وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

ایثار و شهادت محدود به زمان و مکان نیست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مفهوم ایثار و شهادت محدود به زمان و مکان خاصی نیست.
سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، صبح امروز در آیین پایانی جایزه ایثار و رسانه که با حضور معاون اول رییس جمهور در تالار وحدت برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: ایثار و شهادت دارای مراتب و درجاتی است و شهادت و از خود گذشتگی از جان عالی ترین سطح آن است.

به گزارش نوید تهران،وی افزود: از دیگر مراتب ایثار می توان به حوزه های اقتصادی، اجتماعی، رسانه، سیاسی و … اشاره کرد.

صالحی امیری با تاکید بر ضرورت گسترش دایمی فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه، ادامه داد: تلاش شده تا جنگ و دفاع مقدس تبدیل به گفتمان شود.

وی افزود: علاوه بر گفتمان های ایثار، از خودگذشتگی، همدردی، هم نوایی ملی و … تداوم گفتمان دفاع مقدس در فضای امروز و در گستره ایران اسلامی در حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و … گسترش یافته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: لازمه تداوم حیات انقلاب در جهان اسلامی، گسترش فرهنگ ایثار و شهادت در همه زمینه هاست.

وی افزود: بسیاری از فعالیت ها از جمله دفاع از حریم حرم، فداکاری های داخل و خارج از مرزها، اقتصاد مقاومتی برای توسعه و تعالی کشور، رسانه و … به عنوان فرهنگ ایثار محسوب می شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ایثار، فرهنگ، گفتمان و ارزش بنیادی است و هر کسی با شرط عبور از منافع فردی برای دفاع از منافع مردم می تواند به درجه ایثار برسد.

وی گفت: دولت تدبیر و امید مفتخر است که دارای اعضایی از خانواده شهدا و ایثارگران است و یا در عرصه های ایثار خدمت می کنند.

صالحی امیری اظهار کرد: کمک به دولت برای رسیدن به قله های توسعه و شهادت، کمک به توسعه فرهنگ ایثار و شهادت است.

وی گفت:ارزش های حاکم در ایران، اخلاقی، انسانی، معرفتی و معنوی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ایثار با مفاهیم اخلاق، معنویت، معرفت، دگردوستی، تلاش و جهاد رابطه ای وثیق دارد.

وی تاکید کرد: جامعه ای که دارای فرهنگ ایثار است اخلاقی است و اگر از این فرهنگ فاصله بگیرد به جامعه ای غیر اخلاقی تبدیل می شود.

وی در پایان گفت: آنچه امروز داریم وامدار امام راحل است و آرزوی سعادت و بقای عمر مقام معظم رهبری که خود پرچمدار ایثار و شهادت در کشور هستند، را دارم.