دربازدید معاون تربیت و آموزش ناجا از دانشگاه امنیت عمومی خلق چین؛

افزایش تعامل و انتقال تجربیات پلیس چین و ایران

به گزارش نویدتهران، معاون تربيت و آموزش ناجا درباره بازدید از دانشگاه امنیت عمومی خلق چین گفت: پليس چين اساساً خواستار آن است که پليس ايران، تجربياتش را در خصوص مبارزه با تروريسم، مواد مخدر و جرایم سايبري به آنها عرضه کند .

سردار  امیر حسین ياوري با اشاره به بازدید خود به همراه هيئت همراه از دانشگاه امنيت عمومي خلق چين و توضیحاتی درباره تاريخچه و موقعیت جغرافیایی این کشور اظهار کرد: وجود نظم و امنیت در همه امور اين کشور با توجه به جمعيت يک ميليارد و چهارصد هزار نفری آن حکايت از وجود برنامه ريزي دقيق در این کشور کهن دارد.

تربيت نيروي پليس؛ ماموریت اصلی دانشگاه امنيت عمومي جمهوري خلق چين

معاون تربيت و آموزش ناجا درباره سفر به این کشور و معرفی دانشگاه امنيت عمومي جمهوري خلق چين گفت: مأموريت اصلی اين دانشگاه با قدمتي بالغ بر ۶۰ سال برقراري امنيت عمومي و تربيت نيروي پليس است که هر ساله از مقطع ليسانس تا فوق دکترا دانشجو مي پذيرد و دانشجويان در رشته هايي مانند: حقوق، نظم و امنيت عمومي، بازجويي جنايي، اطلاعات جنايي، جرم شناسي، امور پليسي بين الملل و مديريت مهاجرت، پزشکي قانوني، مهندسي و مديريت ترافيک، مهندسي امنيت، فناوري سمعي- بصري در امنيت عمومي و امنيت سايبر تحصيل مي کنند.

وی با بیان اینکه دانشگاه امنيت عمومي جمهوري خلق چين حدود ۲۰ مرکز تحقيقاتي دارد، خاطر نشان کرد: سالانه نشريات متعددي نیز در اين دانشگاه منتشر مي شود.

سردار یاوری ضمن اشاره به اين مسئله که کشور چين ۳۶ دانشگاه پليس دارد، در خصوص نحوه مديريت آنها افزود: مسئول سياست گذاري آموزش در پليس چين؛ مدير کل پرسنلي آموزش است که پستی معادل معاون وزير در ايران محسوب می شود؛ دانشگاه هاي پليس در آن کشور تحت نظارت اين مدير کل در ۷۰ درصد امور به طور يکسان عمل مي کنند.

این مقام عالی رتبه انتظامی با بیان اینکه در این کشور به دانشگاه ها براي تعيين قطب آموزشي بر اساس شرايط جغرافيايي تفويض اختيار شده است، اضافه کرد: به طور نمونه؛ دانشگاه پليس “سينک کيانگ” با مرکزيت “اورم چي”، قطب آموزش خود را به موضوع تروريست اختصاص داده و” شانگهاي” به بحث سايبر پرداخته، “يونان” به مبارزه با مواد مخدر و “پکن” نيز قطب امنيت عمومي را بر عهده دارد به عبارتي هر کدام از اين ۳۶ پليس، يک حوزه تخصصي را در دستور کار خود قرار داده اند.

وي با تاکید بر اینکه رئيس دانشگاه شخصاً نمي تواند هيچ قراردادي را منعقد کند، افزود: همه کارهاي مربوط به سياست گذاري، هماهنگي، برنامه ريزي، ارزيابي بودجه و منابع انساني به عهده مدير کل پرسنلي است و مسئول دانشگاه پليس براي هر کاري بايد از وي مجوز بگيرد، در غير اين صورت هيچ کاري عملياتي نخواهد شد.

معاون تربيت و آموزش ناجا با اشاره به اینکه در آنجا معاون آموزش با حفظ سمت، جانشين رئيس دانشگاه است و سمت هايي مانند معاون هماهنگ کننده و جانشين رئيس دانشگاه پليس وجود ندارد، افزود: در دانشگاه پليس چين، سمت هايی همچون معاون آموزش، معاون تحصيلات تکميلي، معاون پژوهش و مدير کل روابط بين الملل وجود دارد و هر يک از معاونان به طور همزمان، چند دانشکده را اداره مي کند.

سردار ياوري يکي از نکات حائز اهميت آموزش پليس چين را بازنگري مطالب و محتواي آموزشي دانست که هر۵ سال يک بار اجرا می شود و یادآور شد: حتي برخي از رشته هاي درسي حذف و اضافه مي شود که ۶۰ درصد دروس به مباحث نظري اختصاص دارد و ۴۰ درصد آن نیز عملي ارائه می شود.

وی با اشاره به اینکه دروس کارورزي براي دانشگاه پليس امنيت عمومي شامل کلانتري، آگاهي، ترافيک و اطلاعات است، گفت: پليس چین باید از بين ۵ زبان پيشنهادي يک زبان را در دانشگاه پليس آموزش ببيند، به عنوان مثال دانشجویان در استان “سينک کيانگ” باید از بین زبان های: ازبکي، پشتو، روسي، فارسي و تاجيکي یکی را انتخاب کرده و آموزش ببینند.

شرایط سخت برای قبولی در آزمون ورودی دانشگاه پليس امنيت عمومي چين

اين مقام عالي رتبه انتظامی با بیان اینکه هر ساله ۲ هزار و ۴۰۰ نفر از طريق آزمون ورودي کارشناسي وارد دانشگاه هاي پليس چین مي شوند، گفت: در حال حاضر ۱۴ هزار دانشجوي تمام وقت و ۱۰ هزار نفر در دوره هاي پاره وقت و کوتاه مدت مشغول به تحصيل هستند و از آنجایي که دانشجويان در صورت استخدام در پليس چين از حقوق مکفي برخوردار مي شوند، شغل پليس متقاضيان زيادي دارد به گفته مسئولان پليس چين از هر ۱۰۰ نفر فقط ۲ نفر امکان ورود و تحصيل در اين دانشگاه را پيدا مي کنند.

وی با اشاره به اینکه آزمون جامعي در پايان مقطع کارشناسي برگزار مي شود که دانشجويان در صورت قبولي مي توانند به عنوان پليس مشغول به کار شوند، گفت: هر داوطلب فقط يک بار حق شرکت در اين آزمون را دارد و عدم احراز نمره قبولي در این آزمون منجر به ترک دانشجو از دانشگاه پليس مي شود اما از آنجایي که ۸۰ درصد واحدهاي درسي آنها حقوق است، مردودان آزمون جامع پليس مي توانند با گذراندن درس هاي تکميلي رشته حقوق وکیل شوند.

معاون تربيت و آموزش ناجا با بیان اینکه دانشجويان با هزينه خودشان در دانشگاه پليس تحصيل مي کنند و در دانشگاه هاي پليس چين مقطع کارداني وجود ندارد، گفت: نيروي پليس چين، درجه دار و سرباز ندارد و سربازها تحت امر ارتش هستند، همچنين مرزباني هم تحت نظارت ارتش و جداي از پليس عمل مي کند.

جایگاه بالای وضعيت شغلي پليس در کشور چين

سردار ياوري اظهار داشت: از لحاظ درآمد شغلي، بالاترين حقوق در چين به کارکنان ارتش تخصيص يافته و پليس در رده دوم قرار دارد. دسته سوم نيز ساير کارکنان دولتي هستند، علاوه بر وجود نظم و انضباط در پليس چين، نبود استرس شغلي در ميان افسران آن مشهود است.

این مقام عالی رتبه انتظامی اضافه کرد: به نظر مي رسد آن ها در خصوص وقوع جرمی خاص دغدغه و نگرانی ندارند البته شايد اين عدم نگراني شان به دليل استقرار دوربين های کنترل در سطح شهر باشد.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ درصد نیروی پلیس چین زن است، گفت: سن بازنشستگي براي افسران زن و مرد به ترتيب از ۵۵ تا۶۰ سال است و سربازي در چين شامل حال افرادي است که تمايل به استخدام در سازمان هاي دولتي دارند که شغل پليس هم از اين قاعده مستثني نيست.

معاون تربيت و آموزش ناجا با بیان اینکه اين سفر به درخواست دانشگاه امنيت عمومي چين صورت گرفت و هدف از دعوت آنها را اينگونه اظهار کرد: چيني ها بعد از تحولات کمونيسم دنبال درهاي باز هستند يعني مي خواهند کاري کنند که ارتباطشان با دنيا افزایش یابد، بنابراين در تلاشند از کشورهاي مختلف استفاده کنند و به دنبال برندسازي هستند. پليس اين کشور نيز از اين مقوله جدا نيست به طوري که مسئولان پليس چين در تمام جلسات خود به اين موضوع اشاره کردند که آمادگي پرورش دانشجوي پليس ايراني در مقطع ارشد و دکترا را دارند.

وي تصریح کرد: در حال حاضر استراتژي ما اين است که دوره هاي کوتاه مدت رفت و برگشتي برگزار شود و در صورت موفقيت آميز بودن دوره ها، پس از بررسي و جمع بندي هاي لازم، مي توان به قرارداد بلند مدت با پليس امنيت عمومي چين فکر کرد.

سردار ياوري در خصوص دستاورد سفر خود گفت: پليس چين اساساً خواستار آن است که پليس ايران، تجربياتش را در خصوص مبارزه با تروريسم، مواد مخدر و جرایم سايبري به آنها عرضه کند و در جستجوي برندسازي و کسب درآمدهاي پايدار از طريق آموزش پليس ساير کشورهاست.

وی افزود: به عبارت ديگر می توان گفت که پليس چين به دنبال بازار مصرف است به طوري که بعد از هيئت بازديد کننده پليس ايران، ساير پليس ها مانند ترکيه، عربستان، لبنان، بلاروس و لهستان در صف انتظار ملاقات بودند.

اين مقام عالي رتبه انتظامی اضافه کرد: پليس ايران نيز شرايط مطلوبي براي نفوذ در بازار مصرف پليس چين دارد و از آماده سازي چند تيم ورزشي مشترک بين پليس ايران و چين در ماه هاي آتي خبر داد.

اهمیت تربيت بدني در دانشگاه پليس چين

وی در مورد واحد درسي تربيت بدني پليس چين تاکید کرد: ورزش از ضروريات آموزش است که در اين ميان دفاع شخصي، تيراندازي و دو ميداني از اولويت هاي اجباري ورزشي به شمار می رود و ساير ورزش ها به صورت فوق برنامه براي دانشجويان پليس در نظر گرفته شده است.

سردار ياوري عنوان کرد: پليس چين برتري نسبت به پلیس ايران ندارد. فرهنگ سنتي چين باعث شده که جرم خيز نباشد و چه بسا در مواردي با اِعمال جريمه سنگين با برخي مسائل مبتلا به جامعه مبارزه کرده است.

معاون تربيت و آموزش ناجا در پايان از اهدای آخرين کتاب ترجمه شده خود با عنوان «پيش نگري بحران هاي اجتماعي» به دانشگاه امنيت عمومي چين خبر داد و یادآور شد: در نشست با مسئولان دانشگاه پليس چين، مدلي را به زبان انگليسي براي پيش بيني مؤلفه هاي جرم ارائه کرده که با استقبال آنها روبه رو شده است.