رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر خبر داد:

انجام عملیات ایمن سازی تکمیلی فلج اطفال از ۵تا ۸ اسفند ماه

به گزارش نویدتهران،رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر از انجام عملیات ایمن سازی تکمیلی فلج اطفال از ۵تا ۸اسفندماه خبر داد.

دکتر محمدمهدی گویا گفت: ده سال پس از موفقیت در ریشه کنی جهانی بیماری آبله، از سال 1988 میلادی، کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت متعهد شدند که برای ریشه کنی جهانی بیماری فلج اطفال اقدام کنند.

وی افزود: دستیابی به پوشش واکسیناسیون کامل و انجام عملیات ایمن سازی تکمیلی فلج اطفال از استراتژی های اصلی دستیابی به این هدف بودند.

وی با اشاره به اینکه اقدامات انجام شده در طی این سالها سبب شده تا شیوع این بیماری بیش از 99 درصد در دنیا کاهش یابد، بیان داشت: در حال حاضر، بیماری فلج اطفال، تنها در 3 کشور افغانستان، پاکستان و نیجریه شیوع دارد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر گفت: آخرین مورد بیماری فلج اطفال در ایران در سال 1379بود و در طی 17 سال گذشته خوشبختانه با وجود نظام مراقبت مورد تایید سازمان جهانی بهداشت هیچ موردی از این بیماری در کشور شناسایی نشده است.

دکتر گویا افزود: مهمترین عامل پاک ماندن کشور از بیماری فلج اطفال حفظ پوشش واکسیناسیون بالای 95 درصد و انجام عملیات های واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال در کشور بوده است.

وی اظهار داشت: تجربه کشورها در طی 15 سال گذشته نشان داده که هر زمان پوشش واکسیناسیون کاهش یابد بیماری فلج اطفال به سرعت بازگشته و همه گیری های بزرگ ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: شیوع بیماری در نیجریه در سال 2004 میلادی علاوه بر این کشور سبب شد تا 18 کشور دیگر هم درگیر همه گیری شوند.

دکتر گویا تصریح کرد: تجربیات مشابه در کشور تاجیکستان در سال 2010 و شیوع بیماری در سال 2014 در کشور سوریه مثال های این خطر بزرگ هستند.

وی بیان داشت: با عنایت به هم جواری با دو کشوری که بیماری فلج اطفال هنوز در آنها شیوع دارد و ترددهای بسیار بین المللی، درهر زمان خطر ورود مجدد بیماری به کشور وجود دارد.

رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر گفت: تداوم وضعیت عاری از فلج اطفال در طی سالهای 2017-
2001 میلادی حاصل تلاش همکاران عزیز معاونت های بهداشت دانشگاههای علوم پزشکی در جهت دستیابی به پوشش بالای واکسیناسیون جاری و انجام با کیفیت عملیات ایمن سازی تکمیلی سالیانه بوده است.

دکتر گویا افزود: در همین راستا عملیات ایمن سازی تکمیلی فلج اطفال با استفاده از واکسن خوراکی فلج اطفال از ساعت 8 صبح پنجم تا هشتم اسفندماه در نیمه جنوبی کشور آغاز شده و نزدیک به 850 هزار کودک زیر 5 سال صرف نظر از کامل بودن سابقه ایمن سازی در طی همین هفته مجدد واکسینه خواهند شد.
وی ابراز داشت: این عملیات به شکل فعال و خانه به خانه طراحی و اجرا می شود و در طی این هفته تیم های بهداشتی با اطلاع رسانی قبلی به منازل و مهدهای کودک مراجعه و اقدام به واکسیناسیون می کنند.

وی گفت: بیشترین خطر بازگشت بیماری فلج اطفال در استان های هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان است لذا در تمام مناطق شهری و روستایی این استان ها، مناطق تحت پوشش دانشگاههای علوم پزشکی هرمزگان، جیرفت، بم، ایرانشهر، زاهدان و زابل عملیات خانه به خانه انجام می شود و در سایر شهرستان ها، عملیات فقط در مناطق پرخطر تعیین شده انجام می شود.

دکتر گویا گفت: کلیه مهاجرین خارجی که در اردوگاه ها و یا خارج از اردوگاه ها اقامت دارند، کلیه خانوارهای ساکن در کلنی ها و محل تجمع عمده مهاجرین خارجی ، کلیه نقاط شهرستان – شهرک – کلنی و سایر مناطقی که به تشخیص معاونین بهداشت که پوشش کمتر از 95 درصد دارند ، کلیه مناطق تحت پوشش تیم های سیار و کلیه کودکان زیر 5 سالی که احتمالاً همراه مادران خود در زندان ها اقامت دارند، واکسینه خواهند شد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر گفت: این عملیات در 2 نوبت به فاصله تقریبی یک ماه انجام می شود و نوبت دوم در تاریخ 18 تا21 فروردین 1397 خواهد بود.

دکتر گویا گفت: برای دستیابی به هدف پوشش کامل عملیات در مدت زمان تعیین شده علاوه بر تمام ظرفیت کارکنان بهداشتی مرتبط، از کمک داوطلبین سلامت و سایر نیروهای کمکی آموزش دیده استفاده خواهد شد.

وی افزود: تعداد 30 هزار نفر نیروی انسانی، عملیات را اجرا و پشتیبانی می نمایند و واکسن مورد استفاده توسط موسسه واکسن و سرم سازی رازی تهیه و تامین شده است.

دکتر گویا افزود: در طی این عملیات همه کودکان زیر 5 سال اعم از ایرانی و یا غیر ایرانی که در کشور حضور دارند واکسن تکمیلی فلج اطفال را دریافت می نمایند.

وی تصریح کرد: از هموطنان و خانواده های عزیز در مناطقی که با اعلام قبلی مراکز بهداشت شهرستان عملیات واکسیناسیون انجام می شود تقاضا می شود حداکثر همکاری با تیم های بهداشتی را انجام دهند تا به هدف نهایی که ریشه کنی جهانی این بیماری و سلامت کودکان است برسیم.