سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد:

اعلام آمادگی گروه‌ های پزشکی و پرستاری کشور برای کمک به مردم میانمار

 

به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه گروه‌ های پزشکی و پرستاری داخل کشور برای کمک به مردم میانمار اعلام آمادگی کردند، گفت: اگر اجازه دسترسی به مردم میانمار را داشته باشیم، از نظر نیروی انسانی و ارسال تجهیزات دارویی و پزشکی به مردم میانمار کمک خواهیم کرد.

دکتر حریرچی، سخنگوى وزارت بهداشت در نشست خبری این هفته در بخشی دیگر از سخنان خود، درپاسخ به سوال وبدا مبنی بر اقدامات وزارت بهداشت برای کمک های بشردوستانه در حوزه پزشکی و ملزومات بهداشتی و درمانی به مردم آسیب دیده میانمار، گفت: همان طور که اعلام شد هم وزارت بهداشت با امکانات دولتی و هم جمعیت هلال احمر با امکانات مردمی و نیز گروه‌ های پزشکی و پرستاری داخل کشور برای کمک به مردم میانمار اعلام آمادگی کردند، بنابراین ما آمادگی کامل داریم که اگر بتوانیم روزنه ‌ای برای کمک‌ رسانی به این افراد پیدا کنیم، این اقدام را انجام دهیم.

وی درخصوص موضوع مضرات دكل هاى مخابراتی بر سلامت انسان، گفت: همگی ما درحال حاضر در عصر اطلاعات زندگی می‌ کنیم و تبادل اطلاعات و استفاده از این دکل ‌ها یکی از ضرورت‌ های امروز جامعه است و پيش بينى شده است، تا سال ٢٠٢٣در ٨٥ درصد نقاط دنيا دسترسى به اينترنت وايرلس داشته باشند.

وی افزود: طبق بررسی‌ های متعددی که در کمیته ‌ای متشکل از وزارت بهداشت، سازمان انرژی اتمی، سازمان حفاظت از محیط زیست، درباره تلفن ‌های همراه و بی سیم‌ های نیروهای انتظامی و ماهواره ‌ای شده هيچ مورد خارج از استاندارد ملى مشاهده و اثبات نشده است و از طرفی وزارت ارتباطات خود را ملزم کرده که در هر کجا دکل جدیدی نصب شد، به ما اطلاع دهد تا آن را سنجش کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت نیز قرار است، ۷۰ مرکز سنجش ثابت در سطح تهران قرار دهد تا این دکل‌ ها را دائما سنجش کند. همچنین مناقصه ‌ای برگزار کردیم تا دستگاه‌ های سنجش متحرک را هم در سطح شهر قرار دهیم و دکل‌ ها و تشعشعات‌ شان را بررسی کنیم. باید توجه کرد که دکل هایی که در فواصل مجاز قرار می ‌گیرند، مشکلی ندارند و هر دکلی که دچار مشکل بوده با اعلام رسمی ما برداشته شده است.

دکتر حریرچی درباره اعتراضات اخير جامعه بيهوشى نیز ، گفت: در هفته گذشته در اكثر مراكز درمانى خدمات بيهوشى به نحوه مناسب ارائه شد .

وی گفت: سعی ما براین است که مسائل را در یک محیط دوستانه حل کنیم، اما مهم این است که اخیرا انجمن بیهوشی نامه ‌ای داشتند و اعلام کردند که اجازه نمی‌ دهند کوچک‌ ترین خدشه ‌ای در خدمت‌ رسانی به مردم ایجاد شود.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: باید توجه کرد که وزارت بهداشت یک عضو از اعضای متعدد شورای عالی بیمه است و از طرفی برای تعیین تعرفه‌ ها کار کارشناسی انجام می ‌شود. حال وقتی که اختلاف نظر وجود دارد، برخی گروه‌ ها می ‌گویند، تعرفه‌ های ما حتما باید بالا برود؛ این در حالی است که وسع مالی چنین چیزی موجود نیست، بنابراین هر چقدر هم که تبادل نظر کنیم به یک نتیجه مشترک نمی ‌رسیم. امیدوارم در این زمینه دوستان به مراجع قانونی و تولیت سلامت اعتماد کنند و در عین حال باید توجه کرد که تصویب‌ کننده نهایی تعرفه ‌ها، شورای عالی بیمه و دولت است و این تصمیم ‌گیری‌ ها با توجه به مصالح کشور انجام می‌ شود.

وی در خصوص مشكلات حوزه دارو و تجهيزات پزشكى، گفت: بخش دارو و ملزومات مصرفی پزشکی ما به دلیل تاخیر بیمه‌ ها در پرداخت مطالبات بیمارستان‌ ها دچار مشکل شده است. باید توجه کرد که بیمارستان‌ ها به عنوان ارائه‌ کننده خدمت باید عمده هزینه‌ های خدمات درمانی را از بیمه ها بگیرند و میزان فرانشیز پرداختی مردم مشخص است و از طرفی خط قرمز وزارت بهداشت این است که علیرغم همه مشکلات به طرف افزایش پرداخت از جیب مردم نرود.

دکتر حریرچی تصریح کرد: متاسفانه به دلیل تاخیر سازمان ‌های بیمه ‌گر در پرداخت مطالبات، مشکلاتی در حوزه نقدینگی شرکت‌ های پخش و توزیع ایجاد شده است، اما از طرفی بیمارستان ‌های ما برخلاف شرایط قبل از طرح تحول سلامت، فقط مجاز هستند که کالاهای دارای بارکد مشخص و زنجیره تولید معین را خریداری کنند.

وی گفت: تولیدکنندگان ما هم به مشکلات کشور واقف هستند و باید توجه کرد که مشکل تاخیر بیمه‌ ها در پرداخت مطالبات بیمارستان ‌ها و شرکت‌ ها از سال ۷۴ که بیمارستان‌ های کشور خودگردان شدند، وجود دارد. البته از نظر ما یک روز تاخیر هم پذیرفته نیست.

دکتر حریرچی ادامه داد: روزی که ما به وزارت بهداشت آمدیم، تاخیر بیمه‌ ها ۱۴ ماه بود هر چند که در مقاطعی از طرح تحول تاخیرها به سه تا چهار ماه کاهش یافت، اما در حال حاضر متوسط تاخیرها بیش از ۱۲ ماه است و در برخی دانشگاه‌ ها به ۱۳ ماه نیز رسیده است. البته همه ما به مشکلات کشور واقفیم، اما سعی می ‌کنیم که این مشکلات را حل کنیم. از طرفی توجه داریم که خدشه ‌ای به ارائه خدمات به مردم وارد نشود. همچنین اقدامات متعددی برای حل این مشکل در حال انجام است. از برخی سازمان ‌ها هم گلایه داریم که اولویت بهداشت و درمان را اعمال نمی‌ کنند و دستورات قانون و رییس‌ جمهور را به طور کامل اجرا نمی کنند، اما امیدواریم بتوانیم در محیطی مناسب مشکلات را کمتر کنیم و در حال پیگیری این مشکل هستیم.