رییس سازمان اورژانس کشور خبر داد:

افتتاح ۱۱۵ پروژه سازمان اورژانس در سراسر کشور

به گزارش نویدتهران،رییس سازمان اورژانس کشور گفت: با تشکیل سازمان اورژانس کشور، زمان رسیدن بر بالین بیمار کاهش یافته است. قبلا زمان رسیدن نیروهای اورژانس بر بالین بیماران در تهران حدود ۳۸ دقیقه بود که به کمتر از ۱۴ دقیقه و برای موتورلانس ها به کمتر از ۱۰ دقیقه کاهش یافته است.

دکتر پیرحسین کولیوند در آیین افتتاح همزمان ۱۱۵ پروژه سازمان اورژانس کشور که با حضور وزیر بهداشت و به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: در سالهای اخیر شاهد کاهش مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی هستیم. از این نظر سازمان جهانی بهداشت تا دو سال قبل، ایران را در رده هشتم دنیا قرار داده بود اما در حال حاضر در رده الف و در کنار کشورهایی مانند آلمان، فرانسه و انگلستان قرار داریم.

وی افزود: در حوزه اورژانس هوایی توسعه بسیار خوبی داشتیم به گونه ای که ۷ فروند بالگرد اورژانس به ۴۷ فروند در حال حاضر رسیده است. ۶۵ درصد از مصدومانی که توسط اورژانس هوایی به مراکز درمانی منتقل شدند، مستقیما به اتاق عمل انتقال یافته اند که این نشان از ارزشمندی این خدمت است.

رییس سازمان اورژانس کشور اضافه کرد: یکی دیگر از خدمات جدید سازمان اورژانس، راه اندازی و تقویت موتورلانس های اورژانس است و در حال حاضر ۳۳۰ دستگاه موتور لانس در تهران در حال خدمت رسانی هستند و قرارداد خرید یک هزار دستگاه دیگر نیز برای کلانشهرها و شهرهای دارای ترافیک منعقد شده و تا پایان سال خریداری و توزیع می شود.

رییس سازمان اورژانس کشور بیان کرد: دو خدمت خیلی خوب نیز با همکاری معاونت درمان در قالب کد ۲۴۷ و ۷۲۴ برای ارائه خدمات به بیماران دچار سکته های حاد قلبی و مغزی راه اندازی شده و خوشبختانه تا کنون بیش از ۹۵ هزار بیمار دچار سکته قلبی در کمتر از یک ساعت و بیش از ۱۹ هزار بیمار دچار سکته مغزی در کمتر از سه ساعت به بیمارستانها منتقل شده و از عوارض ناگوار برای آنها جلوگیری شده است.

وی افزود: سازمان اورژانس کشور در حوادث مختلف به عنوان اولین سازمان حضور دارد. از زمانی که با شیوع ویروس کرونا مواجه شدیم، حتی در هنگام بازگشت دانشجویان از ووهان، هتلداری نیز کردیم. در حال حاضر ۴ نفر از پرسنل سازمان اورژانس کشور به شهادت رسیده اند و یک هزار و ۹۰۰ نفر نیز مبتلا شده اند.

دکتز کولیوند گفت: خدمات اورژانس در مراسم و مناسبت هایی مثل اربعین، چهارشنبه آخر سال و ایام نوروز نیز به خوبی به مردم ارائه می‌شود و باعث رضایتمندی مردم نیز شده است.

وی اظهار کرد: تعداد آمبولانس های کشور از دو هزار و ۴۰۰ دستگاه به ۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه افزایش یافته و ۲۰ دستگاه اتوبوس آمبولانس جدید نیز در حال تهیه و خریداری است. از سوی دیگر توان علمی پرسنل اورژانس نیز ارتقا یافته است. همچنین تعداد پایگاه های اورژانس از یک هزار و ۹۰۰ به ۳ هزار و ۳۰۰ پایگاه رسیده و ماموریت‌ها نیز ۶۰ درصد افزایش یافته و کیفیت کار نیز ارتقا پیدا کرده است.

رییس سازمان اورژانس کشور با اشاره به افزایش ۶۰ درصدی ماموریت های اورژانس، گفت: دانشکده فوریت‌های پزشکی در حال راه اندازی است. برای اولین بار دانشجوی زن برای رشته فوریت های پزشکی پذیرش شد و ۳۰ درصد دانشجویان در این رشته، زن هستند. از سوی دیگر برای تحقق طرح “هر خانه یک پایگاه سلامت”، اورژانس یاران، کمک های اولیه را به خانواده ها آموزش داده و خواهند داد. همچنین از کمک های خیرین برای ساخت ۱۰۰ پایگاه اورژانس در مناطق محروم بهره مند خواهیم شد.

دکتر کولیوند بیان کرد: امروز اولین آمبولانس ریلی نیز راه اندازی می‌شود. سامانه‌های ۱۱۵ تکمیل شده و مرکز و هدایت عملیات ویژه نیز راه اندازی می‌شود. در حال حاضر دقیقا می‌دانیم که در هر شهر چه مخاطره‌ای وجود دارد و از ۵۳ مخاطره، ۱۳ مخاطره در اولویت‌های سازمان اورژانس قرار گرفته است.

گفتنی است در این مراسم ۱۱۵ پروژه سازمان اورژانس کشور به صورت همزمان از طریق ویدیوکنفرانس و با حضور وزیر بهداشت افتتاح شد.