وزیر بهداشت:

انعقاد قرارداد هزار دستگاه آمبولانس جدید در آینده

به گزارش نویدتهران،وزیر بهداشت در حاشیه آیین بهره برداری از ۴۰۰ دستگاه آمبولانس پیشرفته ناوگان اورژانس کشور از انعقاد قرارداد هزار دستگاه آمبولانس دیگر در آینده خبر داد و گفت: آمبولانس هایی که امروز قرار است افتتاح شوند از نوع دو دیفرانسیل و معمولی و از بهترین مدل های دنیا هستند که با کمک شرکت ایران خودرو دیزل وارد ناوگان اورژانس کشور شده اند.

دکتر سیدحسن هاشمی در این مراسم با تاکید بر اینکه برای ارائه خدمات مناسب و به موقع اورژانس، نیازمند تجهیز و نوسازی تجهیزات اورژانس و نیروی انسانی خبره و ماهر هستیم، گفت: یکی از افتخارات حوزه سلامت در این دوره، ارتقای اورژانس ۱۱۵ در سازمان اورژانس کشور است. توسعه ناوگان اورژانس کشور از دیگر اقدامات حوزه سلامت در راستای طرح تحول سلامت به شمار می رود و در ۴.۵ سال گذشته، ۳ هزار دستگاه آمبولانس به ناوگان آمبولانس کشور افزوده شده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در گذشته عمر متوسط آمبولانس ها ۱۲ سال بوده است، تصریح کرد: در حال حاضر، عمر مفید آمبولانس به ۴ سال کاهش یافته است و نهایتا پس از ۵ سال، دیگر مفید نخواهند بود.

دکتر هاشمی با اشاره به افتتاح ۴۰۰ دستگاه آمبولانس پیشرفته، گفت: آمبولانس هایی که امروز قرار است افتتاح شود از نوع دو دیفرانسیل و معمولی و از بهترین مدل های دنیا هستند که با کمک شرکت ایران خودرو دیزل وارد ناوگان اورژانس کشور شده اند.

وزیر بهداشت با اشاره به وجود ۳۹ آمبولانس هوایی و ۳ شناور دریایی، اظهار داشت: وجود اورژانس هوایی و دریایی موجب کاهش زمان رسیدن به سر صحنه حادثه و یا بیمار شده است و موتورلانس ها بیشتر از آمبولانس ها در این مورد کمک می کنند و در حال حاضر، ۲۰۰ دستگاه موتورلانس در حال ارائه خدمت هستند و مقرر است ۵۰۰ دستگاه موتورلانس دیگر تا پایان سال به این ناوگان افزوده شود.

دکتر هاشمی افزود: آنچه که می تواند در ارائه خدمات اورژانس کشور بسیار موثر باشد، جایگزینی آمبولانس های جدید است. همچنین انتقال بیمار و یا فرد حادثه دیده و مجروح به بیمارستان با کمترین آسیب در مناطق صعب العبور و ناهموار خیابان و جاده های کشور، بسیار مهم بوده و مردم ایران شایسته برخورداری از بهترین خدمات هستند.

وزیر بهداشت ضمن تشکر از همکاری دولت و مجلس در راستای افزایش ناوگان اورژانس کشور، افزود: چنانچه پشتیبانی مجلس شورای اسلامی و دولت نبود، نمی توانستیم به چنین توفیقاتی دست یابیم.

دکتر هاشمی از انعقاد قرارداد هزار دستگاه آمبولانس دیگر در آینده، خبر داد و گفت: باید بتوانیم ناوگان اورژانس را جوان نگه داریم تا در حداقل زمان ممکن و بدون آسیبی به بیمار یا مصدوم، فرد را به بیمارستان انتقال دهند.

وزیر بهداشت در پایان با بیان اینکه در حال حاضر اقدامات اولیه برای افزایش هزار دستگاه آمبولانس به ناوگان اورژانس کشور در حال انجام است، ابراز امیدواری کرد: قرارداد هزار دستگاه آمبولانس نیز به زودی منعقد خواهد شد. افزایش آمبولانس های هوایی و شناورهای دریای برای سواحل خزر و مکران نیز، از دیگر اقدامات در این راستا خواهد بود و امیدواریم بتوانیم این آمبولانس ها را به موقع به ناوگان اورژانس کشور اضافه کنیم.