اورژانس تهران، روزانه، ۳ هزار مزاحم تلفنی دارد

 

به گزارش نویدتهران،سخنگوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مهمترین هدف نظام سلامت، افزایش امید به زندگی و امید به زندگی سالم است.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری با اشاره به این که امید به زندگی در بدو تولد یعنی میانگین سالهایی که انتظار می رود یک نوزاد زنده بماند، افزود: امید به زندگی در سالهای قبل از انقلاب ۵۴ سال بوده و حتی در دهه ۴۰ شمسی بین ۴۵ تا ۵۰ سال بوده است.

وی با بیان این که با کمال افتخار اعلام می کنم که هم اکنون امید به زندگی در زنان ایرانی ۷۸٫۴ سال و در مردان ایرانی به ۷۳٫۸ سال افزایش یافته است، گفت: افزایش ۲۵ سال امید به زندگی در طی بیش از چهار دهه، پیشرفت بسیار چشمگیر و شاخص خیره کننده ای است که ناشی از بهبود زیر ساختهای اقتصادی و اجتماعی و نیز اقدامات حوزه سلامت در چند دهه گذشته بوده است.

سخنگوي وزارت بهداشت در ادامه گفت: قابل توجه این است که شاخص امید به زندگی سالم ایرانیان یعنی امید به زندگی با سلامت خوب حدود ۶۵ سال است و این بدین معنی است که ما انسان سالم که محور توسعه و پیشرفت کشور است در بازه زمانی طولانی تری به صورت مولد و کارآ در دسترس داریم. البته این سن امید به زندگی سالم در تصمیمات کشوری بر سن بازنشستگی و فراغت از کار هم تاثیر قابل ملاحظه ایی دارد.

دکتر حریرچی افزود: رتبه ما در امید به زندگی در طی سالهای دهه های گذشته بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بوده است که هم اکنون به رتبه ۶۳ صعود کرده است.

وی با بیان این که یک هدف بسیار مهم دیگر حوزه سلامت، کاهش مرگ و میر زودرس است تا همین اواخر مرگ قبل از ۵۰ سالگی مرگ زودرس تعریف می شد، افزود: تا دهه هفتاد شمسی و قبل از آن بیش از ۸۰ درصد موارد مرگ ایرانیان در زیر ۷۰ سالگی بود و حدود ده درصد و حداکثر ۲۰ درصد ایرانیان تا بالای ۷۰ سال عمر می کردند.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه بیان کرد: با پیشرفتهای اقتصادی و اجتماعی و بهداشتی درمانی اخیر در کشور، هم اکنون نزدیک به ۵۰ درصد ایرانیان ( یعنی ۴۷درصد کل) یا ۵۱ درصد زنان و ۴۳ درصد مردان ایرانی بیش از ۷۰ سال عمر می کنند.

دکتر حریرچی همچنین گفت: البته این شاخص از طرف دیگر هم قابل بررسی است، در سال ۱۳۹۵ از ۳۶۰ هزار مرگ و میر اتفاق افتاده در کشور، ۲۱۹ هزار در مردان و ۱۴۱ هزار در زنان ایرانی رخ داده است که ۱۹۳ هزار یا ۵۳ درصد کل مرگها قبل از ۷۰ سالگی رخ داده است که ۱۲۴ هزار مرگ مربوط به مردان و ۶۹ هزار مرگ مربوط به زنان در زیر ۷۰ سالگی بوده است و این بدین معنی است که همه باید تلاش کنیم تا موارد مرگ و میر زودرس قبل از ۷۰ سالگی را کاهش دهیم.

وی با بیان این که بیش از ۵۰ درصد از خانوارهای ایرانی، بیشتر از میزان مورد نیاز، غذا مصرف و کالری دریافت می کنند، افزود: حدود ۲۰ درصد از خانوارها، مصرف غذا و دریافت انرژی و کالری مناسبی دارند اما بیشتر از ۲۰ درصد از خانوارهای ایرانی، غذای کمتری استفاده و کالری کمتری دریافت می کنند و یا ترکیب غذایی آنها نامناسب است.

اورژانس تهران، روزانه، ۳ هزار مزاحم تلفنی دارد / مزاحمت تلفنی برای اورژانس، موجب معطلی افراد نیازمند خدمات درمانی می شود

سخنگوي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: روزانه ۱۰ تا ۱۲ هزار تماس تلفنی فقط با اورژانس استان تهران گرفته می شود که متاسفانه حدود ۳۰ درصد از آنها یعنی حدود ۳۰۰۰ مورد مزاحمت است که وقت پرسنل شریف اورژانس را می گیرد و موجب معطلی افراد نیازمند خدمات می شود.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری با بیان این مطلب گفت: متاسفانه در حدود ۱ درصد از این موارد، تماس گیرنده، اطلاعات کاملا غلط و دروغ ارائه می دهد و پرسنل شریف اورژانس در هنگام مراجعه به محل، با ساختگی بودن و مزاحمت تماس گیرنده و عدم وجود بیمار و مورد اورژانسی مواجه می شوند.

وی افزود: تمام موارد مزاحمتهای تلفنی، از طریق مراجع قانونی و قضایی پیگیری می شود ولی راه اصلی پیشگیری از چنین مواردی، ارتقاء فرهنگ عمومی در این زمینه است.

سخنگوي وزارت بهداشت با اشاره به این که یکی از سوالات مهم در حوزه سلامت، این است که در این‌حوزه، چه نسبتی از درآمد ناخالص ملی، هزینه شود و کدام بیماری ها باید در اولویت قرار گیرند، افزود: علم اقتصاد به ما می گوید که چگونه منابع محدود را برای نیازهای نامحدودمان مصرف کنیم و حوزه سلامت از این قاعده مستثنی نیست.

دکتر حریرچی در ادامه با بیان این که باید اقدام درمانی، اثر بخش باشد و موجب افزایش طول عمر یا افزایش کیفیت عمر شود و از سویی دیگر، اقدام درمانی نیز به بیمار ضرر نزند، گفت: اقدام درمانی بابد مقرون به صرفه باشد و گفته می شود نیم برابر تا سه برابر سرانه تولید ناخالص ملی هر کشور را می توان برای یکسال عمر با کیفیت هزینه کرد.

وی در ادامه با اشاره به این که اقدامات بسيار زيادي در مورد سموم کشاورزی، كه حتي حساس تَر از كودها هستند، انجام شده است، گفت: در چندسال اخير، با همکاری وزاررتخانه های بهداشت و جهادكشاورزي، اقدامات خوبي در زمینه نظارت بر کودهای کشاورزی انجام شده است.

سخنگوي وزارت بهداشت افزود: اكثر سموم کشاورزی، شناسنامه دار شده و مراكز توليد سم به حداقل رسيده است و همچنين آگاهي بخشي درمورد مصرف آنها نيز افزايش پيدا كرده است

دکتر حریرچی همچنین گفت: در مورد كودها نيز، وزارت بهداشت نقش حمايت طلبي، آگاهي بخشي و ترويج دانش را دارد و كسي از وزارت بهداشت انتظار ندارد كه در مزارع، كودها را بسنجد.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که در مورد خودروها و سهم آلايندگي آنها نيز وزارت بهداشت وظيفه هشدار و آگاهي بخشي دارد و ابزار قانوني براي جلوگيري از توليد خودرو در اختیار اين وزارتخانه نيست، افزود: ساير سازمان ها و سمن ها نيز سهم زيادي در اين مورد دارند.

وی همچنین با بیان این که توليد سيگار در ايران در طول زمان افزايش داشته است، افزود: درمورد آلودگي هوا، اقداماتي انجام شده اما مكفي نيست.

دکتر حریرچی افزود: تولید خودرو گرچه برای برخی افراد نفع اقتصادی دارد، اما براي كل كشور نفع اقتصادي ندارد، زيرا با احتساب آلودگي هوا و بيماري هايي كه به همراه دارد و همچنين هزينه هاي مستقيم سلامت و سالهاي ازدست رفته عمر، به اقتصاد ملي ضربه ميزند.

در داخل کشور، کشت محصول تراریخته در مقیاس محصول فراگیر نداریم

سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: در خصوص واردات محصولات تراریخته، در جایی غیر از وزارت بهداشت تصمیم گیری می شود، در مورد محصولات کشاورزی، وزارت کشاورزی تصمیم گیری می کند که آیا محصول اجازه ورود دارد یا خیر و با توجه به ملاحظات آن محصول، مرجع مورد نظر باید پاسخ بدهد.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری سخنگو با بیان این مطلب گفت: تنها سه محصول تراریخته شامل؛ روغن سویا، کلزا و ذرت می تواند وارد کشور شود البته در خصوص این سه محصول، برخی، دانه این سه روغن را تنها برای روغن گیری در کشور وارد می کنند و در برخی موارد، به صورت روغن مایع وارد کشور می شود.

وی با بیان این که در داخل کشور، کشت محصول تراریخته در مقیاس محصول فراگیر نداریم، افزود: محصولات موجود در بازار به صورت دوره ای بررسی می شوند که آیا از محصول تراریخته استفاده می شود یا خیر و به آنچه مجوز داده می شود، سالم است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه افزود: مسئولیت وزارت بهداشت، حفظ و تامین سلامت است و محصولی را که ما تایید می کنیم یعنی از سلامتش مطمئن هستیم.

دکتر حریرچی همچنین گفت: بر اساس نظر مراکز علمی معتبر دنیا، در اکثر نظام های اقتصادی شامل حوزه های صنعت، گردشگری، بهداشت و درمان و سایر حوزه ها، حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد منابع، دچار استفاده غیر بهینه می شوند.

وی افزود: در کشور ما مانند کشورهای دنیا، وزارت بهداشت، بیمه ها و شورای عالی بیمه، در مورد بسته بیمه پایه سلامت تصمیم گیری می کنند و در این بسته ها، باید همه مردم و بیمه شدگان بهره مند شوند و مجموعه اقدامات آن، باید هزینه اثربخش و مطابق با اقتصاد آن کشور باشد.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که در چند دهه گذشته، بسته بیمه پایه سلامت نسبت به منابع در اختیار وزارت بهداشت و بیمه ها، گسترده تر بوده است و باید ببینیم که منابع موجود، پاسخگوی نیازها هستند یا خیر، گفت: در چند دهه گذشته و به ویژه از زمانی که نقش بیمه ها بیشتر شده، با معضل تاخیر در پرداخت بیمه ها روبرو هستیم.

دکتر حریرچی همچنین گفت: در سراسر دنیا مردم، پزشکان و وزارتخانه های بهداشت، علاقه مندند که خدمات بیشتری تحت پوشش بیمه قرار بگیرد اما دو درخواست وجود دارد یکی اینکه کیفیت خدمات مناسب باشد و تعداد خدمات آن معقول باشد.

وی افزود: ممکن است خدمتی در بسته بیمه پایه قرار گیرد اما پاسخگوی نیاز درمانی یک کشور نباشد به عنوان نمونه یکی از کشورهای بزرگ آسیا،خدمات دیالیز را فقط سه ماه پوشش می دهد در حالیکه این خدمات در ایران، رایگان است و با کمک خیرین، حتی هزینه های رفت و آمد بیمار پرداخت و به بیمار و همراهش، غذا ارائه می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: هیچ محدودیتی خوشایند نیست و افرادی که اقدام به محدود سازی خدمات می کنند، به عواقب آن توجه نمی کنند.

دکتر حریرچی در ادامه با بیان این که یکی از گله هایی که از تامین اجتماعی داریم این است که نباید تفاوتی بین پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان وزارت بهداشت و تامین اجتماعی وجود داشته باشد، افزود: پرداخت اصل حقوق و کارانه در بیمارستانهای تامین اجتماعی به روز و تاخیر آن، ۴۵ روز است اما در بیمارستانهای دولتی که به مردم، کارگران و نیازمندان خدمات ارائه می دهند، کارانه با تاخیر ۱۰ تا ۱۴ ماه پرداخت می شود که این کار عادلانه و درستی نیست.

وی همچنین افزود: یکی از اشکالات ما به تامین اجتماعی این است که درمان مستقیم و بیمارستانهای ملکی این سازمان، بسیار گران تر از درمان بیمارستانهای دولتی اداره می شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت در پایان گفت: در پرداخت اضافه کار و کارانه پزشکان، پیراپزشکان و پرستاران بیمارستانهای دولتی دچار مشکل و تاخیرهای طولانی مدت هستیم اما تامین اجتماعی در پرداخت به پرسنل درمانی خود تاخیری ندارد در صورتیکه مطالبات پرسنل درمانی دانشگاه های علوم پزشکی، مطالبات خود از تامین اجتماعی را با تاخیر چهارده ماهه دریافت میکنند و این کار عادلانه نیست.

خدمات به بیماران مراجعه کننده به مراکز درمانی مناطق زلزله زده مناسب و قابل قبول است

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد ادعای فوتی در اثر سرما زدگی در مناطق زلزله زده، گفت: در برخی از موارد، افراد بیمار در این ‌مناطق با تاخیر مراجعه کرده اند و در دو ماه اخیر، ۵ کودک به دلیل بیماریهای مختلف در بیمارستان بستری شدند که سه کودک همچنان با حال عمومی خوب در بیمارستان بستری هستند.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری ضمن بیان این مطلب گفت: ممکن است حتی کودکان در مناطق غیر زلزله زده نیز دچار سرماخوردگی و در بیمارستان بستری شوند اما در فضای مجازی این گونه موضوعات بزرگ نمایی می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت علت فوت کودک ساکن در مناطق زلزله زده را اختلال ژنتیکی مادرزادی بیان کرد و گفت: این موضوع مربوط به آذر ماه بود اما متاسفانه در بهمن ماه، در فضای مجازی منتشر می شود که به خلاف، آن را منتسب به سرمازدگی می کنند.

وی افزود: کودک دیگری که بستری بود به دلیل سرماخوردگی و عفونت ریه مراجعه کرده بود که اقدامات درمانی لازم و مناسب برای وی انجام و از بیمارستان ترخیص شد.

دکتر حریرچی با تاکید بر این که وزارت بهداشت، در شهر سر پل ذهاب و شهرهای زلزله زده همجوار، پزشک و تسهیلات بیشتری نسبت به گذشته در این مکان ها فراهم کرده است، افزود: اقدامات درمانی لازم به مراجعین مراکز درمانی ارائه می شود و اگر فردی با تاخیر به مراکز درمانی مراجعه کرده است، موضوعی جدا است.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: اولین ارگانی که از آن در حادثه زلزله تشکر و قدردانی شد وزارت بهداشت و حوزه سلامت بود و ارگان های دیگر هم، مسئولیت های خودشان را انجام می دهند.

وی در پایان اظهار داشت: دستگاههای ذیربط در خصوص تامین آب آشامیدنی سالم، سرویس بهداشتی و امکانات مناسب برای اسکان موقت و دائم مناطق زلزله زده، مانند گذشته به مسئولیت خود عمل خواهند کرد.