سخنگوی قوه قضائیه در جمع خبرنگاران:

اعدام بابک زنجانی متوقف به استرداد اموال نیست

حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه عنوان شده در تمدید مرخصی مهدی هاشمی رودربایستی وجود داشته است، گفت: مطلقا رو دربایستی وجود ندارد.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در حاشیه همایش «نقش و تاثیر مرکز امور وکلا و کارشناس قوه قضائیه در حوزه وکالت» با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه عنوان شده در تمدید مرخصی مهدی هاشمی رودربایستی وجود داشته است، گفت: مطلقا رو دربایستی وجود ندارد، مرخصی مهدی هاشمی مورد استثنایی نیست و از اختیارات قاضی است که اگر استدلال فرد را پذیرفت، مرخصی را تمدید کند.

به گزارش نوید تهران،وی در پاسخ به سئوالی درباره آخرین وضعیت متهم اصلی پرونده رشد وابسته به هلال احمر، گفت: قرار مجرمیت این فرد هنوز صادر نشده است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عنوان شده تا زمان استرداد پول‌ها زنجانی اعدام نمی شود، آیا این مساله درست است، گفت: این حكم همین الان در حال اجرا است.

وی افزود: حكمی كه صادر می‌شود وقتی كه بخش‌های مختلف دارد، بعد از قطعیت شروع به اجرا می‌شود. ممكن است اجرای بخشی از حكم زمان ببرد، در حال شناسایی اموال هستیم. اعدام هم متوقف بر این امر نیست، تكرار می كنم و تاكید می كنم كه اعدام متوقف بر این امر نیست، لكن بخشی از كار در حال اجرا است و اگر ذی حق ایشان نسبت به كارشناسی ها اعتراض داشته باشد باید به اعتراضات آنها رسیدگی شود.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: نكته دوم در مورد فردی است كه اخیرا دستگیر شده، و ممكن است لازم باشد این دو مواجه حضوری داشته باشند، همچنین دو متهم دیگر كه حكمشان نقض شده ممكن است برای تحقیقات از آنها استفاده شود، بنابراین حكم الان در مرحله اجرا است و برای استرداد اموال تلاش هایی صورت گرفته اما حكم اعدام متوقف بر این امر نیست.

وی در پاسخ به این سوال كه آیا ممكن است حكم متهم ردیف اول این پرونده تغییر كند؟ گفت: نه اگر یك متهم مرتكب جرمی شود و در ارتكاب جرم تلاش بر جبران آثار آن كند، توبه كند، قانون عقل و شرع برای او تخفیفاتی قائل هستند و اگر ایشان از روز اول همكاری لازم را داشت قطعا تخفیفاتی در مورد او اعمال می‌شد ارفاقات قانون لزوما تغییر حكم اعدام او نیست، وی هر مقدار كه همكاری های لازم را انجام دهد از ارفاقات بیشتری بهره می برد؛ مثلا یكی از ارقاقات این است كه در زمان بازداشت انفرادی نرود، مرخصی برود یا به او ملاقات هفتگی بدهند و یا از ارفاقات گوناگون استفاده كند.