مجتبی زینی وند در نشست خبری:

الگوی جدید شهریه/ ممنوعیت تدریس محتوای آموزشی سال آینده درکلاس های تابستانی

به گزارش نویدتهران ، پیش از ظهر امروز مجتبی زینی وند در نشست خبری با اصحاب رسانه؛ که در سالن جلسات ساختمان علاقه مندان برگزار شد، اظهار کرد: رسالت تعلیم و تربیت، سنگین و چند بعدی است زیرا در کنار نظام های تعلیم و تربیت، خانواده، اجتماع، رسانه، بخش دولتی، بخش غیردولتی و… وجود دارد که شورای آموزش و پرورش تعامل بین آنها را برقرار می کند.

**بسیج کلیه امکانات محلی وملی برای تحقق اهداف عالیه تعلیم وتربیت، هدف اصلی شوراهای آموزش و پرورش است

وی نقش شوراهای آموزش و پرورش در هماهنگی گروه های تأثیرگذار در تعلیم وتربیت را نقشی اساسی و کلیدی برشمرد و تصریح کرد: بسیج کلیه امکانات محلی و ملی جهت پیشرفت اهداف عالیه نظام تعلیم و تربیت ، را هدف اصلی شوراهای آموزش و پرورش دانست.

زینی وند از فعال شدن شوراهای آموزش و پرورش براساس مصوبات شورای سیاست گذاری مدارس و مراکز غیردولتی خبرداد و خاطرنشان کرد: تنها در 6 ماهه دوم سال 96، حدود 130 جلسه استانی با 496 مصوبه برگزار شده که اغلب مصوبات تحقق یافته و مابقی نیز در حال محقق شدن است، در این راستا از همکاری وزارت کشور و استانداری ها تقدیر می کنم.

وی بر ضرورت تسهیل فرآیند اطلاع رسانی سریع، شفاف و استفاده از فناوری نوین تأکید و از راه اندازی 10 سامانه الکترونیکی دراین حوزه خبر داد و افزود: با هدف سامان دهی مراکز آموزشی غیردولتی و شناسنامه دار کردن آنها سامانه ای را طراحی کردیم که تاکنون 12 هزار مدرسه و مرکز غیردولتی اطلاعات خود را در سامانه وارد کردند، در این سامانه اطلاعات مربوط به مراکز، نوع فعالیت، وضعیت آموزش و توانمندسازی نیروی انسانی و میزان شهریه تعیین می شود.

**300میلیارد تومان اعتبار برای طرح خرید خدمات آموزشی

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش از اختصاص یک ردیف بودجه ای برای طرح خرید خدمات آموزشی در بودجه 1397 خبرداد و اظهار کرد: 300 میلیارد تومان اعتبار برای طرح خرید خدمات آموزشی درنظرگرفته شده و پی گیری ها برای پرداخت معوقات این طرح ادامه دارد و بخشی از معوقات نیز پرداخت شده است.

**تنها مرجع صدور مجوز پیش دبستانی آموزش و پرورش است

وی افزود: مشکلاتی در برخی مراکز پیش دبستانی وجود دارد، اخیراً قانونی در مجلس تصویب و توسط دولت ابلاغ شده است تا کلیه مراکز پیش دبستانی مجوز خود را از آموزش و پرورش دریافت کنند، این موضوع به مراکزی که از سایر مراجع مجوز دریافت کرده اند، ابلاغ شده و تاکنون 1500 مرکز جهت دریافت مجوز از آموزش و پرورش اطلاعاتشان را در سامانه الکترونیکی مربوط وارد کرده اند.

زینی وند گفت: براساس مصوبه شورای سیاست گذاری مدارس و مراکز غیردولتی، مراکزی که مشخصات مرکز خود را در سامانه وارد کنند به منزله کسب مجوز فعالیت تا یک سال است، برای ادامه آن باید اقدامات بعدی را انجام دهند.

وی درخصوص شهریه پیش دبستانی نیز خاطرنشان کرد: شهریه مراکز پیش دبستانی حداکثر 80 درصد شهریه مدارس غیردولتی ابتدایی است و یک مرکز پیش دبستانی می تواند هم زمان، مهد کودک نیز در فضای خود داشته باشد.

** تفکیک برنامه، خدمات و شفافیت در هزینه ها ویژگی الگوی شهریه امسال

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش، اظهار کرد: شورای سیاست گذاری براساس محاسبه هزینه تمام شده برنامه های آموزشی و پرورشی مدارس، سطح برنامه ها، تجهیزات و … میزان هزینه را محاسبه و شهریه هر دانش آموز را تعیین کرده است وما امروز این الگوی شهریه را مدارس اعلام می کنیم.

وی تفکیک برنامه، خدمات، فعالیت ها و شفافیت در هزینه ها را از ویژگی های الگوی جدید شهریه دانست و اذعان کرد: شهریه در مدارس و مراکز غیردولتی در دو بخش محاسبه می شود؛ بخش اول که شامل برنامه و فعالیت های رسمی مدارس و سقف آن در ابتدایی 7 میلیون و140 هزارتومان، متوسطه دوره اول 8 میلیون و267 هزارتومان و متوسطه دوره دوم 10 میلیون و 134 هزار تومان و پرداخت آن برای اولیا الزامی است.

بخش دیگر شهریه که می تواند حداکثر تا 25 درصد این شهریه باشد، شامل فعالیت های فوق برنامه و غیردرسی و کلاس های تابستانی است که البته پرداخت آن توسط اولیا اختیاری است.

**مدارس غیردولتی حق ارائه محتوای درسی سال آینده را در فعالیت های تابستانی ندارند

زینی وند اخذ هرگونه شهریه را تنها از طریق سامانه الکترونیکی اعلام و عنوان کرد: شهریه الزامی را اولیا در هنگام ثبت نام و یا با توافق مدیر به صورت اقساط می توانند پرداخت کنند.

وی ارائه هرگونه محتوای کتاب درسی سال آینده در کلاس های تابستانی را ممنوع اعلام و اذعان کرد: به بهانه برگزاری کلاس های تقویتی درس های سال آینده، مدارس نمی توانند اولیا را به پرداخت شهریه اختیاری، اجبار کنند.

**افزایش 13/5 درصدی میانگین الگوی شهریه در سطح کشور

معاون وزیر آموزش و پرورش در مدارس و مراکز غیردولتی خاطرنشان کرد: افزایش شهریه ها در سال تحصیلی 98-97 در پایه دوازدهم، باتوجه به ضرورت برگزاری کلاس های ویژه کنکور 15 درصد است، اما در پایه های پایین تر متوسطه دوره دوم 11 درصد و میانگین متوسطه دوره دوم 13 درصد و در کل کشور میانگین 13/5 درصد است.

وی درصد افزایش شهریه در دوره ابتدایی را 15 درصد، متوسطه دوره اول و دوم را 13درصد اعلام و تصریح کرد: هزینه هایی مانند ایاب و ذهاب، کلاس های غیردرسی و فوق برنامه و سایر سرویس دهی ها، ارتباطی با الگوی شهریه ندارد و باتوافق اولیا و مدیر مدرسه تعیین می شود؛ بنابراین نباید این مبلغ را به الگوی شهریه افزود و ادعای افزایش شهریه کرد.

**حداکثر زمان کلاس های تابستانی 90 ساعت است

زینی وند، نوع فعالیت، میزان فعالیت و الگوی شهریه را سه شاخص تعیین شهریه عنوان کرد وافزود: فعالیت های تابستانی حداکثر می تواند 90 ساعت باشد و نوع آن پرورشی، مهارت آموزی، تقویت بنیه علمی طی 6 هفته وهفته ای 3 روز انجام شود.

وی از انجام 13 هزارو740 مورد بازدید از مراکز غیردولتی خبرداد و اظهار کرد: از این تعداد، تنها 36 مورد تخلف و عدم رعایت قانون داشتیم یعنی حدود نیم درصد،در شهر تهران در هفته های اخیر بیش از یک هزار بازدید از مدارس و مراکز غیردولتی انجام شد که مواردی، شهریه پیش از ثبت نام دریافت کرده بودند.

**استقرار ناظر مقیم در مدارس متخلف

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی از وجود ناظر مقیم در مناطق یک تا6 تهران خبردادو افزود: در مدارسی که تخلف صورت بگیرد یک نفر به عنوان ناظر مقیم مستقر می شود.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد اخذ وثیقه و بالاترین نرخ شهریه گفت: اخذ هرگونه وثیقه از دانش آموز توسط مدارس ممنوع و وجهه قانونی ندارد، بالاترین نرخ شهریه مربوط به تهران و پایه دوازدهم است و اگر دانش آموز در برنامه های فوق برنامه حضور داشته باشد تا 25 درصد این مبلغ می تواند به شهریه افزوده شود.

**دستورالعمل جذب نیرو در مدارس غیردولتی به زودی ارسال می شود

زینی وند ادامه داد: همه نیروهای مدارس غیردولتی آزاد و برخی حتی نیازمند پوشش بیمه ای نیز نیستند، افراد متقاضی تدریس در این مراکز باید درسامانه مربوطه ثبت نام کنند، مدیران نیز موظفنداسامی افراد را سریعاً به هسته گزینش ارجاع دهند.

وی در پایان برگزاری هر نوع آزمون ورودی برای مدارس غیردولتی را ممنوع و اعلام کرد: مصاحبه با اولیا، بررسی پرونده تحصیلی و موقعیت جغرافیایی محل سکونت سه شاخص جذب دانش آموزان در مدارس غیردولتی است.