وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در گفتگوي تلفني با وزير دفاع تركيه؛

اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی نشان از استیصال آمریکا در منطقه دارد

به گزارش نویدتهران،امیر سرتیپ امیرحاتمی وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با «نورالدین جانیکلی» وزير دفاع تركيه با ابراز خرسندي از روابط دو كشور در تعامل مشترك نسبت به ماهيت تحولات منطقه گفت: برخي قدرت هاي منطقه اي و بين المللي در چند سال گذشته در پي جدا سازي ايران و تركيه از يكديگر بودند كه به لطف الهي و در سایه اراده رهبران دو کشور نقشه شوم آنها به شكست انجاميد.
وي با تبريك اضمحلال داعش به دولت و ملت تركيه اظهار داشت: نابودي داعش يكي از مصاديق همكاري هاي منطقه اي و نتيجه تعامل كشورهاي ايران، تركيه و روسيه بوده كه اين رويداد مهم برآشفتگي صهيونيست ها و و دولت آمريكا را در پي داشته است.
امير سرتيپ حاتمي با اشاره به اقدام رئيس جمهور آمريكا مبني بر اعلام قدس به عنوان پايتخت رژيم غاصب صهيونيستي بيان داشت: اين اقدام به دنبال استيصال و شكست آمريكا در عراق و سوريه و ناكامي آنان در اعلام استقلال كردستان عراق و افتضاح آنها در استعفاي اجباري نخست وزير قانوني دولت لبنان صورت گرفته است.
وي در همين زمينه اضافه كرد: تصميم آمريكادر انتقال سفارت اين كشور به قدس شریف نيز يك سياست غير مسئولانه است و تقويت رويكرد اشغالگري رژيم صهيونيستي را در پي دارد و معتقديم اين اقدام ناشي از احساس شكاف و اختلاف ميان امت اسلامي و مصالحه برخي كشورهاي عربي با اسرائيل صورت گرفته است.
وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران با اشاره به جنايات رخ داده در يمن گفت: كشتار بي رحمانه مردم يمن يك فاجعه تمام عيار انساني است و جامعه بين الملل و كشورهاي اسلامي بايستي باحساسيت بيشتري به دنبال خاتمه بمباران ها ومحاصره ملت مظلوم يمن باشند.
امير سرتيپ حاتمي با اشاره به توسعه همكاري هاي دفاعي ايران و تركيه خاطر نشان ساخت: از گسترش همكاري هاي دو كشور در حوزه هاي نظامي، صنايع دفاعي و تبادل تجربيات آموزشي و پژوهشي به منظور ارتقا سطح توانمندي دفاعي امنيتي استقبال مي كنيم و آماده ايم مناسبات دو وزارتخانه را به سطح جديدي از همكاري ها به ويژه در صنايع دفاعي ارتقاء دهيم.
وي با اشاره به اجلاس كشورهاي عضو سازمان همكاري هاي اسلامي اظهار اميدواري كرد: اين اجلاس از ابتكار دولت تركيه و به ويژه شخص رئيس جمهور آقاي اردوغان بوده و ما از برگزاري چنين اجلاسي حمايت و قدرداني مي كنيم .
درادامه اين گفت وگو «نورالدین جانیکلی» وزير دفاع تركيه با تأکید بر اشتراک های دو کشور اظهار داشت: تحولات اخیر منطقه لزوم همکاری ایران و ترکیه را برجسته کرده و هیچ قدرتی نمی تواند بر دوستی و برادری دو ملت تاثیر منفی بگذارد.
وی تصمیم ترامپ در اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس را اشتباه و خطایی بزرگ قلمداد کرد و گفت: این تصمیم مورد پذیرش هیچ مسلمانی در جهان نیست.
وی در پایان گفت و گو به دعوت وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی برای سفر به ایران پاسخ مثبت داد و همکاری های دفاعی بین دو کشور را مهم ارزیابی و بر ادامه تعاملات دو جانبه در چارچوب نشست آستانه تأکید کرد.