رئیس دستگاه قضا در همایش سراسری قوه قضائیه:

اگر قاضی مستقل نباشد،حتما در حکمش خدشه ایجاد می‌شود

به گزارش نویدتهران،آیت الله آملی لاریجانی بابیان اینکه استقلال دستگاه قضایی و قضات یکی از دغدغه‌های مهم متفکران دنیاست، افزود: ایجاد تعادل بین این استقلال و آزادی بیانِ منتقدین و همچنین اختیارات مجلس و قوه مجریه بحث عمیقی است که بسیاری از افرادی که در بحث استقلال قضائی و حقوق اساسی کار کرده‌اند، این بحث را تشریح کرده‌اند.
آیت‌الله آملی لاریجانی در همایش سراسری قوه قضائیه که از صبح امروز (یکشنبه) با حضور مسئولین عالی کشوری و قضایی در سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه و یاد و خاطره شهدای هفتم تیر اظهار کرد: تشکر می کنم از همه مهمانان گرامی، همکاران گرانقدر قضایی، مقامات کشوری و لشکری و خصوصا ریاست محترم جمهور و ریاست محترم مجلس و همچنین ریاست محترم دفتر مقام معظم رهبری و وزرای محترم، نمایندگان مجلس و اعضای شورای نگهبان و اعضای مجلس خبرگان که در این مجلس حضور دارند.

وی ضمن تشکر از وزیر دادگستری برای ارائه گزارش خوبی که ارائه شد، افزود: گرچه بنده نسبت به گزارش مکتوب ایشان گلایه‌ای دارم که در ابتدای این گزارش مطلبی را به نمایندگی از بنده فرمودند که چنین مطلبی نبوده؛ ولی در عین حال انتظار داریم دوستان مطالب را دقیق بنویسند و دقیق بگویند. هر مطلبی بار معنایی خودش را دارد و امیدواریم همه عزیزان در راستای اهداف انقلاب برای وحدت و همدلی تلاش کنند.

وی افزود: مطالبی که باید عرض کنم گزارشی است از وضعیت دستگاه قضایی و نقش دستگاه قضایی که اگر بخواهم یک گزارش اجمالی ارائه دهم به طول خواهد انجامید و بنده تلاش می کنم برخی نکات برجسته را ارائه کنم.

وی با تاکید براینکه امروز نظام جمهوری اسلامی یک نظام شکوفا و بالنده است و در منطقه حرف اول را می زند، گفت: این چیزی نیست که در داخل کشور مسئولین بگویند بلکه در اوایل انقلاب امام راحل با آن تیزبینی اینها را می دید که روزی این جمهوری اسلامی حرف اول را خواهد زد، بلکه امروز دشمنان ما اعتراف می کنند و می دانند جمهوری اسلامی در منطقه و کل سیاست های دنیا نقش دارد.

آیت الله آملی لاریجانی به فشارهای شورای امنیت برای تصویب مصوبات جدید علیه جمهوری اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: این همه فشار در شورای امنیت برای اینکه به دنبال مصوبات جدید علیه جمهوری اسلامی بروند،اگر جمهوری اسلامی نقش و اقتداری در منطقه نداشت، اعتنایی نمی‌کردند و نیازی به این کار نمی‌دیدند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: این فشارهای آمریکا به عنوان قلدر جهانی برای تحریم جمهوری اسلامی و فشار به دولت‌های دنیا که با جمهوری اسلامی تعامل نداشته باشند، برای این است که می بینند جمهوری اسلامی در دنیا و منطقه نقش فزاینده دارد و همین دلیل به دنبال این تحرکات است.

تشریح دو نگاه به قوه قضائیه
آیت الله آملی لاریجانی مهمترین اصل قانون اساسی در مورد وظایف قوه قضائیه را اصل 156 این قانون دانست و گفت: بر حسب این اصل، قوه قضائیه قوه‌ای مستقل است که پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت است و عهده دار وظایفی است.

رئیس دستگاه قضا با برشمردن وظایف قوه قضائیه مطابق با قانون اساسی، بیان داشت: اولین وظیفه، رسیدگی و صدور حکم در مورد تظلمات، شکایات و حل و فصل دعاوی و رفع خصومت، دومین وظیفه احیای حقوق عامه و گسترش حق و آزادی های مشروع، سومین وظیفه نظارت بر حسن اجرای قوانین، چهارم کشف جرم و تعقیب مجازات و تعزیر مجرمین و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام، پنجم اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین می‌باشد.

وی ادامه داد: در اصل 57 قانون اساسی، تصریح شده که قوای حاکم در جمهوری اسلامی ایران عبارتند از قوه مجریه، قوه مقننه و قوه قضائیه که زیر نظر ولایت مطلقه فقیه اعمال می‌گردد. این قوا مستقل از یکدیگر هستند.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اصل 61 قانون اساسی افزود: این اصل نیاز به یک تحلیل و تفسیر دارد و آن این است که اعمال قوه قضائیه به وسیله دادگاه های دادگستری است که باید طبق موازین اسلامی تشکیل شود و به حل و فصل دعاوی و گسترش عدالت بپردازد.

وی افزود: مقصود بنده از قرائت این چند اصل برای توجه دادن به نکته ای است که گاهی مغفول می ماند. ما در تشخیص نقش و جایگاه قوه قضائیه می توانیم دو نگاه داشته باشیم. یک نگاه، نگاه کلی و بیرونی است. برای اینکه ببنیم قوه قضائیه چه جایگاهی دارد آن را در کل جغرافیای نظام اسلامی نگاه می کنیم و نظام جمهوری اسلامی را در کل دنیا و منطقه ملحوظ می داریم که چه نقشی دارد. یک نگاه درونی هم داریم که قوه قضائیه قوه‌ای است دارای تشکیلات و از اجزایی تشکیل شده است.

آیت الله آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: یک نکته مهم برای کل قوه قضائیه عبارت است از شناخت جایگاه و نقش آن در اصل نظام جمهوری که این نگاه را از قانون اساسی می توان استفاده کرد.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: وقتی قانون اساسی در اصل 57 تصریح می‌کند که جمهوری اسلامی از سه قوه مختلف تشکیل شده است و زیر نظر ولایت امر اعمال می شود، اینجا به نظر می رسد همین نگاه بیرونی است و می خواهد بگوید در کل نظام جمهوری اسلامی چه نقشی دارد و ما اگر این نگاه را در مورد قوه قضائیه -کما اینکه درون قوای دیگر هم داریم- داشته باشیم، آنوقت هم نوع نگاه ما به وظیفه‌مان، اهمیت وظیفه‌مان و حساسیت‌مان به انجام وظایف‌ دو چندان خواهد شد.

وی بیان داشت: نگاه بیرونی به دستگاه قضا موجب می شود وقتی ما وضعیت نظام جمهوری اسلامی را در منطقه مشاهده می‌کنیم و وقتی دخالت قوه قضائیه و تاثیرش را و خدماتی که به مردم در این نظام ارائه می کند را می بینیم، آنوقت برای ما روشن می شود که خدمت کردن در این دستگاه کار بزرگی است که اگر با اخلاص در نیت توام شود، یکی از بالاترین عبادات است؛ چراکه هم خدمت است به مردم و هم برای استقرار بیشتر و شکوفایی بیشتر جمهوری اسلامی و تکامل این نظام الهی این نقش، نقش بسیار پررنگ و با اهمیتی است.

رئیس دستگاه قضا اظهار کرد: ما به وطن خودمان عشق می ورزیم و ملیت ایرانی را در سرتاسر تمدن دنیا موثر می دانیم؛ کمااینکه تاریخ، این مسئله را ثابت کرده، منتهی فراتر از آن ما یک همبستگی و دلبستگی ایمانی به نظام جمهوری اسلامی داریم؛ همانطور که میلیون‌ها مسلمان در دنیا این احساس دلبستگی و همبستگی را دارند که ما نباید از این غافل شویم.

وی خاطرنشان کرد: در قوه قضائیه باید توجه کنیم هر خدمتی که در این قوه انجام می دهیم، در ارکان این نظام و تاثیر آن در منطقه و دنیا نقش دارد و آن وقت است که بازتاب‌های عمل خودمان را بسیار فراتر از مجموعه‌ای که در آن کار می‌کنیم، خواهیم دید و این نگاه بیرونی بسیار مهم است.

استقلال دستگاه قضائی به نفع همه نظام است
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در قانون اساسی توجه ویژه‌ای به موضوع استقلال قوه قضائیه شده است، گفت: در اصل 156 قانون اساسی مجددا پس از اصل 57 تصریح می‌شود که قوه قضائیه یک قوه مستقل است و این تأکید بر استقلال غیر از مبحث استقلال قاضی است و بسیار با اهمیت است.

وی بابیان اینکه استقلال دستگاه قضایی و قضات یکی از دغدغه‌های مهم متفکران دنیاست، افزود: ایجاد تعادل بین این استقلال و آزادی بیان منتقدین و همچنین اختیارات مجلس و قوه مجریه بحث عمیقی است که بسیاری از افرادی که در بحث استقلال قضایی و حقوق اساسی کار کرده‌اند، این بحث را تشریح کرده‌اند.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه استقلال قاضی و استقلال دستگاه قضایی به نفع همه نظام است و باید ارج نهاده شود، اظهار کرد: استقلال دستگاه قضایی حتی در مواقعی که قوه مجریه طرف حکم قضایی است، به نفع این قوه نیز می‌باشد و به نفع قوه مقننه نیز هست.

اننقاد رئیس قوه قضائیه از برخی رسانه‌ها و بیان برخی سخنان در مجلس
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه استقلال قاضی تضمین کننده عدالت است، بیان داشت : اگر قاضی مستقل نباشد،حتما در حکمش خدشه ایجاد می‌شود و این با عدالت منافات دارد؛ استقلال دستگاه قضا یعنی این دستگاه تحت تاثیر قوای دیگر و یا فشارهای سیاسی و یا اجتماعی حکم نکند .

آیت الله آملی لاریجانی گفت: من امروز می‌خواهم از وضعیت برخی رسانه‌ها در کشور و برخی سخنان که در مجلس گفته می‌شود انتقاد کنم؛ گاهی به عنوان انتقاد مطالبی مطرح می شود که درعمل زیر سئوال بردن استقلال دستگاه قضائی است و انتقاد محسوب نمی‌شود.

وی ادامه داد: اینکه در رسانه‌های جمعی بخواهند به دستگاه قضائی فشار وارد کنند که یک طرف را داشته باشد، مخالف استقلال دستگاه قضائی است.

آیت الله آملی لاریجانی اظهار کرد: در قانون اساسی تصریح می‌شود قوه قضائیه برای حل و فصل دعاوی است و در کتب فقهی تحت عنوان “فصل الخصومة” آمده است؛ ما الان می‌بینیم به بهانه نقادی کردن آرای قضات یا دستگاه قضایی تحت فشار قرار می‌گیرد؛ یک آقایی بلند می شود بعد از حکم یک پرونده می‌گوید که چنین حکمی در تاریخ سه هزار ساله ایران صادر نشده است؛ این توهین به قوه قضائیه و همچنین مخالف استقلال دستگاه قضائی می‌باشد.

حکم دادگاه که رافع تخاصم است، نباید زیر سئوال برده شود
رئیس قوه قضائیه ادامه داد: ما نمی‌خواهیم دیوار بکشیم و نمی‌خواهیم دور قوه قضائیه حصار بکشیم و قضات دستگاه قضائی را مصون نمی‌دانیم؛ اما فصل الخصومة بودن، ماهیت کار قضائی است و نباید حکم دادگاه را که رافع تخاصم است، زیر سئوال ببریم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه ما باید در جامعه و مجامع مختلف، مستدل و مستند صحبت کنیم، تصریح کرد: من همواره به مسئولان عالی قضایی گفته‌ام که در حدی که پرونده‌ها اجازه می‌دهند، به سایر دستگاه‌ها در رابطه با محتویات این پرونده‌ها پاسخ دهند. البته در کشورهای پیشرفته نیز چنین رسمی وجود ندارد که دائما آرای قضات و دستگاه قضائی را زیر سوال ببرند.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه این سخن رئیس جمهور که گفت بگذارید آرا ء مطرح شود، درست است، افزود: هم اکنون نیز اینچنین است و پژوهشگاه قوه قضائیه برای نقادی آراء برنامه‌هایی را تدوین کرده است و آرای قضات با حضور خود آنها و با حضور نقادانی از دانشگاه و قوه قضائیه موردنقد قرار می‌گیرد و اتفاقا طبق گزارشی که دادند، در این جلسات بسیاری از قضات از آرایی که صادر کرده‌اند، به صورت مستدل و محکم دفاع می‌کنند. چنانچه طبق گزارشی که به من داده‌اند بسیاری از اساتید دانشگاه‌ها که در این جلسات حضور داشتند، اعلام کردند که ما فکر نمی‌کردیم قضات تا این حد مستدل و قاطعانه از احکامشان دفاع کنند.

رئیس قوه قضائیه گفت: یک سامانه هم طراحی شده است که از طریق آن با حذف اسامی موجود در پرونده‌ها می‌توان پرونده و آرای آن را در اختیار کسانی که می‌توانند استفاده کنند، قرار داد.

در انگلستان هم ورود نمایندگان مجلس به پرونده‌های قضائی محدودیت دارد
رئیس دستگاه قضائی کشور اظهار کرد: این امور نباید به اینجا بیانجامد که کار دستگاه قضائی که حل و فصل دعاوی و رفع تخاصمات است، به روزنامه‌ها کشیده شود و در مجلس محترم نماینده‌ای بگوید چرا قاضی اینچنین حکم کرده است؛ این درست نیست؛ ما نباید این خاصیت قوه قضائیه را زیر سوال ببریم؛ چرا که هم خلاف استقلال دستگاه قضائی است و هم خلاف قانون اساسی می‌باشد.

وی اظهار کرد: یکی از نویسندگان تصریح می‌کند که در انگلستان حتی انتقاد و ورود نمایندگان مجلس عوام این کشور به پرونده‌های قضائی محدودیت دارد تا اینکه استقلال دستگاه قضایی حفظ شود.

آیت الله آملی لاریجانی اظهار کرد: امیدواریم که در بحث استقلال دستگاه قضائی همه این نکته را رعایت کنند و همه بتوانیم از یک دستگاه مستقل و قوی برخوردار باشیم.

تشریح نقش قوه قضائیه در جلوگیری از نفوذ
رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به مبحث نفوذ دشمن و نقش قوه قضائیه در جلوگیری از نفوذ بیان داشت: وقتی ما با نگاهی کلی و بیرونی به نظام جمهوری اسلامی وقوه قضائیه می کنیم، متوجه می‌شویم که اقتدار جمهوری اسلامی موجب شده که دشمنان بعد از طی مراحل مختلف اعم از کودتا،‌ جنگ‌های نیابتی در منطقه و تحریم‌های سختگیرانه به فکر نفوذ درنظام جمهوری اسلامی باشند.

وی گفت: دشمنان وقتی دیدند کودتا شکست خورد و تجاوز نظامی نیابتی در جنگ 8 ساله نیز با شکست مواجه شد و همچنین تحریم‌های سختگیرانه‌شان جواب نداد، بدنبال نفوذ آمدند.

هشدار امام خمینی(ره) در مورد نفوذ دشمن
وی با بیان اینکه از سال 67 که امام راحل(ره) منشور روحانیت را صادر فرمودند، از بحث نفوذ صحبت کردند، تصریح کرد: امام راحل(ره) در آن منشور فرمودند که دشمنان ما وقتی از دخالت در نظام مایوس می‌شوند، سراغ نفوذ می‌آیند.

آیت الله آملی لاریجانی بیان داشت: در پیام امام راحل(ره) برای حوزه‌های علمیه که به منشور روحانیت معروف شد، ایشان فرمودند استکبار وقتی از نابودی روحانیت و حوزه‌ها مایوس شد، دو راه را انتخاب کرد: یکی ارعاب و زور و دیگری خدعه ونفوذ. در قرن معاصر وقتی حربه ارعاب و تهدید کارگر نشد، راه‌های نفوذ تقویت گردید.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: امام راحل(ره) در ادامه فرمودند: اولین و مهمترین حرکت در این مسیر از جانب دشمن القاء شعار جدایی دین از سیاست است که متاسفانه این حربه در حوزه‌‌ها تا اندازه‌ای کارگر شد تا جایی که ورود به سیاست دون شأن فقیه تلقی شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: امام راحل(ره) در پیام نیمه شعبان 1368 خطاب به مهاجران جنگ تحمیلی با مقدمه‌ای فرمودند: امروز شرق و غرب به خوبی می‌دانند که تنها نیرویی که می‌تواند آنها را از صحنه خارج کند اسلام است.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: امام راحل(ره) درهمان پیام فرمودند: آنها در این 10 سال که از انقلاب اسلامی می‌گذرد، ضربات سختی را از اسلام خورده‌اند و تصمیم گرفته‌اند که به هر وسیله ممکن آن را در ایران که مرکز اسلام ناب است، نابود کنند؛ اگر بتوانند با نیروی نظامی و اگر نشد با فرهنگ خود و بیگانه کردن ملت از اسلام و فرهنگ دینی خود و اگر هیچ کدام از اینها نشد، ایادی خود فروخته خود از منافقین و لیبرال‌ها و بی دین‌ها را در مراکز نفوذ دهند تا شاید به هدف خود برسند.

مقام معظم رهبری در موارد متعدد به بحث نفوذ و راه حل مقابله با آن اشاره کرده‌اند
رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: نکات تصریح شده در پیام‌های سال‌های 67 و 68 امام راحل(ره) بسیار مهم و دقیق است و این موارد را آنروز امام راحل(ره) با تیزبینی دیدند و مطرح کردند و مقام معظم رهبری هم بعدها راجع به بحث نفوذ مطالب مهمی را ایراد فرمودند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: مقام معظم رهبری یکجا فرمودند “دشمن را فراموش نکنید و وقتی که شما از یاد نبرید که یک جبهه‌ای رو به روی شماست و پشت سنگر نشسته‌اند و سلاح هایشان را آماده کرده‌اند، آنگاه این نفوذ را باور می‌کنید.”

وی افزود: مقام معظم رهبری در جایی دیگر پیرامون بحث نفوذ فرمودند که نباید گذاشت این فکر شیطانی در دل دشمن پا بگیرد باید آنچنان پایه‌های انقلاب در اینجا محکم باشد که مردن و زنده بودن این و آن تاثیری در حرکت انقلابی این کشور نداشته باشد.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در موارد متعدد دیگری به بحث نفوذ و راه حل مقابله با آن نیز اشاره کرده‌اند، گفت: ایشان در مقطعی فرمودند که یکی از کارهای استکبار این است که کلیشه‌های مورد نظر خود را به همه مردم دنیا اعم از ملت‌ها ومسئولان کشورها تحمیل کند.

چرا فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی را به فرهنگ بیگانه تبدیل کنیم؟
وی گفت: امروز شناخت دشمن به شناخت وضعیت دنیا کمک خواهد کرد و نقشی که قوه قضائیه می‌تواند داشته باشد، در این خصوص بسیار قابل توجه است.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه قوه قضائیه در مسیر انجام وظایف خود یک نگاه هم به این مسائل باید داشته باشد، تصریح کرد: باید به اهتمام دشمن برای نفوذ در کشور توجه داشت. نفوذ یعنی طوری اراده‌ها را منعطف کند که فرد حرفی را بزند که آنها می‌خواهند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به نفوذ فرهنگی اظهارکرد: نفوذ فرهنگی یعنی به روش‌های مختلف فرهنگ خود را گسترش دهند.

وی با اشاره به این مطلب که ما چرا فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی را به فرهنگ بیگانه تبدیل کنیم، گفت: آنها با تمام قوا گاهی به عنوان کار اقتصادی، گاهی به عنوان کار علمی، گاهی به عنوان شبکه‌های مجازی دارند وارد می‌شوند؛ اما در پس پرده هدف آنها تسلط فرهنگی و جدا کردن ملت ما از فرهنگ اصیل اسلامی انقلابی است.

قوه قضائیه باید مقتدرانه در مقابل نفوذ بایستد
رئیس دستگاه قضا با طرح این سئوال که چگونه می‌توانیم رفتار آمریکایی‌ها را فراموش کنیم، اظهار داشت: وزیر خارجه آمریکا با پررویی تمام می‌گوید که ما بر شرایط ایران اشراف داشته، تحریم‌ها را مد نظر داریم و تلاش ما برای تغییر نظام ایران است. بعد می‌گوید با کمک کسانی که در داخل ایران هستند و می‌دانیم که چه کسانی هستند، این هدف را دنبال می‌کنیم؛ پس تمام ارکان نظام و هر سه قوه بخصوص قوه قضائیه باید بیدار باشند.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه قوه قضائیه باید مقتدرانه در مقابل این نفوذ بایستد، بیان کرد: دشمن اینگونه در حال کار کردن است و باید حواسمان باشد که اینگونه حرف‌ها از دهان چه کسانی خارج می‌َشود.

رئیس قوه قضائیه گفت: کسانی که در چارچوب پروژه نفوذ در مقابل امنیت کشور ایستاده‌اند و در این مسیر کار می‌کنند، اگر سلاح دارند، محارب هستند و اگر سلاح ندارند، در بسیاری ازموارد اقدام آنها مصداق فساد فی الارض است. لذا قوه قضائیه باید به هوش باشد؛ قضات ما قضاتی انقلابی، متدین و دلبسته به نظام‌اند؛ اما باید در این مسائل حساسیت ویژه داشته باشند.

وی گفت: دشمن رو در روی نظام ایستاده و با صراحت و وقاحت تمام می‌گوید به دنبال تغییر نظام است؛ آنوقت عده‌ای در داخل برای دوستی با آنها دست دراز می‌کنند؛ لذا بحث نفوذ، چه نفوذ سیاسی، چه نفوذ فرهنگی و غیره باید مورد توجه قرار گیرد و قوه قضائیه باید با تعیین مصادیق قانونی در این مورد برخورد مستدل و موجه داشته باشد.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: ما در جریان فتنه 88 عملکرد آنها را دیدیم که چطور یکباره آمریکایی‌ها، رئیس جمهور و وزیر امور خارجه آنها و کشورهای اروپایی پشت عده‌ای که در خیابان‌ها شرارت می‌کردند و بانک‌ها و مغازه‌ها مردم را آتش می‌زدند، ایستاند و گفتند ما از آ‌نها حمایت می‌کنیم و با ادعای حقوق بشر که آن را ابزار دست اهداف خود کرده‌اند، دیدیم که برای تغییر نظام چقدر تلاش کردند و ابایی هم از این موضوع نداشتند.

رئیس قوه قضائیه گفت: البته بعدها خانم کلینتون اظهار پشیمانی کرد که چرا بیشتر کمک آنها نکردیم تا این نظام تغییر کند. حیرت انسان نه از آنهاست؛ بلکه از کسانی است که در این کشور در سایت‌ها و روزنامه‌هایشان به حمایت از آنها می‌پردازند و باید پرسید که به کدام سمت حرکت می‌کنید؟

وی گفت: قوه قضائیه به عنوان رکن رکین نظام و حافظ امنیت و انقلاب است و به کمک نیروهای امنیتی باید در مقابل این قضیه بایستد.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: ببینید که در چند سال اخیر علیه رهبریت نظام، علیه قوه قضائیه، علیه رئیس قوه قضائیه، علیه شورای نگهبان، علیه دبیر شورای نگهبان، علیه سپاه پاسداران، علیه سپاه قدس و هرآنچه بوی و رنگی از نظام جمهوری اسلامی داشته، چه هجمه‌ها کرده‌اند و به نظر می‌ر سد که این خود فتنه‌ای است.

مسئولان نظام باید دشمنی‌ها را تشخیص دهند
رئیس قوه قضائیه گفت: مسئولان نظام باید همدل و هماهنگ باشند و دشمنی‌ها را تشخیص دهند. اگر سپاه که باعث اقتدار نظام است و در طول هشت سال جنگ مجاهدت نموده و در این 37 سال سینه سپر کرده، مورد هجمه دشمن قرار می‌گیرد، باید در داخل از آن حمایت شود.

وی گفت: وقتی دولت‌های غربی هجمه می‌کنند که باید سپاه ایران را ببریم در لیست تروریستی و وقتی که دشمن تا این حد وقاحت دارد، در درون نظام باید همه همدل باشند. سپاه قدس افتخار نظام است. من از سردار رشید “سردار سلیمانی” نام می‌برم؛ چون دشمن علیه او اقدام می‌کند و می‌گوید که چرا این فرد به سوریه و عراق سفر می‌کند. یک سردار نظام دعوت می‌شود به کشور همسایه؛ شما چه کاره هستید که از هزاران کیلومتر آن طرف‌تر نظر می‌دهید و می‌گویید که چرا سردار سلیمانی به عراق یا سوریه سفر کرده است؟ لذا وقتی دشمن تا این حد جلو آمده است و علیه شورای نگهبان و سپاه پاسداران و غیره هجمه می‌کند، باید در نحوه سخن گفتن و اقدامات خود دقت کافی کنیم.

آیت الله آملی لاریجانی گفت:‌ قوه قضائیه تاکنون ایستاده و از فتنه 88 به بعد کاملاً تلاش قوه قضائیه مشهود بوده است. بنده از همه مسئولان و قضات تشکر می‌کنم که در مسیر انقلاب هستند و از نظام دفاع می‌کنند.

رئیس قوه قضائیه ضمن توجه دادن به اقتدار عمومی، تصریح کرد: ما باید در مقابل هجمه دشمن، به سمت استعدادهای داخلی برگردیم. اگر می‌خواهیم در مقابل تحریم‌ها بایستیم، باید تمام همت‌ها به سمت داخل متمرکز باشد. البته این امر منافاتی با نگاه به بیرون ندارد؛ اما باید تکیه بر داخل باشد.

دستورالعمل دقیقی برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی تهیه کرده‌ایم
وی در تشریح ضرورت توجه به سرمایه‌های داخلی گفت: طبیعی است که سرمایه‌گذار دنبال منافع خود است؛ اما اگر بتوانیم خطوط قانونی را برای آنها ترسیم کنیم، اقتصاد مقاومتی پیش می‌رود. البته ما دستورالعمل دقیقی را برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی تهیه کرده‌ایم که به زودی آن را ابلاغ می‌کنیم و خطوطی را ترسیم کرده‌ایم تا اقتصاد مقاومتی توسعه یابد.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه ما باید امنیت اقتصادی را ایجاد کنیم، اظهار کرد: من به دولت تضمین می‌دهم که قوه قضائیه از اقتصاد مقاومتی کاملاً حمایت خواهد کرد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به دو بعد امنیت اقتصادی، تصریح کرد: یک بحث مبارزه با فساد است و بحث دوم تضمین امنیتِ کافی برای کار و سرمایه‌گذار. کسی که سرمایه خود را می‌آورد توقع دارد که دستگاه‌ها با او به عدالت رفتار کنند. کسی نباید فکر کند که بخاطر آشنایی یا به خاطر رشوه کارش جلو می‌افتد. لذا برخورد با این فسادها به پیشبرد اهداف اقتصاد و تسهیل سرمایه‌گذاری کمک می‌کند.

وی گفت:‌ بنده بارها در جلسات عرض کرده‌ام که قضات و مدیران به سرمایه‌گذاری سالم کمک کنند که امنیت اقتصادی ایجاد شود. قوه قضائیه و نیروهای امنیتی نباید اشکالات بی‌دلیل برای سرمایه‌گذاران ایجاد کنند.

آیت‌الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه باید با مفاسد برخورد شود، گفت: نباید با رشوه، صورت‌سازی و جعل اسناد کار جلو رود و نباید از پرداخت مالیات فرار کنند. این چیزی است که اکنون شایع است و جرم است که قوه قضائیه با اقتدار به این جرایم رسیدگی می‌کند. اگر چند بار قوه قضائیه با پرونده‌های کلان و مهم برخورد کند، فرهنگ‌سازی شده و این موارد برچیده خواهد شد.

رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: ما تاکید کردیم که با نقطه مطلوب فاصله داریم؛ اما با نظارت و با دستورالعمل و با تعاملی که با دولت داشته و داریم، این اهداف را پیگیری می‌کنیم.

لزوم تبیین نگاه اسلام در حقوق بشر
رئیس قوه قضائیه دربخش چهارم سخنان خود به لزوم تبیین نگاه اسلام به حقوق بشر اشاره کرد و گفت: هجمه‌های بیشماری علیه نظام جمهوری اسلامی ایران وبخصوص قوه قضائیه در این مورد می‌کنند که در این زمینه باید نگاه اسلام را تبیین کنیم.

این مقام عالی قضایی افزود: سخن ما با مدعیان حقوق بشر در دنیا این است که نظام جمهوری اسلامی ایران و دین اسلام پرچمدار حقوق بشر حقیقی است. ما مدافع کرامت انسانی هستیم وکرامت انسان را قبول داریم وموظفیم که قبول داشته باشیم. اسلام و قرآن تصویری از انسان ترسیم می کنند که با غربیان یکسان نیست.

وی افزود: تصویر دین از انسان، خلیفة الله است و انسان می‌تواند محل تجلی اسماء الهی باشد و این استعداد در انسان نهفته شده است.

آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: چند روز پیش همجنسبازی در کشور آلمان آزاد شد؛ البته صدر اعظم آلمان اعلام کرده که به آن رأی نداده است؛ اما بیش از 300 نفر در پارلمان به این موضوع رأی داده‌اند. تفسیر شما از حقوق بشر چیست؟ شما حق ازدواج را به ازدواج با همجنس تفسیر می‌کنید.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اهمیت حریّت انسان در اسلام تصریح کرد: حریّت انسان از ابتدا مدنظر اسلام بوده است. در آن زمانی که برده‌داری رسم بود، پیامبراعظم(ص) در 1400 سال پیش فرمودند سیاه و سفید با هم مساوی هستند و به هر بهانه‌ای برده آزاد می‌کردند؛ این درحالی است که در آمریکا تا یک قرن پیش سیاهپوستان را ظالمانه به زور سوار کشتی می‌کردند و بردگی وامی‌داشتند. ما حقوق بشر را در چارچوب تعالیمی که قبول داریم، می‌توانیم تفسیر کنیم.

غربی‌ها به دروغ و فریب از حقوق بشر استفاده می‌کنند
این مقام عالی قضایی با بیان اینکه غربی‌ها به دروغ و فریب از حقوق بشر استفاده می‌کنند، تصریح کرد: ما جریان جنگ ویتنام ، ‌بمباران هزاران هزار انسان بیگناه و اینکه چطور آمدند و درکودتای 28 مرداد با برانگیختن اشرار در خیابان‌ها قدرت ملی را سرنگون کردند و حمله به جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی را فراموش نکردیم. امروزدر یمن بزرگترین جنایات صورت می‌گیرد؛ این درحالی است که داعش را خودتان خلق کردید و ترامپ در سخنان سخیف خود در مناظرات به صراحت گفت ودر کتابتان گفتید که به پدید آمدن داعش کمک کردید و در عین حال دم از حقوق بشر می‌زنید.

وی افزود: آقای ترامپ در جلسه رقص شمشیر با حکام فاسد سعودی می رقصد؛ آیا این حقوق بشر است؟ در بیان و رفتارتان دروغ می‌گویید؛ جمهوری اسلامی ایران از زمان تکامل، نظام حقوق بشر را پیش برده است. ما به استغاثه مردم مظلوم در دنیا اعتنا کردیم و از ملت مظلوم فلسطین حمایت کردیم و امروز نیز به کشور برادر عراق و سوریه کمک کردیم. این بزرگترین افتخار جمهوری اسلامی ایران است که بر علیه تروریسم چنین فداکاری می‌کند و شما فقط ادعا دارید. بنده در اینجا از زحمات ستاد حقوق بشر در این حوزه تشکر می‌کنم.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: زمزمه‌هایی مبنی بر تشکیل نهاد حقوق شهروندی می شنویم. ما هر جایی که حرکتی درجهت استیفای حقوق شهروندان انجام شود، در چارچوب قانون استقبال و حمایت می‌کنیم. دستورالعمل حقوق شهروندی ابتدا توسط رئیس قوه قضائیه سابق ابلاغ و تصویب شد و امروز دارای نهادی در قوه قضائیه است و ستاد حقوق بشر در این زمینه فعال است و مصوبه‌ای در این زمینه به تصویب مقام معظم رهبری رسیده است؛ بنابر این نمی‌توانیم نهاد ملی دیگری هم عرض با آن ایجاد کنیم. این کار صحیح نیست؛ خلاف شرع و قانون است و پس از تأیید مقام معظم رهبری نیز وجهی ندارد و همین جا از دولت محترم دعوت می‌کنیم که پیشنهادهای خود را در این زمینه ارائه دهند تا قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر این کار را پیش ببرد.

رئیس قوه قضائیه در بخش پنجم سخنان خود به برخی بحث‌های درون قوه‌ای و حجم رسیدگی‌ها اشاره کرد و گفت: امروز بیش از 15 میلیون پرونده در قوه قضائیه رسیدگی می شود و این کار عظیمی است. البته یک پرونده ممکن است در ده نقطه ثبت شود و یا به عنوان مثال یک دعوای حقوقی اعمال ماده 18 سابق شود و دوباره لغو و رسیدگی شود.

مردم به دستگاه قضا اعتماد دارند و مسیر معقول را می‌بینند
این مقام عالی قضایی ادامه داد: این حجم پرونده نشان می دهد مردم به دستگاه قضا اعتماد دارند و مسیر معقول را می‌بینند که برای پیگیری دعاوی خود به دستگاه قضا مراجعه کنند. بنابراین باید تلاش کنیم با صلح و سازش میزان پرونده‌ها کمتر شود و در اینجا می‌توان گفت که وجود حجم زیادی از پرونده‌ها صرفا جنبه منفی ندارد.

وی تصریح کرد: یک مجری اخیرا سوالی در یک برنامه مطرح کرده بود اگر شما مشکلی پیدا کنید، به قوه قضائیه مراجعه می‌کنید و یا آن را به خدا وامی‌گذارید که با وجود نادرست بودن قیاسِ مندرج در سوال، بیش از 60 درصد مردم گفته بودند که برای پیگیری مشکل خود به قوه قضائیه مراجعه می‌کنند و این نشان اعتماد آنها به قوه قضائیه است.

آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه منشأ چالش‌ها درقوه قضائیه کمبود نیروست، گفت: درابتدای ورود بنده به دستگاه قضایی 8 هزار قاضی داشتیم و عده‌ای می‌گفتند که ما قاضی، زیادی داریم که بنده این سخن را نپذیرفتم ودر طول این سالها 4700 قاضی جذب کردیم و شیوه جذب هم شیوه دشواری است؛به گونه‌ای که از 26 هزار نفر که در آزمون وگزینش‌های سخت شرکت می‌کنند در نهایت 500نفر و گاهی کمتر جذب می‌شوند و اکنون در مرز 11 هزار قاضی در قوه قضائیه هستیم و با توجه به قرائن ودلایل این میزان قاضی نسبت به حجم پرونده‌ها کم است.

در توسعه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدامات خوبی صورت گرفته است
رئیس قوه قضائیه ادامه داد: در توسعه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدامات خوبی صورت گرفته است. همچنین در سازمان ثبت و بازرسی کل کشور اقدامات خوبی صورت گرفته و سازمان بازرسی کل کشور درمورد آلاینده‌ها و فروریختن معدن یورت در استان گلستان از پیش گزارش تهیه کرده و هشدار داده بود.

این مقام عالی قضایی گفت: تمام معاونت‌های قوه قضائیه در زمینه ارائه خدمات تلاش خود را می‌کنند که قرار بود در این جلسه گزارشی در این رابطه ارائه کنم که متاسفانه فرصت آن با توجه به کمبود وقت فراهم نشد.

وی خطاب به قضات و مدعوین حاضر در نشست تصریح کرد: برای صحت و سلامت دستگاه قضایی و کل نظام باید از خودمان شروع کنیم. قرآن دائماً به دارالاخرة هشدار می‌دهد؛ این دارالاخرة روزی برای همه ما فرا می‌رسد و ما در این مسیر بی‌نهایت قرار می‌گیریم و خداوند در سوره کهف می‌فرماید که هر چه ما انجام می‌دهیم، عینِ آن در سرای آخرت به ما می‌رسد و در این صحیفه مکتوب است؛ بنابر این تقوی داشته باشیم و در این مسائل فکر و تدبر کنیم.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: خداوند سلطان حقیقی و حق است و در همه جا حاضر و ناظر است. آیا صبح هنگام که بیدار می‌شویم به این مسئله توجه داریم؟ برادران و خواهران گرامی فکر خودمان باشیم و تقوی را در نظر داشته باشیم.

رئیس قوه قضائیه در پایان خاطر نشان کرد: از خداوند طول عمر مقام معظم رهبری و پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران و دفع شر اشرار و شیطان بزرگ از منطقه را مسئلت داریم و امیدواریم قلوب ما را به معرفت خود روشن بگرداند.