سرپرست سازمان اورژانس كشور:

انتقال ۲۱۰۰ مصدوم زلزله کرمانشاه با اورژانس هوايى به مراکز درمانی

به گزارش نویدتهران،سرپرست سازمان اورژانس كشور با بیان اینکه از ٧٣٥٠ مصدوم زلزله کرمانشاه، ٢١٠٠ مصدوم با اورژانس هوايى به مراکز درمانی اعزام و بقيه به صورت زميني منتقل شدند، تصریح کرد: هيچ مصدومي به دليل شرايط نامناسب انتقال فوت نكرده و دچار نقص نشد.

دکتر پیرحسین کولیوند در همايش روز ملي ايمني در برابر زلزله و كاهش اثرات بلاياي طبيعي درخصوص زلزله کرمانشاه گفت: در نخستين لحظات وقوع زلزله، اطلاع دقيقى از محل آن وجود نداشت، اما اورژانس با استفاده از تجهيزات دقيق توانست كانون زلزله را تشخيص دهد و تيم ارزياب براى بررسى اوضاع اعزام كند.

وی با بیان اینکه تمام ارگان ها از جمله هلال احمر، سپاه، ارتش و دانشگاه‌ ها در همان ساعات اوليه هماهنگي ها و اقدامات خود را آغاز كردند، گفت: در اين زلزله از بركات اربعين حسيني بهره برديم و نيروهايى كه مستقر بودند و بيمارستان‌ هاى صحرايى كه از مرز بر مى‌ گشتند، سريع به محل حادثه رفتند.

دکتر کولیوند ادامه داد: براي ارائه خدمت به جايي رفتيم كه ٨ تا ٩ ساعت در تاريكى مطلق بود و تنها راه براي امدادرساني استفاده از اتوبوس آمبولانس‌ هايی بود كه در محل مستقر شدند و شبانه روزي خدمت كردند.

وی با بیان اینکه از ٧٣٥٠ مصدوم، ٢١٠٠ نفر با اورژانس هوايى اعزام شدند و بقيه به صورت زميني منتقل شدند، تصریح کرد: هيچ مصدومي به دليل شرايط نامناسب انتقال فوت نكرده و دچار نقص نشد.

سرپرست سازمان اورژانس كشور گفت: ارتش و سپاه و هلال احمر در جابه ‌جايى مصدومان با بالگرد كمک بسياري كردند و کمتراز ٢٠ ساعت، ٧٣٥٠ مصدوم را از شهرى كه امكانات فرودگاهى نداشت به ساير شهرها منتقل كرديم.

وی گفت: پيوندهاي عضوى كه براى مصدومان انجام شد همگي با موفقيت همراه بود كه نشان مى‌ دهد خدمات مناسب و به موقع ارائه شده است، همچنین در زلزله كرمانشاه كمبود دارو، تجهيزات، خون و فرآورده خونى وجود نداشت كه به دليل برنامه ريزي هاي منظم أربعين حسيني بود.

دکتر کولیوند با بیان اینکه شش بيمارستان صحرايى در همان روز اول با همكارى مسئولين پدافند غير عامل ايجاد شد كه كامل‌ ترين تجهيزات از جمله اتاق عمل، راديولوژي و آزمايشگاه را داشتند، ادامه داد: در ساعات اوليه كسرى‌ هايى براي پشتيبانى امدادى نداشتيم و خيلى از دوستان ساعت‌ ها بدون آب و غذا خدمت كردند، اما همين روحيه جهادی باعث شد فقط به نجات فكر كنند و ساعت ٤ عصر ما ديگر مصدوم و زير آوار مانده ‌اى نداشتيم.

وی گفت: در زلزله كرمانشاه عده ‌اى خودجوش به نام پزشک و پرستار آمدند كه با بررسي هايي كه به عمل آمد، مشخص شد، از گروه پزشكى و پرستارى نبودند و ما سعى كرديم اين افراد را نيز مديريت كنيم اما تاكيد مي كنم افرادي كه براي فوريت هاي پزشكي مي روند حتما از گروه پزشكي و پرستاري باشند زيرا آموزش هاي تخصصي ديده اند.

وی با بیان اینکه نقش و جايگاه پزشكي قانوني در زلزله كرمانشاه كم رنگ بود، تصریح کرد: در زلزله اجساد در محلى جمع شدند و خانواده‌ ها براى شناسايى مى‌آمدند و اجسادى كه قابل شناسايى نبودند به پزشكى قانونى كرمانشاه منتقل شدند و اين اهميت پزشكى قانونى را مشخص مي كند و معتقدم سازمان پزشكى قانونى هم بايد مانند همه دستگاه ‌ها با امكاناتش در محل حاضر مى‌ شد، زيرا با آمبولانسي كه بايد بيمار را منتقل مي كرديم، اجساد را منتقل مي كرديم.

وی در پایان تاکید کرد: تلاش همکاران در حوزه بهداشت باعث شد بيمارى اپيدميكى در منطقه شيوع پيدا نكند و لذا از دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه مي توان به عنوان موفق ترين دانشگاه در بحث حوادث غيرمترقبه نام برد، زيرا مديريت ٧ هزار مصدوم و كنترل بيماري ها در منطقه خوب پيش رفت.