سردار حسین اشتری:

اقدام پیشدستانه مانع وقوع بحران می شود

به گزارش نویدتهران،فرمانده نیروی انتظامی با تأکید بر ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت کارشناسان زبده در هر بحران از سوی معاونت عملیات، گفت: اقدام پیش‌دستانه می‌تواند از وقوع بحران جلوگیری کند و این امر بارها تجربه شده و موضوعی قابل توجه است.

سردار حسین اشتری در همایش معاونان عملیات سراسر کشور با اشاره به اهمیت و نقش معاونت عملیات، اظهار کرد: در صورت وقوع هر نوع بحران در کشور، تمام ظرفیت ناجا در مجموعه مرکز کنترل و فرماندهی معاونت عملیات متمرکز می شود که در این مواقع، مدیریت صحنه در اختیار فرماندهان است.

فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: همانطور که اشاره شد در صورت وقوع بحران هایی مانند: زلزله، آشوب و .. باید زمانی که فرمانده در مرکز کنترل حضور پیدا می‌کند، همه اطلاعات از تمام ابعاد مختلف ماجرا همچون تابلویی در برابر او قرار گیرد تا بتواند بر اساس این اطلاعات، بهترین تصمیم را اتخاذ کند.

وی تأکید کرد: در مواقع بحرانی، نحوه جمع‌آوری اطلاعات باید به‌ گونه ای باشد که هیچ نقطه مبهم یا بدون اشراف اطلاعاتی در ترسیم وضعیت موجود وجود نداشته باشد.

اشتری با تأکید بر ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت کارشناسان زبده در هر بحران از سوی معاونت عملیات، اظهار داشت: در هر بحران یا حادثه‌ای، نخستین اقدام جمع‌آوری اطلاعات و اشراف نسبت به موضوع است ولی نکته حائز اهمیت که باید به آن توجه داشت آن است که بتوان با استفاده از ظرفیت کارشناسان و متخصصان زبده، خلاق و شجاع، بهترین راهکار را ارائه داد.

عالی ترین مقام انتظامی کشور با بیان اینکه اگر اشراف اطلاعاتی ناقص باشد نمی‌توان به‌درستی برای برطرف شدن بحران تصمیم‌گیری کرد، گفت: در موضوعات مختلف مانند نظم‌بخشی حاشیه‌نشینی باید علاوه بر اشراف اطلاعاتی، قدرت تجزیه و تحلیل داشت، یعنی اقوام مختلف ساکن در آن منطقه، اتباع بیگانه، تهدیدات موجود در محل همچون موادمخدر، سلاح و … را مد نظر قرار داد و با بهره‌مندی از نظر کارشناسان بهترین راهکار برای رسیدن به هدف اصلی که همان نظم‌بخشی و مدیریت صحنه است توسط معاونان عملیات به فرمانده میدان ارائه شود و او تصمیم نهایی را اخذ کند.

وی گفت: ما در بخش نخست که همان اشراف اطلاعاتی است، مشکلی نداریم ولی در برخی مواقع در ارائه تحلیل و سرعت تصمیم‌گیری باید بیشتر متمرکز شویم؛ البته این موضوع در موارد مناسبتی همچون سالگرد ارتحال امام (ره) یا عملیات اربعین حسینی(ع) یا حتی چهارشنبه آخر سال مشکلی ندارد و تمام فرماندهان با دقت بالایی می‌توانند به‌صورت پیش‌دستانه اقدامات لازم را از پیش طراحی کنند؛ مثلاً افراد مسئله‌دار همچون اراذل و اوباش را شناسایی، بعضی از آنها را تحت کنترل و تصمیماتی از این قبیل را از پیش اتخاذ کنند ولی وقتی اتفاق جدیدی که پیش از این تجربه آن را نداشتیم رخ می دهد نیازمند تحلیل و سرعت عمل بالاتری در تصمیم‌گیری‌های خود هستیم.

فرمانده نیروی انتظامی یادآور شد: بعضی اوقات یک اقدام پیش‌دستانه می‌تواند از وقوع یک بحران جلوگیری کند و این امر بارها تجربه شده و موضوعی قابل توجه است.