وزیر بهداشت :

اطلاعات ثبت بیماری ها در کشور باید قابل اعتماد باشد

به گزارش نویدتهران،وزیر بهداشت ضمن تقدیر از دکتر رضا ملک زاده و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به دلیل ثبت بیماری ها و پیامدهای سلامت گفت: بر هیچکس پوشیده نیست که ثبت اطلاعات برای سیاستگذاران در حوزه بهداشت و درمان تا چه میزان، موثر است.

دکتر سیدحسن هاشمی در دومین همایش ملی ثبت بیماری ها و پیامدهای سلامت اظهار داشت: ثبت بیماری ها در کشور امر جدیدی نیست و در سال های گذشته توسط همکاران ما در وزارت بهداشت انجام شده است اما آنچه توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت آغاز شده است، متفاوت از اقدامات قبلی است زیرا از افراد و مجامع بین المللی بهره گرفته شده و این افراد و مجامع می توانند در حمایت از این اقدام، موثر باشند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: ثبت ۷۱ بیماری در قالب یک مگاپروژه بین المللی ارزشمند بوده و بسیار مهم است که سیاستگذاران، ارزش اطلاعاتی که از این مسیر در اختیارشان قرار می گیرد را بدانند و از آن در برنامه ریزی های آینده استفاده کنند.

دکتر هاشمی با بیان اینکه نباید کیفیت فدای کمیت شود، افزود: تصور نکنید که حتما تا پایان این دوره وزارت بهداشت، باید اطلاعات اکثر بیماری ها ثبت شود، چراکه باید حرکت ما کاملا علمی، آرام و مشابه اطلاعات انجام شده در مورد سرطان ها باشد تا علاوه بر کمک به سیاستگذاران کشور، بخش بودجه ای دولت و مجلس شورای اسلامی، برای محققان نیز سودمند باشد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: درست است که صبر و حوصله برخی افراد برای جمع آوری اطلاعات سرطان ها در کشور به پایان رسید، اما دقت و کیفیت بر تاخیر در دستیابی به اطلاعات سرطان ها، برتری داشت.

دکتر هاشمی ضمن تاکید بر اهمیت قابل اعتماد بودن اطلاعات ثبت بیماری ها در کشور گفت: متاسفانه در هیات وزیران در مورد هر موضوعی که می خواهیم تصمیم گیری کنیم، آمارها با یکدیگر تناقض دارند و خروجی آن، ناکارآمدی تصمیمات سطح کلان در حوزه های مختلف از جمله در حوزه اقتصادی است، بنابراین علاوه بر اینکه در مورد اطلاعات، به تعهدات اخلاقی نیاز است، سیستم و شبکه بهداشتی و درمانی نیز باید بتواند افرادی که در این کار مشارکت دارند را حساس کند، چراکه دقت در جمع آوری اطلاعات در سرنوشت کشور در حوزه سلامت تاثیرگذار است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: نباید برای ثبت اطلاعات همه بیماری ها عجله کرد، اما اگر این بنا را بر پایه های استوار مستقر کنیم، افراد و مسئولان آینده، این کار را ادامه خواهند داد و در این زمینه حتما تعهد اخلاقی همراه با برنامه ریزی دقیقی که بتواند ما را به منابعی متصل کند که اعتماد کنیم، بسیار مهم است.

دکتر هاشمی افزود: در مورد بیماری های مختلف، آمارهای متنوع و در برخی مواقع متضادی وجود دارد. از اینکه همکاران ما در منطقه و کشورهایی که برای حوزه سلامت، ارزش بیشتری قائل هستند، سپاسگزارم و تصور می کنم که کشورهایی که متمدن و موفق هستند، حتما به مکتوب سازی و مستند سازی اهمیت می دهند و امیدوارم که از تجربیات آنها استفاده کنیم زیرا یکی از بزرگترین ایراد و اشکالات کشورهای در حال توسعه این است که به مکتوب کردن، کمتر توجه می کنند و به حافظه یا گفتارهای شخصی خودشان اعتماد می کنند که این موضوع، پسندیده نیست.

وزیر بهداشت با اشاره به تلاش های دکتر رضا ملک زاده در انجام کوهورت گفت: ثبت بیمارها و پیامدهای سلامت، مهمتر و ماندگارتر از کوهورت است چون ممکن است برخی افراد در آینده، مشکلاتی در انجام کوهورت ایجاد کنند، اما اگر ثبت اطلاعات بیماری ها به طور مناسبی پایه گذاری شود، کسی نمی تواند در آن خللی ایجاد کند.

دکتر هاشمی در پایان تاکید کرد: من به عنوان وزیر بهداشت باید بیماری های کشور، میزان هزینه هایی که بر کشور تحمیل می کند، میزان مرگ و معلولیت ناش از بیمارها و آسیب به اقتصاد کشور را به طور دقیق بدانم تا در مورد اولویت های بودجه وزارت بهداشت تصمیم گیری کنم. امیدوارم همه معاونت های وزارت بهداشت و بخش مالی دولت (سازمان برنامه و بودجه) و مجلس (کمیسیون های بهداشت و برنامه و بودجه) به ثبت بیماری ها و پیامدهای سلامت کمک کنند و اگر این کمک انجام نشود، باید از بودجه های وزارت بهداشت برای این حوزه هزینه کنیم تا این کار با صحت و دقت انجام شود.