها به وظایف خود عمل کنند با این حجم پرونده روبرو نیستیم و می‌توانیم روی پرونده‌های خاص متمرکز شویم.
محسنی اژه‌ای گفت: ما با شرکت‌ها و تعاونی‌های اعتباری مواجه بوده ایم که هم قوه قضائیه و هم دولت و هم مردم را به مشکل انداخته اند و تعداد محدودی از این‌ها ۳ میلیون سپرده گذار داشته اند و اگر همین ۳ میلیون پرونده وارد قوه قضائیه می‌شد چه اتفاقی می‌افتاد؟ البته اتفاق افتاد و اگر دستگاه‌های مسؤول به وظایف خود عمل می‌کردند این گونه نمی‌شد.
معاون اول قوه قضائیه افزود: در سال ۹۶ حدود ۱۷ میلیون و ۴۰۰ هزار چک برگشتی داشتیم که با اقدامات پیشگیرانه قوه قضائیه، دولت و بانک‌ها و با وجود همه تحریم‌های ظالمانه دشمن و مشکلات اقتصادی تعداد چک‌های برگشتی در سال ۹۷ به ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار چک رسید و همین مورد کاهش موجب کاهش پرونده‌های ورودی به قوه قضائیه شد.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: با توجه به اینکه بسیاری از پرونده‌های ما به علت نزاع، اختلاف خانوادگی، تحقیر‌ها و رفتار‌های توهین آمیز است از مردم می‌خواهیم تا جایی که ممکن است خودشان مسایل را حل و فصل کنند و اجازه ندهند پرونده کیفری در قوه قضائیه تشکیل شود که این پرونده‌ها هم مردم را به سختی می‌اندازد و هم حجم کار قوه قضائیه را زیاد می‌کند.