اعلام آمادگی نمایندگان برای حمایت از طرح های تحولی آموزش وپرورش

به گزارش نویدتهران،در دیدار نوروزی جمعی از فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی با وزیر آموزش‌وپرورش، نمایندگان متفقاً بر مساعدت وهمراهی دولت باآموزش وپرورش دراجرای طرح های تحولی تاکید کردند وآمادگی خود رابرای حمایت از طرح های تحولی آموزش وپرورش اعلام کردند.
جمعی از اعضای فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی در سالن جلسات ساختمان شهید رجایی با سید محمد بطحایی، دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار وزیر آموزش‌وپرورش با تبریک سال نو و ماه رجب‌المرجب اظهار کرد: افتخار می‌کنم که خدمتگزار مردم هستم و از نمایندگان مجلس می‌خواهم آموزش‌وپرورش را در تلاطم مشکلات تنها نگذارند، زیرا حضورشان در کنار مدیران آموزش‌وپرورش موجب دلگرمی خواهد بود.

بطحایی ادامه داد: هیچ رنجشی از انتقادات نمایندگان مجلس ندارم زیرا معتقدم نمایندگان مردم در خط مقدم مواجهه با مشکلات جامعه قرار دارند بنابراین طرح مشکلات و انتقادات در جلسات حضوری برای آموزش‌وپرورش کارگشا وچراغ فراروخواهد بود و به تعیین مسیر صحیح تعلیم و تربیت کمک می‌کند.

وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: اگر وضعیت فعلی آموزش‌وپرورش ادامه یابد،حتی در ۳۰ سال آینده وزیر و مدیران وقت با همین مشکلات مواجه خواهند بود به همین علت برای رفع مشکلات موجود تعلیم و تربیت باید دست به تحول و اصلاح ساختار زد ،البته این تغییرات قطعاً با مقاومت‌هایی روبرو می‌شود،لذا از نمایندگان مجلس انتظار می‌رود برای انجام تحول در نظام تعلیم و تربیت در کنار آموزش‌وپرورش باشند و بیش‌ازپیش در این زمینه تلاش کنند.

براساس این گزارش؛پس از توضیحات وزیرآموزش وپرورش ومعاونین در خصوص عملکرد سال ۹۶وبرنامه های سال ۹۷،فراکسیون مستقلین متفقاً برمساعدت وهمراهی بیشتر دولت درحل مسائل واجرای طرح های تحولی در آموزش وپرورش تاکید کردند وآمادگی نمایندگان را برای همراهی باوزارت اموزش وپرورش در اجرای طرح های تحولی اعلام کردند.

جعفرزاده: مجلس برای اجرای طرح رتبه‌بندی و ایمن‌سازی و استانداردسازی مدارس بیش‌ازپیش تلاش خواهد کرد.

جعفرزاده نائب رئیس فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی در این جلسه ضمن تقدیر از فضای تعاملی خوب و سازنده‌ای که بین آموزش‌وپرورش و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایجادشده، اظهار کرد: خرسندیم که فردی سکان هدایت آموزش‌وپرورش را برعهده‌گرفته است که با تمام وجودش درد و رنج نظام تعلیم و تربیت را درک نموده است.

وی افزود این فراکسیون از حذف آزمون در دوره ابتدایی حمایت می‌کند زیرا معتقد است وزیر آموزش‌وپرورش با اصلاح ساختار موجود استرس را در بین دانش آموزان کاهش و به خانواده‌ها خدمت می‌کند.

جعفرزاده تصریح کرد: مجلس تمام تلاشش را برای پرداخت مطالبات معلمان به کار می‌گیرد و تا رفع این مشکل در کنار آموزش‌وپرورش خواهد بود.

وی ادامه داد: کاهش تنوع مدارس امری ضروری است و مجلس شورای اسلامی برای اجرای طرح رتبه‌بندی و همچنین ایمن‌سازی و استانداردسازی مدارس بیش‌ازپیش تلاش خواهد کرد.

احمدی لاشکی: هرگونه توسعه در کشور بدون توجه به آموزش‌وپرورش به بیراهه رفتن است

احمدی لاشکی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز در این جلسه اظهار کرد: هرگونه توسعه در کشور بدون توجه به آموزش‌وپرورش به بیراهه رفتن است.

وی افزود: وضعیت معیشت معلمان باید به‌گونه‌ای باشد که آن‌ها نیازی به شغل دوم نداشته باشند و تمام انرژی خود را صرف تعلیم و تربیت کنند.

احمدی لاشکی با اشاره به ظرفیت خالی ۲۵ هزارنفری دانشگاه فرهنگیان تصریح کرد: لازم است از این ظرفیت استفاده شود و افراد شایسته جذب آموزش‌وپرورش شوند.

وی ادامه داد: قبل از حذف کنکور باید به دنبال جایگزین باشیم و یکی از راه‌حل‌ها، برگزاری امتحانات دانش آموزان به شکل امتحان نهایی است.

بر اساس این گزارش نمایندگان مجلس موضوعاتی را موردبحث و بررسی قراردادند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: اصلی‌ترین وزارت خانه دولت آموزش‌وپرورش است و باید اصلی‌ترین اولویت دولت و نمایندگان مجلس باشد، تقویت تعامل دوسویه بین دانش آموزان و معلمان، آموزش مهارت‌های زندگی به دانش آموزان، ضرورت سیاسی نشدن آموزش‌وپرورش و عدم دخالت مدیران کل در انتخابات مجلس، استانداردسازی مدارس ناایمن خصوصاً در مناطق محروم، پرداخت مطالبات معوق فرهنگیان و ارائه پیشنهاد استفاده از فضای مساجد و حسینیه‌ها به‌عنوان مدرسه در مناطق محروم.