رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا؛

اطلاعات ذخیره شده در تلفن همراه زمینه‌ساز وقوع برخی از جرائم می‌شود

به گزارش نویدتهران،امروزه گوشی های تلفن همراه به گنجینه‌هایی با ارزش از اطلاعات تبدیل شده‌اند. گنجینه‌هایی که می تواند تصاویر و فیلم‌های خصوصی باشد یا اطلاعات بانکی و یا اطلاعات کاری و محرمانه که در صورت انتشار عواقب جبران ناپذیری به دنبال خواهند داشت.
آیا کسی را می‌شناسید که تمامی اسناد و مدارک کاری و شخصی خود را همیشه به همراه داشته باشد؟ آیا دیده‌اید کسی تمام دارایی خود را نقد کرده و در جیب خود بگذارد و در خیابان‌های شهر تردد کند؟ قطعاً پاسخ به این سوال بسیار راحت و البته منفی است و همه بر این باورند که این امور قدری عجیب و شاید اشتباه است چرا که اگر این اسناد و مدارک یا وجه نقد مفقود یا سرقت شود تبعات جبران‌ناپذیری برای فرد به دنبال خواهد داشت.

اما متاسفانه هستند کسانی که تمامی اطلاعات شخصی و کاری خود و حتی اطلاعات حساب‌‎های بانکی خود را در جیب مجازی خود گذاشته و با خیال آسوده در کوچه و خیابان‌های فضای مجازی تردد می‌‎کنند و بدتر آن‌‎که، گاهی اوقات این اطلاعات را به راحتی در بین دوستان به اشتراک گذاشته و یا به دوست خود به امانت می‌دهند. شاید شما این حرف‌ها را باور نداشته و یا یک شوخی بپندارید! اما این موضوع یک واقعیت است. مراجعه به دادسرای جرائم رایانه‌ای یا پلیس فتا می‌تواند این واقعیت را برای شما مشخص کند و نشان دهد که چه تعداد پرونده در این خصوص تشکیل شده که در پی سهل انگاری قربانیان و یا اعتماد بیش از حد آنان، اطلاعات شخصی و محرمانه آنها به سرقت رفته و نه تنها از وی اخاذی شده بلکه بعد از اخاذی‌های کلان و پی در پی شاهد انتشار این اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی نیز بودیم که باعث بر باد رفتن آبرو و حیثت افراد شده است.

تلفن‌های همراه به علت در دسترس بودن(قابل حمل بودن)، داشتن قابلیت های متنوع(دوربین با کیفیت، انتقال سریع اطلاعات و …) و از همه مهمتر حافظه‌هایی با ظرفیت بالا، به ابزاری مهم برای ثبت لحظات به یاد ماندنی و یادآوری خاطرات تبدیل شده‌اند. اگر به گوشی تلفن همراه خود سری بزنیم خواهیم دید تصاویر و کلیپ‌های بسیار زیادی مربوط به زمان‌های گذشته و حال وجود دارد که با مرور هر یک، خاطرات جالبی را به یاد خواهیم آورد. این قابلیت یکی از مزایای تلفن های هوشمند می باشد که متاسفانه گاهی اوقات می‌تواند به بزرگترین تهدید علیه ما تبدیل شود. اگر بار دیگر به گوشی تلفن خود مراجعه کنیم خواهیم دید که برخی از اطلاعاتی در حافظه گوشی ذخیره شده، جزء اطلاعات خصوصی و مهم ما به شمار می‌آید. اطلاعاتی که اگر در اختیار دیگران قرار بگیرد می‌تواند زمینه ساز وقوع جرائمی همچون هتک حیثیت، تهدید و اخاذی و… شود. نکته ای که بد نیست به آن اشاره کنیم این است که آیا ضرورتی دارد این اطلاعات همواره بصورت نا امن و حفاظت نشده همراه ما باشند یا خیر؟

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا در پاسخ به این سوال گفت: متاسفانه علت اکثر پرونده های تشکیل شده در پلیس فتا سهل انگاری و اعتماد نابجای شاکیان بوده است. اعتمادی که اگر کمی بادقت و حساسیت بیشتر صورت می گرفت، قطعا شاهد کاهش وقوع جرائم سایبری بودیم.

سرهنگ دوم علی نیک نفس ادامه داد: با توجه به امکان سوءاستفاده و دسترسی غیر مجاز مجرمان سایبری، هموطنان عزیز از یادداشت کردن اطلاعات مهمی همچون رمز های بانکی، پسوردهای ورود و یا ذخیره تصاویر و فیلم های خصوصی در گوشی‌های تلفن همراه بصورت نا امن جداً خودداری نمایند. امروزه گوشی های تلفن همراه به گنجینه هایی با ارزش از اطلاعات تبدیل شده اند. گنجینه هایی که می تواند تصاویر و فیلم های خصوصی باشد یا اطلاعات بانکی و یا اطلاعات کاری و محرمانه که در صورت انتشار عواقب جبران ناپذیری به دنبال خواهند داشت.

وی در توصیه به هموطنان عزیز تاکید کرد: کاربران گرامی از ذخیره سازی اطلاعات مهم در گوشی های تلفن همراه جدا خودداری نموده و در صورت نیاز، از مموری های جداگانه استفاده و ضمن رمز گذاری بر روی اطلاعات و حافظه های حاوی داده های مهم، امنیت خود را افزایش دهند.

سرهنگ نیک نفس افزود: با این کار حتی اگر گوشی تلفن همراه ما مورد سرقت فیزیکی نیز واقع شود، فاقد اطلاعات مهم و خصوصی خواهد بود و همچنین به علت وجود پسورد برای گوشی و مموری و حتی سیم کارت لذا دسترسی به اطلاعات ما سخت تر خواهد شد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری با معرفی سایت پلیس فتا به عنوان یکی از سایت های مرجع در زمینه سایبر گفت: هموطنان عزیز با مراجعه به سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir می‌توانند آموزش های لازم را در خصوص موضوعات مهم سایبری کسب و در صورت نیاز با مراجعه به لینک مرکز امداد و فوریت های سایبری و انجام گفتگوی آنلاین، راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایند.