وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد:

اهتمام ملی برای قرار گیری کتاب در سبد خانوار/ علامه طباطبایی فیلسوف و مولفی برجسته است

به گزارش نویدتهران،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار گفت: ترویج کتابخوانی در کشور فقط وظیفه یک دستگاه و نهاد و وزارتخانه نیست بلکه برای رسیدن به این هدف اهتمامی ملی لازم است تا کتاب در سبد خانوار قرار گیرد.
سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در تالار وحدت در ابتدا فاجعه زلزله غرب کشور و فرا رسیدن رحلت پیامبر (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) را تسلیت گفت.

صالحی در ادامه با اشاره به نامگذاری روز کتاب همزمان با سالروز میلاد علامه طباطبایی افزود: شاید طی سال های متوالی که هفته کتاب با نام این مفسر بزرگ پیوند خورده، کمتر به ویژگی های شخصیتی ایشان اندیشیده باشیم. برخی ویژگی های علامه طباطبایی برای ما هنوز درس آموز است و در روزگاری که کتاب نویسی گاه و بی گاه به کاری بدون تعمق در نگاشتن تبدیل می شود، علامه طباطبایی برای تفسیر المیزان از جلد اول تا پایان آن ١٧ سال از عمر خود را صرف می کند.

وی توضیح داد: علامه طباطبایی ٩ سال و پیش از سال ١٣٢٥ هجری شمسی تدریس تفسیر المیزان را در قم آغاز کرد و در سال ١٣٣٤ اولین جلد آن منتشر شد و ١٧ سال بعد آخرین صفحات آن را نوشت. یعنی ٢٦ سال برای یک اثر عمر صرف کرد و در کنار آن ماند.

صالحی در عین حال تصریح کرد: این ویژگی ها رمز ماندگاری کتاب های علامه طباطبایی است که در قفسه های کتابخانه ها برای قرن ها باقی خواهد ماند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: علامه تنها کتاب ننوشت بلکه همراه این نگارش گفت وگو نیز داشته است ، به عبارتی آثار او در درون یک گفت وگو به وجود آمده اند. او به نیازهای انسان معاصر در آثارش توجه داشته است. اثر ماندگار «شیعه در اسلام» در پاسخ به تقاضای یک مستشرق نوشته شده است. اثری که در حوزه معرفی شیعه ماندگار شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال تصریح کرد: علامه طباطبایی به عنوان یک مفسر برجسته، به نیاز زمانه خود توجه کرد و تفسیر المیزان سرشار از موضوعاتی است که با این نیاز پیوند خورده است.

وی با طرح این پرسش که چرا در تقویم کشور علامه طباطبایی سرفصل کتاب و کتابخوانی است، افزود: وی صرفا فیلسوف، حکیم و مفسر برجسته نیست، بلکه مولف کم نظیری است که اصول نگارش را برای آنکه کتابش برگ زرینی از ایران تا چین و امریکا باشد برای همه زمان ها نگاشته است.

صالحی ادامه داد: علامه طباطبایی گرچه رفته است اما هر برگ نگاشته او هنوز می تواند حاشیه نویسی ها و شرح نویسی ها را رقم بزند.

وی در ادامه گفت: انسان همواره به کتاب نیازمند است. هیچ چیز جای کتاب را پر نمی کند، کتاب عصاره تمدن های بشری است و کتابخانه ها گاهواره های این تمدن هستند و در کنار آن کتابداران کلید داران این گنجینه بشری هستند. کتابداران این گنجینه و باغ دلربا را می گشایند.

صالحی با تاکید بر اقدامات نهاد کتابخانه های عمومی کشور در دولت یازدهم ادامه داد: در این دولت ٢٥٥ کتابخانه افتتاح شد.

صالحی ادامه داد: تغییر نوع نظام ارتباطی با کتابداران در حوزه معیشت، تغییر در نوع نگاه مصرف کتاب و برگزاری جشنواره ها و همایش ها در قالب های متنوع که بتواند همچنان کتاب را برای ما جدی و جذاب نگه دارد، باید مورد توجه باشد.

وی ضمن تقدیر از همت، علاقه، انگیزه و خلاقیت کتابداران در اقصی نقاط ایران گفت: همه حلقه های فرهنگ مکتوب اعم از ناشر، مولف، کتابدار، کتابفروش و کتابخانه باید به یک مقصد که همان کتابخوانی است، بیاندیشند.

صالحی افزود: در دو جلسه اخیر شورای فرهنگ عمومی، ترویج کتابخوانی موضوع مورد بحث بود و از دل آن مصوبه ای برآمد که بر اساس آن فرهنگسازی، تجهیز کتابخانه ها و نظارت بر روند ترویج کتابخوانی به همت دستگاه های عمومی و فضاهای مدنی در دستور کار قرار گرفت.

در این مراسم علیرضا مختارپور دبیرکل کتابخانه های عمومی کشور، معاونان امور فرهنگی و هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس و جمعی از کتابداران و مدیران کشور حضور داشتند.

نباید شهر بدون کتابخانه داشته باشیم

در حاشیه این آیین صالحی در جمع خبرنگاران درباره اقدامات دولت یازدهم در موضوع کتابخانه های عمومی گفت: بیش از ٢٠٠ کتابخانه در این بازه زمانی افتتاح شده و در تاسیس و تجهیز کتابخانه‌ها نیز اقداماتی به جهت زیر ساختی و منابع صورت گرفته است.البته نسبت به آنچه باید باشد، فاصله بسیاری داریم.

وی ادامه داد: پروژه‌های متعدد نیمه تمام کتابخانه‌ها در کل کشور وجود داردکه باید حمایت‌های بیشتری صورت گیرد تا این پروژه‌های نیمه تمام به بهره‌برداری برسد.

عضو کابینه دوازدهم افزود: همچنین هنوز در کشور ما بالغ بر ٢٠٠ شهر بدون کتابخانه وجود دارد، و شایسته نیست که یک شهر در تمدن اسلامی که بر مبنای کتاب شکل گرفته، کتابخانه نداشته باشد.

صالحی تاکید کرد: اتمام پروژه هایی که به شدت محل مورد نیازمردم است و همچنین ایجاد کتابخانه در شهرهایی که کتابخانه ندارند حتما مورد توجه جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است و امیدواریم هم دولت و هم مجلس و شهرداری ها که با تامین منابع می‌توانند به این مسیر کمک کنند شرایطی را فراهم آورند تا شهر بی کتابخانه نداشته باشیم.