وزیر علوم در آئین زنگ پژوهش؛

امروز جایگاه علمی ایران در دنیا قابل تحسین و افتخارآمیز است

به گزارش نویدتهران،وزیر علوم اذعان داشت: امروز نیز جایگاه علمی ایران در دنیا قابل تحسین و افتخارآمیز است و ما در منطقه اولین جایگاه را از نظر تولید علم و فناوری داریم.

دکتر محمدعلی زلفی‌گل با حضور در آئین زنگ پژوهش که صبح امروز در تالار حافظ تهران برگزار شد، با تبریک آغاز هفته پژوهش به دانش‌آموزان، دبیران و اساتید دانشگاه‌ها و پژوهشگران گفت: آرزو می‌کنیم به زودی دنیا از شر ویروس کرونا رهایی یابد و شاهد حضور پرشور دانش‌آموزان و دانشجویان در مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها باشیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: واقعیت این است که بنیان علم آموزی، فناوری و نوآوری در «آموزش» است و کشورهایی که موضوع آموزش را قدر می دانند و بر صدر می‌نشانند، در عرصه‌های ملی و بین المللی علمی سرآمد هستند.

وی با اشاره به سخنان رئیس جمهور مبنی بر اینکه “سرمایه‌گذاری در آموزش و پرورش بهترین نوع سرمایه‌گذاری برای آینده کشور است” گفت: تمام افرادی که امروز به عنوان دانشمند، اندیشمند، استاندار، وزیر، سیاستمدار و نماینده می‌شناسیم افرادی هستند که در کلاس‌های درس معلمان مدارس و اساتید دانشگاه‌ها بودند و این نشان می‌دهد که چقدر درس و دانشگاه مهم است و ما باید بدانیم که چگونه برای دانش‌آموزان و دانشجویان برنامه‌ریزی کنیم.

وزیر علوم ضمن تأیید سخن معاون پژوهشی وزارت علوم دکتر پیمان صالحی گفت: بهترین نوع سرمایه‌گذاری؛ سرمایه‌گذاری برای تقویت منابع انسانی است و اگر ما در آموزش و پرورش، وزارت علوم و دانشگاه‌ها به مراکز آموزشی، سرمایه‌گذاری کنیم به بهترین نحو؛ آینده کشور را تضمین کرده ایم.

وی تاکید کرد: همه سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران کشور به ویژه در عرصه آموزش عالی، باید تصمیمات و برنامه‌های خود را بر مبنای علم‌پژوهی و مطالعات تطبیقی در سطح ملی و بین المللی انجام دهند و از تجربیات سایر کشورها نیز در زمینه شیوه تدریس منابع درسی و غیره استفاده کنیم و با بومی‌سازی و تطبیق آن با ارزش‌های اسلامی در کشور بهره‌مند شویم.

دکتر زلفی‌گل ادامه داد: بهترین شیوه آموزش در جهان امروز “آموزش پژوهش محور” و “پژوهش آموزش محور” است که باید در آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گرفته و انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: معلمی می‌تواند دانش‌آموزان پژوهشگر تربیت کند که شیوه‌های آموزش پژوهش‌محور را آموزش دیده باشد و این وظیفه ماست که معلمی را یک تخصص مهم بدانیم و شیوه‌های موفق تدریس را به معلمان آموزش دهیم.

دکتر زلفی‌گل بیان داشت: دنیا مدیون مسلمانان و دانشمندان ایرانی است. ما ابوعلی سینا را داریم که با کتاب ابطال کیمیایی خود، روش پژوهش را در دنیا متحول کرد، چرا که پیش از آن دانشمندان احساس می‌کردند با یک روش ساده می‌تواند مواد را به طلا تبدیل کنند یا اکسیر زندگانی را کشف کنند ولی ابوعلی سینا بود که روش نوین پژوهش را مبتنی بر سوال، فرضیه، آزمایش و تحلیل اطلاعات ارائه کرد.

وزیر علوم اذعان داشت: امروز نیز جایگاه علمی ایران در دنیا قابل تحسین و افتخارآمیز است و ما در منطقه اولین جایگاه را از نظر تولید علم و فناوری داریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم ایران اسلامی همچنان سرآمد و سربلند باشد باید به مسائل معلمان و دبیران توجه ویژه‌ای داشته باشیم.