شمخانی در گفت و گو با یورونیوز؛

امروز برای افکارعمومی جهانی کاملا مشخص شده که ترامپ فرد دروغگویی است

 

به گزارش نویدتهران،دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان این که امروز برای افکارعمومی جهانی کاملا مشخص شده که ترامپ فرد دروغگویی است گفت: ما با مردم آمریکا هیچ وقت دشمنی نداشتیم.

امیردریابان علی شمخانی در گفت و گو با یورو زنیوز اظهار داشت: دولت آمریکا ضمن آن که به صورت مستمر علیه ایران از طریق تحریم و مسایل اقتصادی ، علیه سوریه و عراق از طریق پرورش تروریسم ، علیه مردم یمن از طریق بمباران ،علیه مردم بحرین از طریق حمایت از دیکتاتورها در حال اقدام است، ما را بدون ارایه هیچ سندی متهم به حمایت از تروریسم می کند.
وی افزود: قبل از بروز آفات تروریسم در غرب و شکل گیری ۱۱ سپتامبر که طعم تلخ کشتار مردم بیگناه را در کام مردم آمریکا جاری کرد، ما در مبارزه با تروریسم درداخل کشورمان ۱۷ هزار شهید دادیم . این افراد بی گناه از سوی گروه تروریستی منافقین که امروز یکی از ۴ شرور تایید کننده نظرات ترامپ و مورد حمایت این کشور هستند به شهادت رسیدند.

با مردم آمریکا هیچ وقت دشمنی نداشتیم
وی با تاکید بر این که ما هیچ وقت با مردم آمریکا دشمنی نداشتیم گفت: دلیلی نداشته که با مردم آمریکا دشمنی داشته باشیم اما دولت آمریکا همواره با ملت ایران دشمنی کرده است. وقتی ترامپ می گوید ‘ ملت تروریست ایران’ ،وقتی حق مردم ایران را در یک پهنه ۲۵۰۰ ساله تاریخی نادیده می گیرد و خلیج فارس را خلیج عربی می نامد ، مردم ایران می فهمند که مورد هدف قرار گرفته اند .
شمخانی اضافه کرد: البته به طور طبیعی هم مردم ایران ، هم آزادی خواهان جهان، هم روشنفکران اروپا و هم روشنفکران آمریکا ترامپ را پس از سخنرانی اخیربا کلمات روشنی به استهزاء گرفته اند.
وی در پاسخ به این سوال که عملکرد و همکاری کشورهای اروپایی را بعد از برجام با جمهوری اسلامی ایران چگونه ارزیابی می کنید ؟ گفت: ما با حفظ اصول و ارزشهای خود هیچگاه محدودیتی در توسعه روابط با اروپا نداشته ایم اما واقعیت این است که اروپا پس از برجام نتوانسته است انتظارات مردم ایران را برآورده کند و بیشتر اقدامات انجام شده از سوی کشورهای اروپایی جنبه نمایشی داشته است. مخالفت کشورهای اروپایی با رفتار ترامپ در قبال برجام موضوعی مثبت و قابل توجه است اما کافی نیست و باید اقدامات و گامهای عملی در حوزه های سیاسی و اقتصادی در مخالفت با رویکرد دولت آمریکا برداشته شود
یورونیوز پرسید :اگر اتحادیه اروپا یا برخی از کشورهای آن در تروریستی خواندن سپاه پاسداران همراهی کنند ایران از برجام خارج خواهد شد ؟ که شمخانی اظهار داشت: بعید می دانم چنین اقدامی انجام شود اما اگر این اتفاق رخ دهد از نظر ما مفهومی غیر از بی صداقتی و رویکرد فرصت طلبانه برای اهداف نداشته و به طور قطع واکنش متناسب را نیز بدنبال خواهد داشت.

دو نفر به حرف های منطقی گوش ندادند؛ ترامپ و بارزانی
وی در پاسخ به این سوال یورونیوز که در روزهای گذشته اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه ایران مرزهای خودش را با اقلیم کردستان بسته است ، آیا این اتفاق رخ داده و ایران مرزهای خودش را با اقلیم کردستان بسته است ؟ گفت: در حال حاضر بدلیل حضور ارتش عراق در مناطق مورد منازعه ، وضعیت ترددهای مرزی مقداری دچار اختلال شده است. متاسفانه دو نفر به حرف های منطقی گوش ندادند ، یکی ترامپ به حرف های منطقی که دنیا قبل از سخنرانی اش به او گفت و یکی بارزانی قبل از اینکه همه پرسی را انجام دهد . هردو مورد نیز بدلیل توجه به حرف و توصیه های رژیم صهیونیستی بود.

ما مخالف هرگونه تجزیه در کشورهای منطقه هستیم
یورونیوز این را هم پرسید که آیا هماهنگی وجود دارد بین دولت ایران و دولت ترکیه برای بستن مرزها به روی اقلیم و با هم هماهنگ هستید ؟ که دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: ما مخالف هرگونه تجزیه در کشورهای منطقه هستیم ، عراق هم مخالف است ، ترکیه هم مخالف است ، سازمان ملل هم مخالف است ،کشورهای فرا منطقه ای هم مخالفند . این یک هدفی است که می تواند هماهنگی ایجاد کند.