معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش:

افزایش ۵۰ هزار نفری ثبت نام در پایه اول ابتدایی در سال تحصیلی جدید

به گزارش نویدتهران،معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در نمایشگاه دستاوردها وعملکرد وزارت آموزش‌وپرورش در دولت دوازدهم افزایش ۵۰ هزار نفری ثبت نام در پایه اول ابتدایی در سال تحصیلی جدید خبر داد.
در پنجمین روز از هفته دولت رضوان حکیم زاده در نشست خبری در حاشیه نمایشگاه دستاوردها و عملکرد وزارت آموزش‌وپرورش در دبیرستان البرز تهران با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و تبریک عید غدیرخم اظهار کرد: تا کنون بیش ازیک میلیون و۲۹۶هزار دانش آموز در پایه اول ابتدایی ثبت نام کرده اند وپیش بینی می شود افزایش هزار نفری دانش آموز در پایه اول ابتدایی را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: در مجموع بیش از ۷میلیون و۸۲۹هزارو ۳۰۰نفر در دوره ابتدایی ثبت نام نموده اند و این آمار حاکی از افزایش پوشش تحصیلی در این دوره است. البته بر اساس آمارها حدود ۱۸۰هزار نفر هنوز ثبت نام نکرده اند.

حکیم زاده تصریح کرد: در دوره پیش دبستانی دستورالعمل نحوه ثبت نام پس از چند سال که معطل مانده بود به دستور وزیر به استان ها ابلاغ شد و شامل مراکز پیش دبستانی دولتی وغیر دولتی می شود.

وی ادامه داد: در راستای حمایت های دولت از دوره پیش دبستانی و در راستای افزایش پوشش تحصیلی، افزایش اعتبارات را شاهد هستیم.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: نرخ پوشش تحصیلی و ثبت نام درکل دوره ابتدایی ۱۳/۹۸درصد است ودر پایه اول ۱۵/۹۷درصد است ما همه عوامل موثر در افزایش ویا کاهش حضور بچه ها در مدرسه را بررسی کردیم نتیجه این بررسی نشان می دهد علل اصلی عدم حضور دانش آموز در مدرسه به عوامل اجتماعی و فرهنگی بر می گردد و خیلی به ندرت به معلم و یا مدرسه مربوط می شود البته هم افزایی همه سازمان ها و دستگاه ها برای مسدود کردن مبادی بی سوادی ضروری است. هرجا که پیش دبستانی را پوشش دادیم تکرار پایه اول کاهش پیدا کرده ویکی از اهداف ما نیز همین کاهش تکرار پایه است در دوسال گذشته ارائه برنامه های جبرانی برای دانش آموزان دارای ضعف بسیار موثر بوده است. برنامه های مشترکی توسط امور بین المللی در کارگاه ها برای دانش آموزان در کلاس های تلفیقی ارائه می شود.

حکیم زاده ادامه داد: به صورت مشخص و براساس دستورالعمل در مناطق مرزی و حاشیه شهرها پیش دبستانی دولتی دائر می شود اما در شهرها می تواند مراکز پیش دبستانی غیر دولتی فعال باشند. سیاست ما بر این است که پوشش تحصیلی در دوره پیش دبستانی کاهش پیدا نکند امیدواریم روزی شاهد رسمی واجباری شدن دوره پیش دبستانی باشیم.

وی ادامه ادامه داد: در برخی استان ها به صورت پایلوت در پایه های اول دوم و سوم آموزش مهارت های زندگی جایگزین مشق شب می شود و در پایه های چهارم پنجم ششم دو ساعت از مجموع ساعات آموزشی کسر و به صلاحدید شورای مدرسه وبا توجه به شرایط و ظرفیت های هر منطقه به آموزش مهارت های اجتماعی اختصاص می یابد. البته در همه استان ها ممکن است این طرح اجرا نشود. در خصوص آموزش مهارت ها به دانش آموزان دوره ابتدایی بیشتر در قالب عمل است یعنی تکالیف مهارت محور حتما نوشتنی نیست البته این طرح فعلا به صورت آزمایشی اجرا می شود.

عضو شورای معاونین وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: یکی از چالش ها محاسبه نرخ نیاز به معلم در دوره ابتدایی است حداکثر تراکم در ابتدایی ۲۶نفر است البته نرمال ۲۰نفر است۵۹هزار کلاس در سطح کشورداریم که تراکم آنها بیش از ۲۶نفر است در محاسبه واقعی نیاز به معلم باید شرایط ویژه مناطق محروم در نظر گرفته شود و تنها تراکم ۲۶نفر در نظرگرفته نشود.

وی افزود: در سطح کشور ۱۴۷آموزگار داریم که آمار کلاسی شان بالای ۲۶نفر است.

حکیم زاده از پیگیری سهمیه خاص برای عشایری در جذب معلم خبر داد وافزود: در مناطق کمتر برخوردار با هدف توانمند کردن معلمان دوره های آموزشی برگزار می کنیم.

وی از ادامه طرح راهبران آموزشی در سال جدید خبر داد وافزود: راهبران اموزشی نقش موثری در جذب و پوشش تحصیلی دانش آموزان داشته اند.

معاون آموزش ابتدایی شاداب سازی مدارس ابتدایی موضوعی چند بعدی دانست وگفت: تعامل خوب معلمان فضای مناسب وبا نشاط ارائه برنامه برای والدین در جهت ساماندهی برنامه های فوق برنامه فرزندان توسط خانواده هاوتوانمندسازی معلمان نیز در این راستا صورت می گیرد لذا معلم باید یاد بگیرد چگونه شادابی را در کلاس حاکم کند.البته سازمان ها وصدا و سیما می توانند نقش موثری در تغییر انتظارات نابجا والدین از بچه ها داشته باشند و از این طریق به شاداب سازی کمک کنند.

وی افزود: طرح شهاب در دوره ابتدایی و از پایه چهارم ابتدایی اجرا می شود براساس آن همه هوش های متنوع به رسمیت شناخته می شوند و این طور نیست که تنها هوش های بالا مشخص شود لذا هدف از اجرای طرح این است که تعیین کنند که هر دانش آموزی در چه رشته ای تبحر و استعداد دارد اگر این طرح ادامه پیدا کند یکی از روش تعیین های استعدادهای خوب و استعدادهای برتر خواهد بود.

حکیم زاده گفت: در خصوص تقارن آغاز سال تحصیلی با آغاز ماه محرم: تابع تصمیم و زارت هستیم که زودتر یا دیرتر آغاز شود.