سرلشکر صفوی:

ايران بايستي در فضا حضور موثري داشته باشد


به گزارش نویدتهران،ايران بايستي در فضا حضور موثري داشته باشد و امسال چندين ماهواره با كاربردهاي مختلف به فضا پرتاب كند و نيروهاي مسلح مي توانند در اين حوزه پيشتاز باشند.

سردار سرلشكر پاسدار دكتر صفوي ، دستيار و مشاور عالي فرماندهي معظم كل قوا به دعوت رئيس پژوهشگاه ارتباطات و فن آوري اطلاعات از توانمندي هاي تحقيقاتي و اجرائي اين پژوهشگاه بازديد كرد و در جمع مديران و محققين اين پژوهشگاه با اشاره به روندهاي تغيير و تحولات جهاني و لزوم آينده پژوهي گفت:

جهان كنوني با سرعتي بالا در حال تغيير و تحول است و بشريت تا سي سال آينده با جهاني جايگزين روبرو خواهد شد و بايستي براي دنياي جديد جايگاه ايران را تعريف كنيم

سرلشكر صفوي در ادامه با تبيين روندهاي كلان تغييرات جهاني گفت:

بر اساس پيش بيني ها ، تا سال ۲۰۵۰ ميلادي جمعيت جهان به حدود نه ميليارد و هشتصد ميليون نفر خواهد رسيد ، جمعيت شهر نشين بالاي ۷۵ درصد جمعيت جهان را شكل مي دهند و پيشرفت فن آوري هاي نوين در حل مشكلات جمعيت تاثير شگرفي ايفا خواهد كرد.

وي ادامه داد:

با كاهش نسبي فقر و گسترش طبقه متوسط در جهان و گسترش دستاوردهاي آموزشي و استفاده همگاني از ارتباطات و فن آوري هاي جديد ، خصوصا در زمينه هاي توليد و ساخت در همه عرصه ها ، افراد بشر قدرتمند مي شوند .

سرلشكر صفوي با اشاره به توسعه فن آوريهاي نوين مبتني بر فن آوريهاي فضايي و حضور در فضا بعنوان يكي از روندهاي كلان تغييرات جهاني افزود:

ايران بايستي در فضا حضور موثري داشته باشد و امسال چندين ماهواره با كاربردهاي مختلف به فضا پرتاب كند و نيروهاي مسلح مي توانند در اين حوزه پيشتاز باشند.

سرلشكر صفوي تغييرات بنيادين در جايجايي قدرت را يكي ديگر از روندهاي كلان تغييرات جهاني دانست و اضافه كرد:

به نظر اكثر صاحب نظران ژئوپليتيك حوزه هاي روابط بين الملل و علوم سياسي ،در قرن حاضر جابجايي قدرت از غرب عالم به شرق عالم به آرامي در حال شكل گرفتن است و مباني قدرت عبارتست از :اقتصاد ، فرهنگ و علوم و فناوريهاي جديد و جغرافيا . جهان كنوني شاهد چند قطبي شدن قدرت خواهد بود كه يكي از قدرت هاي مطرح جهان فعلي قدرت قدرت آسيا مركب از چين ، هند ، ژاپن و روسيه است و از سوي ديگر بروز و ظهور قدرت جديد جهان اسلام با توجه به توانمنديهاي فرهنگي و تمدني و اقتصاد مبتني بر انرژي فسيلي و قدرت فن آوري و جمعيت و جغرافياي به هم پيوسته از اقيانوس اطلس تا اقيانوس آرام حتمي و قطعي است.

وي افزود:

جمهوري اسلامي ايران بعنوان يك قدرت منطقه اي در غرب آسيا لازم است بر مباني قدرت چهارگانه فوق روابط خودش را با قدرت هاي آسيايي و كشورهاي پيراموني يعني ۱۵ كشور همسايه و كشورهاي عضو سازمان كنفرانس اسلامي مشخص كند.

مشاور عالي مقام معظم رهبري قدرت گيري شركت هاي بزرگ اقتصادي را يكي ديگر از روندهاي تغيرات قدرت جهاني دانست و گفت:

با پيشرفت محير العقول فن آوري نوين ، بازيگران غير دولتي و شركت هاي بزرگ اقتصادي احتمالا سردمدار رويارويي با دولت ها خواهند بود.

اين استاد دانشگاه با بيان لزوم برنامه ريزي كلان و بلند مدت و تبيين جايگاه كشور در قدرت جهاني طي سي سال آينده گفت:

بنظر مي رسد كشور و ملت عزيز ما و دولتها يايستي برنامه سي سال آينده خود را مشخص كنند و دولت ها با يستي با يك نگاه آينده پژوهانه به روندها ي جهاني جايگاه كشور را در سي سال آينده ترسيم كنند ، يكي از اين حوزه ها حوزه فن آوريهاي نوين است كه بايستي جايگاه كشور در اين حوزه مشخص شود.

وي ادامه داد:

دولت آينده بايستي سند راهبردي جامع شامل تمام حوزه هاي علمي – فن آوري را در برنامه بگنجاند. تا سي سال آينده احتمالا جمعيت كشور با همين نرخ رشد به حدود يكصد ميليون نفر نزديك خواهد شد و جمعيت شهر نشين ما به بالاي ۷۰ درصد خواهد رسيد، تامين نيازهاي اساسي اين جمعيت از غذا – پوشاك ، آب و مسكن و بهداشت و اشتغال و.. براي دولت مردان آينده يك اصل است.

رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهيد سپهبد حاج قاسم سليماني در ادامه به زمينه هاي همكاري بين پژوهشگاه ارتباطات و فن آوري اطلاعات و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در پي عقد تفاهم نامه همكاري هاي علمي و پژوهشي كه قبلا به امضاء رسيده بود پرداخت.

گفتني است تفاهم نامه همكاري هاي علمي و پژوهشي في مابين پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و پژوهشگاه ارتباطات و فن آوري اطلاعات وزارت ارتباطات و فن آوري اطلاعات با هدف هم‌افزايي در پيشبرد مأموريت‌ها و وظايف علمي- پژوهشي، ارتقاي بهره‌وري و بهره‌برداري علمي و پژوهشي از طريق به اشتراك‌گذاري تجارب و دستاوردها و برقراري تعامل و همكاري پژوهشي مؤثر در حوزه‌هاي تخصصي بين دو مجموعه منعقده گرديده بود و مقرر گرديده بود طبق اين تفاهم نامه، طراحي و اجراي پروژه­هاي تحقيقاتي در سطوح راهبردي، بهره‌برداري و استفادة مشترك از بانك­هاي اطلاعات علمي چاپي و ديجيتال، بهره­گيري مشترك از سرمايه انساني علمي و پژوهشي، همكاري در فرايندهاي علمي و پژوهشي و تهيه و تدوين مداخل دايرةالمعارف دفاعي- امنيتي انقلاب اسلامي و همچنين همكاري و مشاركت در برگزاري فعاليت‌هاي مشترك فرهنگي، كارگاه‌هاي آموزشي، نشست و همايش‌هاي تخصصي و توليد آثار علمي- پژوهشي انجام پذيرد.