معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش؛

اگر تعلیم و تربیت را از پیش‌دبستانی آغاز نکنیم بازنده هستیم

به گزارش نویدتهران،معاون آموزش ابتدایی در افتتاحیه همایش ملی دوروزه هویت کودکان ایران اسلامی با اشاره به روند رو به رشد پیش‌دبستانی در دنیا از ۱۶ درصد به ۴۳ درصد اظهار کرد: در کشور ما این پوشش از ۳۸ درصد در قبل از دولت تدبیر و امید به بالای ۷۱ درصد رسیده است.
ضوان حکیم زاده در مراسم افتتاحیه همایش ملی دوروزه هویت کودکان ایران اسلامی با اشاره به ویژگی‌های شهر یزد اظهار داشت: حضور مدیران در این همایش یعنی اینکه سند تحول بنیادین را به‌خوبی درک کرده و به ندای این سند که اولویت آن، کودکی، پیش‌دبستانی و دبستانی است، پاسخ داده‌اند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش تصریح کرد: اگر تعلیم و تربیت را از پیش‌دبستانی آغاز نکنیم بازنده هستیم اما من به آینده این سرزمین امیدوارم زیرا این‌همه تلاش برای کودکان در حال انجام است و نخستین همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی از آن جمله است.

وی بیان کرد: در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته دنیا برای آموزش عالی سرمایه‌گذاری دولتی انجام نمی‌شود اما دوره پیش‌دبستانی و آموزش ابتدایی زیرپوشش حمایت‌های دولتی است که این موضوع اهمیت آموزش در دوره کودکی را نشان می‌دهد.

حکیم زاده با اشاره به یافته‌های علوم اجتماعی عنوان کرد: پژوهش‌های متعددی صورت گرفته که اگر کودکان در دوره پیش‌دبستانی شرکت کنند، از جهت شناخت عمومی، مهارت‌های گفتاری، مقیاس حافظه، عملکرد تحصیلی پایه اول و دوره ابتدایی و گذر موفق به دوره متوسطه تفاوت معناداری با کودکان فاقد پوشش این دوره آموزشی دارند.

وی افزود: کودکانی که پیش‌دبستانی را گذرانده‌اند احتمال کمتری دارد که درگیر آسیب‌های اجتماعی شوند و درمجموع مقایسه‌های بسیاری انجام‌شده است همه گویای اهمیت دوره پیش‌دبستانی و آموزش‌های این دوره است.

حکیم زاده خاطرنشان کرد: ماسال‌ها است که عادت کرده‌ایم یک معنای سطحی از عدالت آموزشی را مبنای کار خود قرار دهیم و آن مبنای دسترسی به کلاس‌های درس است درحالی‌که معنای واقعی عدالت آموزشی برخورداری همه کودکان از فرصت‌های برابر یاددهی و یادگیری است.

وی خاطرنشان کرد: امروز به برکت تصمیم ارزشمند دولت برای اختصاص اعتبار ویژه به دوره پیش‌دبستانی، کودکان تمام نقاط این مرزوبوم توانسته‌اند زبان فارسی و زبان پایه را زودتر فرابگیرند.

حکیم زاده تأکید کرد: اهتمام به‌پیش دبستانی در حال تبدیل‌شدن به یک دغدغه ملی است و استان‌ها اکنون رقابت می‌کنند که پوشش پیش‌دبستانی را بالا ببرند و اکنون پنج استان برتر بر اساس آمار سال گذشته، سمنان، خوزستان، ایلام، قزوین و کرمان هستند.

وی از تک‌تک مربیان این دوره قدردانی کرد و گفت: در استانی به پهناوری کرمان و خوزستان، دشواری‌های سرزمینی در ایلام، تنوع قزوین و تراکم سمنان، پوشش دوره پیش‌دبستانی ۹۰ درصدی شده که و این موضوع بسیار ارزشمند و شایسته تقدیر است.

حکیم زاده خاطرنشان کرد: دو یا سه استان دیگر نیز قرار است پوشش ۱۰۰ درصدی دوره پیش‌دبستانی را داشته باشند که این رویداد مهم را به‌زودی جشن خواهیم گرفت.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش، دوره پیش‌دبستانی را بهترین راه تقویت انسجام ملی دانست و گفت: کشور ما جمعیت مهاجر دارد و درعین‌حالی که قومیت آن‌ها را به رسمیت می‌شناسیم، با آموزش‌های پیش‌دبستانی درصدد ایجاد انسجام ملی هستیم.

وی ادامه داد: این همایش را فرصتی می‌دانیم که دغدغه ملی را به سمت آموزش پیش‌دبستانی جلب کنیم و معتقدیم به‌جز مدرسه و خانه‌ها، رسانه‌ها هم به‌عنوان یک عنصر هویت‌ساز در حال نقش‌آفرینی هستند.

حکیم زاده با اشاره به روند رو به رشد پیش‌دبستانی در دنیا از ۱۶ درصد به ۴۳ درصد افزود: در کشور ما این پوشش از ۳۸ درصد در قبل از دولت تدبیر و امید به بالای ۷۱ درصد رسیده و برخی استان‌های ما وارد پوشش ۹۰ درصدی شده‌اند و برخی استان‌های دیگر نیز وارد ۹۰ درصدی می‌شوند و برخی استان‌ها نظیر کرمانشاه جهش بسیار خوبی داشته‌اند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش تأکید کرد: امروز می‌توانیم با خیال راحت به آینده این سرزمین فکر کنیم زیرابه کودکان به‌عنوان آینده‌سازان این کشور توجه شده است.

وی بیان کرد: همه ما باید اجازه دهیم کودکانمان کودکی کرده و بانشاط و شاداب رشد کنند و مدیران موفق و پدران و مادران موفق و بانشاطی باشند .