معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش:

انتخابات شوراهای دانش آموزی با شعار«شورای دانش آموزی طلایه دار گام دوم انقلاب» برگزار می‌شود

به گزارش نویدتهران،معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش از برگزاری انتخابات شوراهای دانش آموزی با شعار “شورای دانش آموزی طلایه دار گام دوم انقلاب”خبر داد.

علیرضا کاظمی در آستانه بیست و دومین دوره انتخابات شوراهای دانش آموزی کشور، اظهارکرد: انتخابات امسال با پیام وزیرآموزش و پرورش و به صورت همزمان در بیش از ۱۰۵ واحد آموزشی روز اول آبان در سراسرکشور برگزار می‌شود.

وی افزود: پیش بینی می‌شود در این انتخابات حدود ۱۱ میلیون دانش آموز شرکت داشته باشند. دانش آموزان پایه سوم ابتدایی به بالا می‌توانند در انتخابات چه به صورت کاندیدا و چه به صورت رای دهنده شرکت داشته باشند که تعداد۷۷۰ هزار نفر به عضویت شوراهای دانش آموزی کشور در می‌آیند.

کاظمی آمار شرکت کنندگان سال گذشته را حدود ۹ میلیون و۸۰۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: سال گذشته از تعداد کل شرکت کنندگان۷۳۰ هزار نفر به عضویت شوراهای دانش آموزی انتخاب شدند که تابستان امسال در دو اردوی مجزای دختران که در رامسر و پسران که در اصفهان برگزار شد از اعضای شوارهای دانش آموزی برتر استان‌ها تجلیل شد و کارگاه‌های آموزشی مفیدی برای آنها برگزار کردیم.

معاون پرورشی و فرهنگی خاطرنشان کرد: شعار امسال انتخابات شورای دانش آموزی «شوراهای دانش آموزی، طلایه داران گام دوم انقلاب» تعیین شده است تا با استفاده از رهنمودهای رهبر معظّم انقلاب (مدظله العالی) این نوجوانان و جوانان در چله دوم انقلاب هر چه با شکوهتر در صحنه‌های اجتماعی ظهور و بروز داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه امسال برای ایجاد تحرک و پویای در بین دانش آموزان، سازماندهی جدیدی شکل گرفته، اظهار کرد: ۱۸ انجمن طرح‌ریزی و محتوایی جهت فعالیت‌های این انجمن‌ها تدوین شده است و بنا است ان شا الله در چارچوب این ۱۸ انجمن مسئولیت‌ها و فوق برنامه‌هایی زیادی بر عهده شورای دانش آموزی واگذار شود. ازجمله؛ یادواره شهدای دانش آموز با نام لاله‌های روشن، حمایت از کالای ایرانی، زندگی به سبک روح الله(آیینه زمان) تدوین بیانیه گام دوم انقلاب و فعال شدن انجمن‌های ۱۸ گانه در قالب طرح‌ های جدید.

کاظمی مهمترین وجه ممیزه انتخابات امسال را الکترونیکی بودن آن دانست و گفت: ابتکاری که امسال در زمینه انتخابات شوراهای دانش آموزی انجام گرفته است برگزاری این انتخابات به صورت الکترونیکی و پایلوت در درصدی از مدارس مراکز استان‌هاست که به صورت آزمایشی انجام می‌پذیرد تا انشا الله در صورت موفق بودن به سراسر کشور تسری پیدا کند.

 گفتنی است؛ براساس ماده ۱۸ آیین نامه اجرایی مدارس، شورای دانش آموزی، به منظور مشارکت دانش آموزان در امور مربوط به مسایل آموزشی، پرورشی، انضباطی، ورزشی و فوق برنامه و ایجاد ارتباط صحیح و مستقیم دوسویه بین دانش آموزان و اولیای مدرسه و ارج نهادن به شخصیت و کرامت آنان و تقویت اعتماد به نفس و خود باوری ومسئولیت پذیری و مشارکت جویی درآنان در سطح مدارس تشکیل می‌شود.

شوراهای دانش آموزی درکلیه آموزشگاه‌ها اعم از دبیرستان‌ها و هنرستان‌ها و مراکزپیش دانشگاهی تشکیل می‌گردد و انتخابات بصورت هماهنگ هرسال تحصیلی با پیام وزیر آموزش وپرورش برگزار می‌شود. ودانش آموزان علاقمند به عضویت درشورا باید حداقل ۱۵ روز قبل از انتخابات خودرا کاندیدا نموده و در دفتر مدرسه ثبت نام نمایند و مدیر موظف است با همکاری شورای مدرسه و مربیان پرورشی اسامی کاندیداهای نهایی را از طریق نصب در تابلو اعلانات مدرسه و اعلام در مراسم آغازین به اطلاع دانش آموزان برساند و دانش آموزان می‌توانند به مدت یک هفته پیرامون دیدگاه‌ها نظرات و برنامه‌های خود به تبلیغ به‌پردازنند.

برگزاری شوراهای دانش آموزی نیاز به الزاماتی دارد که باید انجام شود؛

مدیر آموزشگاه در مراسم صبحگاه یا با چاپ برشور و برگزاری مسابقات دانش آموزان را از شرح وظایف و جایگاه‌ها و اهمیت شورای دانش آموزی مطلع نماید.

مدیر آموزشگاه سعی نماید با تشکیل ستادی یا حضور نمایندگان کلاس‌ها و دبیران واولیا نسبت به نظارت برانتخابات وگزینش کاندیداهای شایسته با حداقل معیارهای معقول اقدام نمایند .

برای دانش آموزان کاندید امکانات لازم مانند:کمک در چاپ تبلیغات آنان و فضای مناسب برای بیان خواسته‌ها و دیدگاه‌ها توسط مدیرآموزشگاه فراهم گردد.

 مدیر آموزشگاه می‌تواند فضای رقابت سالم به وجود آورده ودانش آموزان را هدایت به ارایه برنامه‌های جالب با محتوای خلاقیت وابتکار نماید.

 اهداف شوراهای دانش آموزی عبارتند از:

بهره وری از شیوه نامه‌های پرورشی و آموزشی و مراقبت بر همسویی فعالیت‌های شورای دانش‌آموزی و کمیته‌های آن با مفاد آیین نامه اجرایی مدارس.

بررسی پیرامون چگونگی مشارکت دانش آموزان در فعالیت‌های آموزشی و پرورشی و اجرایی مدرسه و ارائه پیشنهاد به مدیر مدرسه و همکاری در برنامه‌ریزی و اجرای مناسبت‌های مذهبی و انقلابی در مدرسه و اداره نشریه‌های دانش آموزی و همکاری در اداره امور کتابخانه مدرسه .

همکاری در ارتقاء مهارت فرهنگی، هنری، علمی و ورزشی دانش آموزان و برگزاری مسابقات مربوطه و برگزاری نماز جماعت و اداره نمازخانه مدرسه.

همکاری در تشکیل و اداره تعاونی آموزشگاهی وشرکت موردی در جلسات شورای مدرسه و انجمن اولیا و مربیان .

دعوت از دانش آموزان برای همکاری با شورا در پیشبرد فعالیت‌های پرورشی و آموزشی همکاری در تقویت هویت دینی و انقلابی دانش آموزان.

همکاری با معاون پرورشی و تربیت بدنی مدرسه در اجرای برنامه‌های و فعالیت‌های پرورشی