آیت‌الله امامی کاشانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران؛

اقتدار دفاعی کشور قابل مذاکره نیست

به گزارش نویدتهران،خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: اینکه امروز رئیس جمهور نادان و بی ادب آمریکا نسبت به ملت ایران و سپاه حرف می‌زند از حسد و بغض و دشمنی‌اش است؛ این جنگ با اندیشه‌ها و دل‌های ملت ایران است و عزت و عظمت امروز ایران مرهون همین شجاعت‌هاست که از جوانان و نیروهای فداکار سر می‌زند.
آیت‌الله امامی کاشانی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران با اشاره به هفتم صفر که بنا بر تقریر برخی مورخین و محدثین، سالروز شهادت امام حسن مجتبی و ولادت امام هفتم می‌باشد، اظهار کرد: بنا بر نوشته علمای اهل سنت، موسی‌بن جعفر (ع) در بغداد در حال عبور از کوچه‌ای بودند؛ در همین حین یک کنیز از در خانه‌ای بیرون می‌آید در حالیکه صدای ناهنجاری از آن خانه بیرون می‌آمد؛ در همانجا امام(ع) توقف می‌کنند و کنیز را صدا می‌کنند و خطاب به او می‌فرمایند صاحب این خانه «حر» یعنی آزاد است یا «بنده»؟ آن کنیز در پاسخ به امام گفت که آزاد است؛ موسی بن جعفر(ع)خطاب به او فرمود راست گفتی اگر عبد بود از مولایش می‌ترسید.

وی ادامه داد: این کنیز به خانه بازگشت و «بشر بن حارث» صاحب خانه از این کنیز پرسید کجا بودی که برای بجا آوردن تشریفات دیر بازگشتی؟ کنیز ماجرا را برای وی تعریف کرد و «بشر بن حارث» متوجه شد که آن فرد، موسی بن جعفر(ع) بوده است و با پا پیاده به طرف بیرون دوید و بر پای موسی بن جعفر(ع) افتاد و «بشر حافی» شد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران، تصریح کرد: این «بشر بن حارث» از محدثین مشهور اهل سنت است که 50 نفر شاگرد داشت و شخصیتی بزرگ بود و لذا مورخین می‌نویسند که او محدثی بزرگ بود ولی این محدث یک مرتبه منحرف شد و به سراغ عیاشی رفت. چه می‌شود که یک انسان با آن سابقه طولانی به یک مرتبه این همه احادیث را زیر خاک می‌کند و به سراغ مِی خواری می‌رود؟ این انحراف چیست؟ این موضوع خود یک مطلبی است؛ در دعاها نیز ذکر شده که خدایا به تو پناه می‌برم از اینکه عاقبت من بد باشد.

آیت‌الله امامی کاشانی افزود: دل و گوش و چشم اگر آزاد بود به هر گناه و باطلی متوجه خواهد شد؛ دلی که در آن گناه رخ داد دلی مردد و پرشرک است.

وی بیان داشت: ما اگر عبد و بنده خدا باشیم، باید لباس و قیافه و کارها و نگاه‌مان مورد پسند خداوند باشد و در همه امور بنده خدا باشیم و پول و درآمد و زندگی‌مان بنده خدا باشد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران، گفت: امام حسن مجتبی(ع) در لحظه شهادت خود در توصیه‌ای فرمودند، آماده سفر آخرت باشید و بدانید همانطور که شما به سمت دنیا می‌روید مرگ نیز به سمت شما می‌آید.

وی در خطبه‌های دوم نماز جمعه تهران با تبریک به ملت و دولت عراق برای شکست دادن تروریست‌ها و جلوگیری از تجزیه این کشور، اظهار کرد: دشمن نتوانست با بسیج کردن یک مشت خونخوار و هزینه آل سعود، کشور عراق را اشغال کند و همچنین نتوانست این کشور را تجزیه کند؛ که این مهم مرهون فداکاری‌های ملت عراق و نیروهای مردمی این کشور و ارتش و مرجعیت عراق است؛ این امر یک ارزش و اهمیتی است که در تاریخ عراق ثبت شد.

آیت‌الله امامی کاشانی ادامه داد: رهبر عزیز انقلاب در دیدار نخست وزیر عراق به همین نکته اشاره کردند و مطالبی فرمودند که من به دو مطلب آن اشاره می‌کنم؛ نکته اول آنکه فرمودند به آمریکا اعتماد نکنید که این امر به معنای محو شدن کشور است و دوم آنکه به نیروهای مردمی و جوانان اهمیت دهید.

خطیب موقت نماز جمعه پایتخت، تصریح کرد: در کشور ما نیز رهبری امام راحل و نفس گرم ایشان در خصوص جوانان بود که منجر به فداکاری‌های آنها شد.

وی در ادامه با اشاره به سفر وزیر خارجه سابق آمریکا در دوران مسئولیتش به یکی از کشورهای عربی،گفت: جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا به یک کشور عربی سفر کرده بود و سران و وزرای خارجه کشورهای عربی جمع شده بودند و شروع به پرخاش به جان کری کردند و خطاب به او گفتند چرا آمریکا با ایران که دشمن ماست، مخالفت نمی‌کند؟ کری در همین حین پوشه دستش را روی میز می‌زند و خطاب به وزرای خارجه عربی می‌گوید شما که به ما معترض هستید که چرا تروریست را از بین نمی‌بریم، در کشورهایتان چه کسانی را دارید که در نیروی زمینی پیشروی کنند؟ شما در تمام کشورهای عربی یک ژنرال سلیمانی دارید که این حرفها را می‌زنید؟

آیت الله امامی کاشانی ادامه داد: وزیر خارجه سابق آمریکا سپس خطاب به وزرای خارجه کشورهای عربی می‌گوید که دنیا متوجه شده که شما با تروریست‌ها همکاری می‌کنید ولی ایران در تمام حرکاتش یک لحظه نشده که از مخالفت با تروریست‌ها دست بردارد.

وی در ادامه با بیان اینکه سرداران سپاه، افسران ارتش و نیروهای فداکار برای کشور ارزش محسوب می‌شوند، گفت: خداوند سردار سلیمانی و تمامی سرداران و افسران و جانبازان را در سایه امام عصر(عج) از گزند حوادث حفظ بفرماید.

خطیب موقت نماز جمعه پایتخت، افزود: مقام معظم رهبری در دیدار نخست وزیر عراق به این نکته هم اشاره کردند که نیروهای فداکار باید تجلیل شوند؛ کشور ما نیز یک زمانی زیر پای ژنرال های آمریکایی بود؛ که اگر این نیروهای فداکار نبودند ایران با عظمت و عزت که امروز در جهان می‌درخشد، هم نبود.

آیت الله امامی کاشانی تصریح کرد: اینکه امروز رئیس جمهور نادان و بی ادب آمریکا نسبت به ملت ایران و سپاه حرف می‌زند از حسد و بغض و دشمنی‌اش است؛ این جنگ با اندیشه‌ها و دل‌های ملت ایران است و عزت و عظمت امروز ایران مرهون همین شجاعت‌هاست که از جوانان و نیروهای فداکار سر می‌زند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که تاکید کردند اقتدار دفاعی کشور قابل حرف زدن و چک وچانه نیست، گفت: ما هرچه برای اقتدار و انسجام و اعتلای کشور نیاز باشد همه را فراهم می‌کنیم و این نکته باید مورد توجه همه دست اندرکاران باشد و بدانیم که دشمن با فکرها می‌جنگد و این فکر و فرهنگ را باید حفظ کرد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اظهار داشت: این اربعین که چند ساله شروع شده و با این ازدحام مورد استقبال قرار می‌گیرد در درون آن این نکته است که کربلا محور است و حسین معلم است و راه، راه فداکاری و شهادت است؛ این را از ندایی عرض می‌کنم که امام عصر (عج) سر دادند که «یا أهل العالم أنا الإمام القائم؛ یا أهل العالم إن جدّی الحسین قتلوه عطشان؛ یا أهل العالم إنّ جدّی الحسین علیه السّلام طرحوه عریانا؛ یا أهل العالم إنّ جدّی الحسین علیه السّلام سحقوه عدوانا».

وی خاطرنشان کرد: برخی مفسرین در خصوص این ندای حضرت گفته‌اند که اشاره حضرت به حسین (ع) و کربلا نشان از آن دارد که حضرت می‌خواهد با ریشه ظلم بجنگد و نشان از آن دارد که حسین(ع) و کربلا جهانی شده است.