دکتر ولایتی در اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی:

امر مقام معظم رهبری توفیقی است که امیدوارم بتوانم در چنین سمت حساسی به کشور خدمت کنم

رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی را متعلق به نظام و مردم دانست و با تاکید بر ضرورت آغاز جذب نخبگان در این دانشگاه، گفت: باید در دانشگاه، پژوهش هدفمند و کاربردمحور داشته باشیم.

به گزارش نویدتهران وبه نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر علی اکبر ولایتی در آیین افتتاحیه هفتادویکمین اجلاس دانشگاه آزاد اسلامی که صبح امروز در سالن شهید مطهری سازمان مرکزی برگزار شد، در ابتدای سخنانش گفت: برای من امر مقام معظم رهبری توفیقی است که امیدوارم شایستگی آن را داشته باشم و بتوانم در چنین سمت حساسی به کشور خدمت کنم.

با اشاره به برگزاری اجلاس دانشگاه آزاد اسلامی از دکتر میرزاده به دلیل برگزاری مناسب آن و همچنین نظم و ترتیبی که در شکل‌گیری این مجموعه ارزشمند داشته است، قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه بدون تردید، تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی و خود این دانشگاه در دنیا نظیری ندارد، گفت: تاسیس این دانشگاه کار مهمی است که در سایه انقلاب اسلامی، نفس گرم حضرت امام (ره)، پشتیبانی مقام معظم رهبری و همت والای مرحوم هاشمی رفسنجانی شکل گرفت.

رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امروز با تلاش‌های انجام شده، شاهد بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان هستیم، ادامه داد: روز گذشته جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شد و اعضاء، مواردی را مطرح کردند که به حق بود؛ تاکنون اگر در کمیت تلاش کردیم باید در کیفیت تلاش کنیم، البته به این معنا نیست که اکنون کیفیت خوب نیست، بلکه کیفیت خوب است و باید آن را افزایش دهیم.

ولایتی با اشاره به مصوبه بودجه امسال دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: کاری که امسال در مورد بودجه انجام شد و از دکتر میرزاده به خاطر پذیرش آن تشکر می‌کنیم، توجه به پژوهش است، به طوریکه حدود 12 درصد بودجه صرف پژوهش می‌شود، اما این بودجه باید بودجه هدفمند باشد، پیشنهاد دادیم در کنار پیشنهاد افزایش درصد بودجه برای پژوهش، پژوهش هدفمند و کاربرد محور داشته باشیم؛ لذا با وزارتخانه‌های بهداشت، نفت، صنعت، ارتباطات و … باید همکاری کنیم تا نیازهای این دستگاه‌ها توسط پژوهش تامین شود.

وی با تاکید بر اینکه جذب نخبگان در کشور هنوز سامان ندارد، گفت: به همین صراحت که عرض می‌کنم هنوز جذب نخبگان سامان ندارد و ما می‌خواهیم در همین دانشگاه آزاد اسلامی، جذب نخبگان را آغاز کنیم.

دکتر ولایتی با بیان اینکه اولویت نخست با دانشگاه آزاد اسلامی است، اظهار کرد: اگر در هر یک از واحدها افرادی که تشخیص داده ‌شود که استعدادی در حوزه‌ای دارد، باید از این فرد حمایت شود تا در آینده در همان واحد تدریس کرده و دانش خود را منتقل کند.

رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با طرح این پرسش که چرا باید سفارتخانه کشورهای خارجی با بعضی از عواملی که خواسته یا ناخواسته در خدمت آن‌ها هستند، اقدام به جذب دانشجو کند؟ گفت: بنده می‌دانم که برخی از مراکز آموزشی ما با مزد یا بی مزد کارمند بیگانه‌ها هستند و بهترین نیروهای انسانی ما را از لحاظ علمی به کشورهای خارجی می‌فرستند، اما باید خودمان این کارها را بکنیم و از نخبگان‌مان حمایت کنیم.

دکتر ولایتی، ادامه داد: بورسیه کردن نابغه‌ها مگر چقدر زحمت دارد، اگر این کار انجام شود، می‌تواند برای سایر دانشگاه‌های کشور الگو شود.

وی با بیان اینکه این دانشگاه متعلق به نظام و مردم است، گفت: مردم هزینه‌های این دانشگاه را داده‌اند و به آن امید دارند؛ ما باید به همین آرزویی که حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی داشتند، عمل کنیم تا دیگر کسی در کشور نباشد که بخواهد، اما نتواند تحصیلات عالیه داشته باشد.

دکتر ولایتی تاکید کرد که دانشگاه آزاد اسلامی به همت این مردم ایجاد شده و ما باید سعی کنیم به این مردم وفادار باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مسائل فرهنگی، افزود: شرایط باید طوری باشد که اگر دانشگاه آزاد اسلامی در یک جایی تاسیس شد، مردم منطقه باید احساس کنند که در کنار تحصیل فرزندان‌شان، فرهنگ بومی و دینی آن‌ها نیز حفظ خواهد شد.

دکتر ولایتی با اشاره به مقالات ارائه شده در دانشگاه آزاد اسلامی نیز، گفت: ما مقالاتی از ایران داشتیم که بیش از 500 ارجاع در صحنه بین‌المللی به آن شده است، بنابراین ارجاع به مقالات بسیار مهم است.

رییس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، ادامه داد: نکته بعدی این است که علم تبدیل به فناوری شود. کره جنوبی به جز آدم‌های تحصیل‌کرده کوشا و با استعداد که تحقیق کرده و تحقیق را از علم به فناوری تبدیل می‌کند، چیزی ندارد، اما حاصل کار این افراد این می‌شود که کشوری که سال‌ها درگیر جنگ بوده، به برکت کوشش هدفمند خود در صحنه علم و فناوری توانسته‌اند به این جایگاه برسد.

دکتر ولایتی اضافه کرد: آنچه که در این سال‌ها در کشور انجام شده، خوب بوده اما کافی نبوده؛ در کشورهای پیشرفته، سه درصد درآمد تولید ناخالص ملی، صرف پژوهش می‌شود. در یکی دو سال اخیر مجلس هم این موضوع را تصویب کرده است، اما به طور کامل تخصیص داده نمی‌شود.

وی اضافه کرد: معمولا مظلوم‌ترین بخش بودجه، بخش پژوهش است؛ پژوهش یتیم است و هر وقت از حقوق مستخدم کم می‌آورند، از این بخش خرج می‌شود.

رییس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: حتما آقای دکتر میرزاده و روسای واحدها باید این بودجه پژوهش را صرف پژوهش کاربرد محور کنند و در عین حال بورسیه انجام دهیم؛ بخشی باید صرف جذب نوابغ دانشگاه در همان محل شود و پژوهشگران ما بتوانند پژوهش‌های خود را درس بدهند. ما هم باید آموزش‌هایمان در دانشگاه آزاد اسلامی منتج به عمل بشود و بتوانیم این دانشگاه را در ایران و جهان اسلام پیش ببریم.