سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی خبر داد؛

انبار داروهای احتکار شده به ارزش ۵ میلیارد تومان کشف شد

به گزارش نویدتهران،سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به تشدید نظارت و بازرسی تعزیرات بر بازار، گفت: انبار بزرگ داروهای احتکار شده قاچاق در استان البرز به ارزش پنج میلیارد تومان کشف شد.

سیدیاسر رایگانی گفت: متخلف پرونده احتکار داروهای قاچاق، مجوز فعالیت در زمینه دارو ندارد، همچنین داروهای کشف شده اغلب قاچاق هستند و پرونده رسیدگی به این تخلف در حال رسیدگی است.
وی گفت: در راستای اجرای مصوبات ستاد تشدید مبارزه با اختفا و احتکار، بازرسی هایی در سراسر کشور از سوی گشت مشترک تعزیرات در حال انجام است و این بازدیدها از همه صنوف ادامه دارد.
* کشف سه انبار لوازم خانگی به ارزش ۱۵ میلیارد تومان
سخنگوی تعزیرات به تشکیل چند پرونده در استان های مختلف اشاره کرد و افزود: احتکار سه انبار بزرگ لوازم خانگی به ارزش ۱۵ میلیارد تومان در استان آذربایجان شرقی طی چند روز اخیر به اثبات رسیده است و کار رسیدگی به پرونده متخلفان آن آغاز شده است.
وی ادامه داد: دستور عرضه کالاهای احتکار شده در این انبارها که اغلب از برندهای خارجی بود، صادر شد و پرونده در حال بررسی است.
رایگانی اظهار داشت: یک انبار بزرگ لوازم خانگی به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان هم در اصفهان کشف شد که کالاهای این انبار از برندهای معروف خارجی بود که بلافاصله پس از کشف انبار و محرز شدن تخلف، با همکاری اداره کل صنعت، معدن، تجارت استان اصفهان و با حضور رئیس شعبه گشت تعزیرات استان اصفهان، متخلف ملزم به عرضه محصولات شد و در همان آغاز تشکیل پرونده همزمان همه کالاها در بازار عرضه شد.
وی اضافه کرد: قیمت کالاهای احتکار شده بر اساس نظر کارشناسان و بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت تعیین و عرضه می شود.
رایگانی همچنین به کشف انبار میله گرد احتکار شده در اصفهان اشاره کرد و افزود: اصفهان به عنوان قطب تولید این محصول مطرح است و در این استان دو کارخانه فولاد و ذوب آهن قرار دارد؛ پس از کشف این انبار فرد متخلف ملزم به عرضه کالاهای احتکار شده به نرخ تعیین شده از سوی بازرسان سازمان صنعت، معدن، تجارت شد و پرونده رسیدگی به تخلف این فرد در جریان است.
* تشکیل پرونده تخلف ۷۷۸ میلیون دلاری واردکنندگان گوشت دولتی
مدیرکل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی همچنین گفت: پرونده ۱۱ شرکت واردکننده گوشت قرمز گوسفندی که از یکم دی سال ۹۵ تا پنجم فروردین امسال ارز دولتی برای واردات دریافت کرده اند، در سازمان تعزیرات تشکیل شده است.
وی ادامه داد: بنا به اظهارات مدیرکل نظارت بر محصولات کشاورزی و مواد غذایی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، با وجود مکاتبات متعدد و پیگیری های انجام گرفته با این شرکت ها، هیچ مدرک و مستنداتی برای بررسی از سوی آنها ارائه نشده و بر همین اساس گزارش تخلف به استناد ماده ۱۰ قانون تعزیرات حکومتی در خصوص عدم اجرای تعهدات واردکنندگان در قبال دریافت ارز و خدمات دولتی به سازمان تعزیرات ارجاع شده است.
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی تصریح کرد: با دریافت این گزارش ها، پرونده تخلف این شرکتها تشکیل و پرونده ۷ شرکت به تعزیرات حکومتی تهران و ۴ پرونده به استان های قم، اصفهان، گلستان و سمنان با مجموع ارزش تخلف انجام شده ۷۷۸ میلیون و ۲۳ هزار دلار برای رسیدگی و تعیین شعبه ارسال شده است.
رایگانی همچنین از کشف انبار بزرگ لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق در استان البرز خبر داد و گفت: صاحب این انبار پیش از این هم مرتکب تخلف شده بود و پرونده ای به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در تعزیرات داشت که پرونده جدید هم برای او تشکیل شد.
وی اضافه کرد: متخلف دیگری در استان البرز، هر پمپ آب کشاورزی را ۷۰۰ هزار تومان گران تر از نرخ واقعی می فروخت همچنین با وجود کالای مورد نیاز، این محصول را به صورت محدود به مشتریان عرضه می کرد که پرونده رسیدگی به تخلفات برای این فروشنده تشکیل و در حال بررسی است.
رایگانی گفت: در استان همدان نیز انبار نگهداری ۱۰۰ تن حبوبات احتکار شده کشف شد همچنین در استان هرمزگان انبار بزرگ مواد غذایی احتکار شده کشف و پرونده برای رسیدگی این تخلف تشکیل شده است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه حدود یک هفته از الزام عرضه کالاها توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت می گذرد، تعزیرات به بازار فرصت می دهد تا کاسبان و فروشندگان به تدریج محصولات خود را به بازار عرضه کنند.
رایگانی با بیان اینکه بازرسی ها و گشت های تعزیرات تشدید می شوند، گفت: انتظار داریم بازاریان و فروشندگان با اعلام فهرست موجودی خود به سازمان صنعت، معدن، تجارت در هر استان و عرضه به موقع کالاها باعث آرامش بیش از پیش بازار شوند.
شهروندان می توانند شکایات خود را از طریق سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۰۱۳۵ سازمان تعزیرات حکومتی یا شماره تلفن ۱۲۴ بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت ثبت و پیگیری کنند.