دکتر جهانگیری تاکید کرد:

اولویت اصلی دولت تامین کالا‌ها است

به گزارش نویدتهران،جلسه ستاد تنظیم بازار  به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.

دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه بر لزوم حضور میدانی و نظارت دقیق و مستمر بر وضعیت بازار تاکید کرد و گفت: در شرایطی که مردم بدلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا تحت فشار هستند، تلاش های دستگاه های مسئول برای کاستن از مشکلات مردم در پیشگاه خداوند ماندگار است.

معاون اول‌ رییس جمهور با تاکید بر اینکه منابع مورد نیاز برای تامین کالا فراهم است و کالاهای مورد نیاز مردم نیز به وفور در بازار وجود دارد، از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، سازمان تعزیرات و سایر دستگاههای نظارتی خواست با اشراف بر وضعیت بازار، اجازه سواستفاده از شرایط موجود را به سودجویان ندهند.

دکتر جهانگیری با اشاره به گزارش های ارائه شده در جلسه در خصوص کنترل قیمت صد قلم کالای مورد نیاز مردم و وجود ثبات در قیمت این اقلام، اظهار داشت: خوشبختانه گزارش ها حاکی از این است که با برنامه ریزی و پیگیری های مجدانه ستاد تنظیم بازار و پای کار آمدن اتحادیه ها، اصناف و تشکل های بخش خصوصی، شاهد ثبات نسبی بازار هستیم که لازم است همین روند استمرار داشته باشد.

وی افزود: علاوه بر نظارت مستمر بر قیمت صد قلم کالای مورد نیاز مردم، باید نظارت بر سایر اقلام و خدمات ضروری مورد نیاز مردم به ویژه دارو و خدمات بهداشتی و درمانی به طور مستمر صورت پذیرد تا کسی نتواند در شرایط سخت کنونی با سوءاستفاده به دنبال سودجویی باشد.

معاون اول رییس جمهور یکی از اقدامات خوب دولت طی سالهای اخیر را تامین کالاهای مورد نیاز مردم برای شب عید و ایام پایانی سال عنوان کرد و گفت: لازم است وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت از هم اکنون برنامه ریزی جامعی برای تامین به وفور کالاهای مورد نیاز مردم برای شب عید داشته باشند تا مردم دغدغه ای برای ایام پایانی سال نداشته باشند.

دکتر جهانگیری همچنین در ابتدای جلسه شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی را ضایعه ای تلخ و بزرگ برای کشور توصیف کرد و افزود: برادر بسیار عزیز سردار سلیمانی همواره برای مبارزه با تروریسم در صف مقدم بود و نقشی حیاتی و تعیین کننده برای ثبات و امنیت کشور و کل منطقه ایفا می‌کرد.

وی با ذکر خاطراتی درباره شهید حاج قاسم سلیمانی، خاطرنشان کرد: از سال ۵۶ با شهید سپهبد سلیمانی سابقه دوستی داشتم و با توجه به اینکه این سردار رشید اسلام علاوه بر توانمندی و تجارب ارزشمندی که در حوزه دفاعی و امنیتی از آن برخوردار بود و در خدمت امنیت کشور به کار می گرفت، از نزدیک ترین افراد به مقام معظم رهبری نیز بود و نقش موثری در حل مسائل داخلی نیز ایفا می‌کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با بیان اینکه این وزارتخانه بلافاصله پس از افزایش قیمت بنزین، اثر واقعی قیمت بنزین بر قیمت کالاها را مورد بررسی قرار داد گفت: با هدف کنترل التهاب اولیه بازار ناشی از افزایش قیمت بنزین، اتاق اصناف، اتحادیه ها، انجمن ها و استانداری ها همه پای کار آمدند تا آثار روانی منفی و احتمال سوءاستفاده سودجویان از افزایش قیمت بنزین مدیریت شود.

وی با اشاره به اینکه در ۹ماهه سال جاری شاهد افزایش تولید در اکثر بخش های تولیدی بوده ایم، افزود: گزارش منتهی به دهم دی ماه از قیمت صد قلم‌ کالا نشان می دهد که قیمت ۴۰ قلم کالا روندی کاهشی داشته و ۳۲ قلم کالا بین صفر تا یک درصد افزایش قیمت داشته اند.

در این جلسه سرپرست وزارت جهاد کشاورزی نیز گزارشی در خصوص دلایل افزایش برخی اقلام نظیر گوجه فرنگی، موز و پیاز را ارائه کرد و گفت: افزایش قیمت برخی اقلام کشاورزی ناشی از تغییرات فصلی است که طبیعی محسوب می شود و به زودی شاهد بازگشت قیمت این اقلام به حالت عادی خواهیم بود.

رییس کل بانک مرکزی نیز در این نشست از ثبات در بازار ارز خبر داد و گفت: تمهیداتی برای کنترل نرخ ارز‌ و مدیریت آثار روانی ناشی از آن بر قیمت سایر کالاها اندیشیده شده و امروز دیگر مردم بدنبال خرید ارز نیستند و مدیریت تقاضا و ثبات در این بخش تاثیر مثبتی بر کنترل بازار خواهد داشت.

رییس اتاق اصناف نیز در این جلسه با بیان اینکه این سطح از همکاری و مشارکت تشکل های بخش خصوصی با دولت برای کنترل بازار بی سابقه است، گفت: تشدید بازرسی های اصناف، وزارت صمت و سازمان تعزیرات می‌تواند زمینه سواستفاده ها را از بین ببرد.

وزير دادگستري نيز در اين نشست با تأكيد بر اينكه اين وزارتخانه براي نظارت بر بازار و كنترل قيمت ها از تمام ظرفيت هاي سازمان تعزيرات استفاده كرده است، خاطرنشان كرد: در اين مدت و پس از افزايش نرخ بنزين، سازمان تعزيرات با تمام ظرفيت ها تلاش كرده است از سودجويي برخي افراد كه مي خواهند به بهانه افزايش بهاي بنزين قيمت كالاها را خودسرانه بالا ببرند، جلوگيري كند.

در اين جلسه كه وزراي تعاون، كار و رفاه اجتماعي، امور اقتصادي و دارايي و كشور نيز حضور داشتند مديرعامل سازمان حمايت مصرف كنندگان و توليدكنندگان گزارشي از قيمت هاي ۱۰۰ قلم كالاي اصلي تحت نظارت ارايه كرد و گفت: هم پيش از افزايش قيمت بنزين و هم پس از آن سامانه قيمت و شكايت فعال است و آمارها نشان مي دهد در روزهاي نخست افزايش نرخ بنزين آمار شكايات از سوي مردم بالا رفته بود اما هم اكنون به حالت عادي بازگشته است.

وي همچنين با اشاره به سامانه۱۲۴.ir اظهار داشت: مردم مي توانند در اين سايت قيمت ۱۲۴ قلم كالا و ۱۷۹ قلم خدمات را به صورت روزانه مشاهده كنند.

در ادامه اين نشست پس از بحث و تبادل نظر مقرر شد ضمن تقویت نظارت مستمر دستگاه های نظارتی بر بازار، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد كشاورزي با برنامه ریزی جامع نسبت به تامین به وفور کالاهای مورد نیاز مردم برای ایام پایانی سال، ظرف يك هفته گزارش جامعي از روند نظارت بر ۱۰۰ قلم كالاي اصلي مورد نياز مردم را نیز ارائه کنند.