قالیباف در مراسم روز ملی بسیج اساتید:

امروز تحول مهمترین هدف در حکمرانی جامعه است

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم «روز ملی بسیج اساتید»، با موضوع جهاد تبیین، امید آفرینی و اعتلای نظام حکمرانی با بیان اینکه اگر بخواهیم در «جهاد تبیین» موفق شویم، باید از «جهاد تولید» شروع کنیم وگرنه دچار «جهاد توجیه» می‌شویم گفت: امروز تحول مهمترین هدف ما در حکمرانی جامعه است.
دکتر محمدباقر قالیباف در مراسم «روز ملی بسیج اساتید» که با موضوع جهاد تبیین، امید آفرینی و اعتلای نظام حکمرانی همزمان با ۳۱ خرداد، بزرگداشت سالروز شهادت «دکتر مصطفی چمران» در محل مصلای دانشگاه تهران برگزار شد با گرامیداشت این روز گفت: بسیج در حقیقت تبلور عینی حضور سازماندهی شده مردم در همه امور جامعه است، بخشی از این تشکل‌ها و قشرهای مردمی، اساتید بسیجی هستند و جمعی که اینجا کنار هم قرار گرفته‌ایم شهید چمران را به عنوان الگوی خود قرار داده‌اند، شهید چمرانی که در اوج تعهد، تخصص و اخلاص بود، شهید چمرانی که با گفتار، کردار و رفتار خود و در نهایت با تقدیم جان و خون خود درستی کارنامه خود را به اثبات رساند. ما این فرد را الگو و پیش روی خود قرار داده‌ایم و تا در این مسیر هستیم، در مسیر صراط مستقیم حرکت می‌کنیم.

امروز تحول مهمترین هدف ما در حکمرانی جامعه است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این پرسش که امروز در کشور و در این شرایط محیطی، داخلی و خارجی که قرار داریم مهمترین هدف ما چیست؟ گفت: من از مجموعه برداشت‌هایی که از وضعیت کشور دارم و در رأس آن از بیانات و فرمایشات مقام معظم رهبری اینگونه فهم کردم که امروز تحول مهمترین هدف ما در حکمرانی جامعه است. مقام معظم رهبری مبنای تحول را فرموده‌اند که امام خمینی(ره) پیشرو در موضوع تحول است و مقام معظم رهبری فرمود امام ما، امام تحول بود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور بیان کرد: این نگاه تحولی بود که انقلاب اسلامی را به وجود آورد و این نگاه تحولی بود که توانستیم در دفاع مقدس پیروز شویم و این میزان توطئه دشمن را پشت سر بگذاریم.

دکتر قالیباف در این بخش از صحبت های خود به تبیین موضوع «جهاد تولید» پرداخت و با بیان اینکه هدف ما امروز تحول در عرصه‌های مختلف است گفت: باید بپذیریم که مهمترین موضوعی که در نظام حکمرانی داریم این است که اگر می‌خواهیم کشور استقلال داشته باشد باید تولیدکننده و مولد باشیم. اگر مولد نباشیم نمی‌توانیم استقلال خود را حفظ کنیم و به طبع آن نمی توانیم آزادی، هویت و دین خود را حفظ کنیم.

رئیس قوه مقننه در این بخش از سخنان خود در خصوص مولد بودن سخن گفت و با بیان اینکه اساتید، نخبگان و به ویژه بسیجیان ما زمان‌شناس، اهل فهم عمیق و عمل به موقع هستند گفت: مولد بودن به این معناست که علم، معرفت، قدرت، ثروت و منزلت را تولید کنیم.

وی با بیان اینکه امروز در جایی که نیازمند تغییر و تحول هستیم حوزه حکمرانی است تببین کرد: حکمرانی نو یعنی مبتنی بر حقانیت انقلاب و اصالت جمهوری اسلامی و توجه به اینکه با ایمان و باور به نظریه مبانی ولایت فقیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی حرکت کنیم اما بپذیریم که امروز در حوزه مربوط به قلمرو حکمرانی دچار چالش‌هایی هستیم و اگر این چالش‌ها را حل نکنیم روز به روز این چالش‌ها بیشتر می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حکمرانی عرصه دفاع و امنیت به نقطه بازدارندگی در مقابل دشمنان رسیده‌ایم گفت: اما در عرصه‌های دیگر نتوانسته‌ایم در حکمرانیِ خود به این قدرت بازدارندگی برسیم و از این نقاط دشمن ما را به چالش می‌کشد و چالش‌های جدی برای ما ایجاد می‌کند.

دکتر قالیباف گفت: وقتی حرف از حکمرانی می‌زنیم یعنی در زمینه ایده، رویکرد، روش‌ها و ابزارها نیازمند ایجاد تحول هستیم تاحکمرانی‌ را متحول کنیم گفت: پیش‌قراولان این موضوع نخبگان جامعه و پیش‌آهنگان این حرکت بدون شک اساتید بسیجی هستند که این رسالت را بر عهده دارند؛ البته این کار و این ایده پردازی و این تحول در حوزه حکمرانی و در حقیقت نوسازی نظام حکمرانی نیازمند کار عالمانه، فکورانه و جمعی است، از این رو به صورت انفرادی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم.

اگر بخواهیم در «جهاد تبیین» موفق شویم، باید از «جهاد تولید» شروع کنیم وگرنه دچار «جهاد توجیه» می شویم

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر بخواهیم در «جهاد تبیین» موفق شویم، باید از «جهاد تولید» شروع کنیم گفت: اگر از جهاد تولید شروع نکنیم و این جهاد را در عمل پیاده‌سازی نکنیم، جهاد تبیین در گذر زمان تبدیل به جهاد توجیه می‌شود و اگر چنین شد، ثمر خود را از دست می‌دهد و اولین خسارتی که برای ما ایجاد می‌کند به جای جذب حداکثری به سمت جذب حداقلی می‌رویم که این مسیر ما نبوده و مسیر درستی نیست.

امروز فتح خرمشهر، فتح ذهن‌های تصرف شده توسط دشمن است

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه امروز ما وارثان شهید چمران‌ها، شهدای عزیز به ویژه شهدای اساتید هستیم که در دوران مقدس با جهاد خود خرمشهر را فتح کردند گفت: امروز خرمشهر و فتح ما، فتح ذهن‌های تصرف شده توسط دشمن است که باید آنها را پاکسازی کنیم و مجدداً به دست بیاوریم. امروز تهدیدات از جنس تهدیدات ابتدای جنگ، حوادث گنبد و کردستان نیست؛ نه اینکه اینگونه توطئه‌ها وجود ندارد بلکه در این مباحث به بازدارندگی رسیده‌ایم.

همه دانشجویان فرزندان و شهروندان ما هستند

قالیباف به وظیفه مهم استادان بسیجی در مواجه با دانشجویان اشاره کرد و افزود: از اساتید بسیجی می‌خواهم در دانشگاه‌ها نسبت به همه دانشجویان حق پدری، استادی و معلمی خود را ادا کنید. هرگز برای قشری خاص به وظیفه خود عمل نکنید، همه دانشجویان فرزندان و شهروندان ما هستند و این نکته‌ای اساسی است. اگر می‌خواهیم ذهن آنها را از آسیب‌های دشمن نجات دهیم وظیفه ما این است که به این موضوع توجه کنیم.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه در «جهاد تبیین» شیوه و روشی که مقام معظم رهبری بر اساس آن حرکت می‌کنند بهترین الگو است گفت: ایشان در جلسات خصوصی، عمومی و جلساتی که با اقشار مختلف به صورت تخصصی و مناسبتی داشتند، هیچ زمانی منکر نارسایی‌ها و کمبودها نشدند و آن را به صراحت بیان کردند اما به گونه‌ای بیان کردند که هیچ‌وقت کسی ناامید و اعتماد به نفسش خدشه‌دار نشود. در همه شرایط مشاهده کردیم که مقام معظم رهبری ابتکار عمل را به دست گرفتند. این مهم است که در جهاد تبیین و بیان موضوعات بتوانیم اینگونه عمل کنیم.

وی تصریح کرد: امروز اگر در جهاد تبیین بپذیریم که اولویت اولی که مقام معظم رهبری نیز آن را فرمودند موضوع تحول است باید به‌عنوان کسانی که در این راه پیش‌قراول هستیم از خودمان بپرسیم که چه میزان آمادگی داریم و آیا حاضر هستیم برای این کار هزینه پرداخت کنیم و در میدان باشیم و از همه مهمتر اولویت ما در تحول و شیوه ما در تبیین چیست؟

مقام معظم رهبری در شاخص‌های خود یک نگاه برآیندی به مجلس داشتند نه نگاه مصداقی

قالیباف در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه بنابر مسئولیتی که دارم این شیوه تبیین را به‌عنوان یک نمونه توضیح می‌دهم افزود: مقام معظم رهبری در ملاقات اخیر نمایندگان مجلس با ایشان در آغاز اجلاسیه چهارم، مطالب و بیاناتی نسبت به عملکرد مجلس داشتند، پس از آن مواجه شدم با برخی از افراد متدین انقلابی و برخی از بچه‌های جبهه انقلاب که اتفاقاً افراد مؤثری هستند ولی برایشان، یک گره ذهنی ایجاد شده بود که، با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب با کسی تعارف ندارند و همه ما ایمان داریم که ایشان در دسترسی به اطلاعات، تحلیل، ارتباط با مردم و همه موارد از ما به‌روزتر هستند، گزارش‌های رسمی و غیرسمی را دریافت و تمامی مباحث را دنبال می‌کنند. با این اطلاعات دقیقی که در اختیار دارند و آن‌ها را تحلیل می‌کنند، آیا واقعاً مجلس چنین عملکردی داشته که چنین بیاناتی را حضرت آقا فرمودند؟ این بحث به دلیل اهمیتش یک کارگاه آموزشی است برای ما که در تبیین مسائل چگونه باید عمل کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مواقعی که گره ذهنی برای ما ایجاد می‌شود باید شاخص‌ها را نگاه کنیم ادامه داد: من وقتی فرمایشات مقام معظم رهبری را نگاه می‌کنم، به این نکته توجه می‌کنم که حضرت آقا با چه شاخص‌هایی عملکرد مجلس را تحلیل کردند؟ مقام معظم رهبری در شاخص‌های خود یک نگاه برآیندی به مجلس داشتند نه نگاه مصداقی. مقام معظم رهبری بر اساس شرح وظایف مجلس، به مجلس پرداختند که مهمترین وظیفه مجلس را نیز قانونگذاری فرمودند و حتی موضوع نظارت را اولویت دوم مجلس دانستند.

رئیس مجلس با بیان اینکه در حوزه اقتصادی در یک جهت خنثی‌سازی تحریم و از سوی دیگر رفع تحریم را در مجلس یازدهم مورد توجه قرار داده‌ایم افزود: زمانی که رهبر معظم انقلاب به صورت برآیندی، عملکرد مجلس را بررسی و اولویت اول آن را قانونگذاری دانستند، شما نگاه کنید، مگر امروز چالش کشور، چالش اقتصادی نیست؟ از این رو اولویت مجلس در 3 سال گذشته تا به امروز اقتصاد بوده است. مقام معظم رهبری نیز فرمودند وقتی به مجلس در حوزه قانونگذاری نگاه می‌کنیم نشان می‌دهد که مجلس نقشه راه داشته است.

در عرصه بین‌الملل باید با زبان قوانین بین‌الملل با دنیا سخن گفت

دکتر قالیباف گفت: برای رفع تحریم در حوزه قانونگذاری قانون اقدام راهبردی را در 9 ماده در حوزه مباحث هسته‌ای تصویب کردیم که در طول 20 سال گذشته در حوزه قانونگذاری برای رفع تحریم جای چنین قانونی خالی بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در عرصه بین‌الملل باید با زبان قوانین بین‌الملل با دنیا سخن گفت چراکه مجامع بین‌المللی و دنیا، پارلمان‌ها را به رسمیت می‌شناسد افزود: چگونه امروز در بحث هسته‌ای رئیس جمهور آمریکا و هیأت مذاکره‌کننده و وزیر خارجه‌اش اعلام می‌کنند که فلان موضوع از اختیار پارلمان است و این مصوبه کنگره است! به همین دلیل تا زمانی که قانون اقدام راهبردی در مجلس تصویب شد ما در عرصه مذاکره نمی‌توانستیم بگوییم که این موضوع مصوبه‌ پارلمان ما است تا همه ادبیات بین‌الملل آن را بدانند و بپذیرند.

دکتر قالیباف تصریح کرد: در حوزه خنثی‌سازی تحریم نیز ما وظیفه قانونگذاری داشتیم، ما در حوزه مسکن در سه سطح تولید مسکن(قانون جهش تولید مسکن)، اجاره مسکن(کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی) و جلوگیری از خالی ماندن خانه‌ها(قانون مالیات بر خانه‌های خالی) قانونگذاری کردیم به‌طوری که در بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت در این حوزه قانون داریم و هیچ خلأیی در این زمینه وجود ندارد.

وی به قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار نیز اشاره کرد و افزود: در حوزه اشتغال ما بحران اشتغال داریم و مردم در کسب مجوزهای کسب و کار دچار مشکل هستند و حتی سرمایه دارها نیز نمی‌توانند کار خود را شروع کنند چه برسد به آن‌هایی که سرمایه‌ای ندارند. در این زمینه نیز ما با تصویب این قانون برخی مشاغل را ثبت محور، تشخیص دادیم و عنوان کردیم اگر فرد ظرف 3 روز در سامانه پاسخی نگرفت به معنای صدور مجوز برای او خواهد بود.

دکتر قالیباف در ادامه تشریح موضوع قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار افزود: در حوزه‌های تهدیدمحور مثل حوزه‌های سلامت، امنیت و محیط زیست و برخی حوزه‌های دیگر نیز پس از 3 ماه اگر جواب فرد متقاضی داده نشود، کارآفرین می‌تواند کار خود را آغاز کند. بنابراین لازم نیست فرد متقاضی به دنبال کسب مجوز باشد بلکه آن‌ها باید به دنبال فرد متقاضی باشند.

رئیس مجلس در ادامه صحبت‌های خود و در ادامه بحث نقش مجلس در خنثی‌سازی تحریم‌ها به قانون بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: در حوزه پولی و بانکی نیز قانون بانک مرکزی قطعی و تصویب شد و در حال حاضر بحث مربوط به قانون بانک‌های عامل در دسترس ما قرار دارد، همچنین قانون قاچاق کالا و ارز بنا به شرایط امروز تغییر کرد.

ثروت به معنای ترکیب معرفت و شناخت است که می‌تواند تولید ثروت کند و جای آن جز دانش بنیان‌ها جای دیگری نیست

وی افزود: سال گذشته رهبر معظم انقلاب در خصوص موضوع دانش بنیان‌ها و تولید تأکیداتی داشتند، ما در حوزه دانش بنیان‌ها نیز در تاریخ 18 اردیبهشت 1401 قانون جهش تولید دانش بنیان را ابلاغ کردیم. مگر ما در مجلس و در ابتدای سال 1401 که رهبر انقلاب سال را به نام دانش‌بنیان نامگذاری کردند می‌توانستیم ظرف 45 تا 50 روز قانونی به این مفصلی را تصویب و ابلاغ کنیم و قانون مسیر شورای نگهبان و مجمع تشخیص را بگذراند؟ خیر؛ این مسیر حداقل 30 ماه قبل شروع شد، چون ما با نقشه راه حرکت کردیم و می‌دانستیم که دانش بنیان‌ها جایی است که باید متحول شوند.

دکترقالیباف با بیان اینکه دانش بنیان‌ جایی است که باید متحول شود و مهم‌ترین مرکز تولید ثروت ما محسوب می‌شود، گفت: وقتی ما 4 مولد معرفت، منزلت، ثروت و قدرت را مطرح می‌کنیم، ثروت به معنای ترکیب معرفت و شناخت است که می‌تواند تولید ثروت کند و جای آن جز دانش بنیان‌ها جای دیگری نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی، شاخص دومی که رهبر معظم انقلاب تأکید فرمودند و کارنامه مجلس یازدهم را در این زمینه قابل قبول و انقلابی دانستند، «توجه به اولویت‌ها» دانست و در این زمینه گفت: یکی از اولویت‌ها اصلاح ساختار بودجه بود که ما این کار را در آیین‌نامه داخلی مجلس که نیاز به دو سوم آراء نمایندگان داشت انجام دادیم.

وی ادامه داد: در قانون بودجه 1400 و 1401 تراز عملیاتی منفی در قانون بودجه نداشتیم و این مسئله، مورد اذعان دولت نیز هست. وقتی رهبر معظم انقلاب فرمودند، در بودجه و بودجه‌نویسی که بخشی از آن در دولت و بخشی در مجلس است توجه صورت گیرد ما ماده 181 و 182 آئین نامه داخلی مجلس را اصلاح کردیم تا سقف بودجه بی‌دلیل اضافه نشود. با همین اصلاحی که طی 2 سال اتفاق افتاد، در سال 1401 تحقق بودجه بالای 98 درصد شد.

رئیس مجلس با بیان اینکه بنده شفافیت را قبول دارم و هرکجا رفتم 4 رویکرد «هوشمندسازی»، «شفاف‌سازی»، «مردمی‌سازی» و خروجی آن «کارآمدسازی» را دنبال کردم که همان اجرای درست حکمرانی است، گفت: من شفافیت را سالیان سال است که دنبال می‌کنم و روزی که توفیق خدمت در مجلس را پیدا کردم تنها طرحی را که به عنوان یک نماینده و اولین طراح امضا کردم، شفافیت بود ولی یک سوال از دوستانمان در جبهه انقلاب دارم؛ شما در صحبت‌های حضرت آقا جایی شنیدید که ایشان مطالبه‌ای از مجلس درباره شفافیت داشته باشند؟ مطالبه حضرت آقا اصلاح ساختار بودجه و بحث مسائل اقتصادی است، این را از این باب گفتم که ما وقتی حرف از جهاد تبیین می‌زنیم باید روش چگونگی این جهاد تبیین را هم از رهبر معظم انقلاب یاد بگیریم.

وقتی در نظام حکمرانی از جهاد تصمیم صحبت می‌شود باید همراه با تشخیص علمی و تصمیم سیاسی باشد

وی ادامه داد: معتقدم بعد از «جهاد تولید» و «جهاد تبیین»، «جهاد تصمیم» برای ما مسئولین اولویت دارد، البته وقتی می‌گویم «بعد از» به معنای ترتیب و اولویت‌بندی نیست بلکه همه این‌ها در کنار هم معنا پیدا می‌کند. تغییر، تحول و بازسازی نظام حکمرانی در کشور نیازمند تصمیماتی است که این تصمیم باید دارای ویژگی‌هایی باشد و افرادی که می‌خواهند چنین تصمیماتی اتخاذ کنند باید بدانند که می‌خواهند تصمیمات سخت و تلخ بگیرند.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: مسئولان باید بدانند که باید همه اعتبار و آبرویشان را کف دست بگیرند و وارد میدان شوند و همچنین باید بدانند که در «جهاد تصمیم» شجاعت در تصمیم‌گیری وجود داشته باشد تا تصمیمی اتخاذ شود و همچنین با خرد جمعی و جمع سپاری در حوزه مدیریت سایبرنتیکی حرکت کنند و از همه ظرفیت‌ها استفاده کنند، نه پشت درهای بسته با دوستان خود از یک طیف خاص تصمیمی گرفته شود.

وی ادامه داد: جهاد تصمیم یعنی حتماً باید تشخیص علمی وجود داشته باشد، وقتی حرف از بازسازی نظام حکمرانی می‌زنیم، حکم از 2 عنصر تشخیص علمی و تصمیم سیاسی به وجود می‌آید که پیش‌قراول هر دو این موارد، شما اساتید محترم هستید.

دکترقالیباف عنوان کرد: لذا اگر ما باید بتوانیم این 3 جهاد یعنی «جهاد تولید»، «جهاد تبیین» و «جهاد تصمیم» را دنبال کنیم و اگر چنین شد می‌توانیم هدف و وظیفه‌ای که به عهده ما به عنوان تحول در نظام حکمرانی است که امروز اولویت اول کشور است را دنبال کنیم و باید تبلور عینی آن را در برنامه هفتم ببینیم.

برای همفکری در لایحۀ حجاب و برنامۀ هفتم دست نیاز به‌سوی نخبگان جامعه دراز می‌کنم

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: همینجا دست نیاز به سمت یکایک شما در دانشگاه‌ها و همه نخبگان جامعه دراز می‌کنم، در سیستم مجلس این ظرفیت فنی و فضای مجازی ایجاد شده که هم در زمینه لایحه مربوط به عفاف و حجاب و هم بحث مربوط به برنامه هفتم هر نظر و پیشنهادی وجود دارد منتقل شود؛ اگر این تحول اتفاق بیفتد در حقیقت ما توانسته‌ایم در حوزه تشخیص علمی و تصمیم سیاسی این کار را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: امیدوارم امروز که به نام روز بسیج اساتید نامگذاری شده و درست 2 روز از تحویل لایحه برنامه هفتم می‌گذرد، این برنامه بتواند در حوزه اقتصادی بعد از 5 سال ما را به ثبات اقتصادی برساند و فرآیند، ماهیت، رویکردها و متدولوژی این برنامه باید با 6 برنامه قبلی کاملاً متفاوت باشد زیرا حداکثر پیشرفت در 6 برنامه گذشته با تعارف 30 درصد بوده وگرنه زیر 25 درصد بوده است. ما اگر قانون برنامه قبلی را هم نمی‌نوشتیم و کارهای جاری خود را انجام می‌دادیم همین اتفاق رخ می‌داد و به همین اندازه محقق می‌شد.

برنامۀ هفتم نباید پا جای پای برنامه‌های قبلی بگذارد

وی تصریح کرد: ما بنا نداریم در این شرایط سخت، پا جای سال‌های قبل بگذاریم و همه آبرو و اعتبار خود را می‌گذاریم تا در حوزه قانونگذاری که به عهده بنده و همکارانم در مجلس شورای اسلامی است به کمک اساتید، نخبگان و مردم عزیز کشور این کار را پیش ببریم و به دولت هم کمک خواهیم کرد زیرا کار سخت و اصلی در تحقق آن به عهده دولت است. در این مسیر هرکجا هم نیاز به اصلاحی بود بدون وقت‌کشی این اصلاح را انجام خواهیم داد تا امید را در جامعه و جوانان تقویت کنیم./