آيت الله احمد جنتي :

اصلح كسي است كه دلسوز مردم و خدمتگزار جامعه باشد

 

دبير شوراي نگهبان با بيان اينكه برخي از افرادي كه براي رياست جمهوري ثبت نام كرده اند، كمترين اطلاعاتي در خصوص مسئوليت هاي رئيس جمهور ندارند گفت: فرد اصلح، بايد دشمن شناس و انقلابي باشد.

آيت الله احمد جنتي در همايش سراسري رؤساي استانها و مديران ستادي شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كه در مشهد مقدس برگزار شد، با تبريك ايام بافضيلت رجب گفت: امام رضا عليه السلام در حديثي فرمودند: كسي كه بار سفر ببندد و به زيارت من بيايد، گناهانش آمرزيده و دعايش مستجاب مي شود.
به گزارش نویدتهران،وي در تبيين اين حديث شريفه و شرايط استجابت دعا افزود: اين جمله در خصوص اجابت دعا جاي بحث زيادي دارد. برخي دعاها به صلاح انسان نيست و اگر اجابت شود، موجب پشيماني است. برخي دعاها نيز در طول زمان مستجاب مي شود و مدت دار است. بنابراين از زمان اعلام دعا تا زمان استجابت آن، ممكن است، سالها طول بكشد، تا مقدمات و شرايط آن فراهم شود و زمان مناسب آن فرا برسد و كسي نمي داند چند سال طول مي كشد.
رئيس مجلس خبرگان رهبري افزود: در مورد آمرزش گناهان نيز همين گونه است. گناهان انسان در اثر دعا آمرزيده مي شود، مگر برخي گناهان كه قابل آمرزش نيست، ولي اصل بر آمرزش گناهان است. بنابراين ما بايد دعا كنيم و از خداوند بخواهيم و نتيجه را نيز به خدا واگذار نمائيم.
رئيس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي در ادامه اظهار داشت: خداوند در قرآن مي فرمايد، پس از مرگ به انسان خطاب مي شود، شما به تنهايي به پيشگاه ما آمديد، همانطور كه در اولين روز خلقت، شما را آفريديم.
آيت الله جنتي افزود: انسان در ابتداي تولد و خلقت، هيچ چيز ندارد. اسم، شهرت، مقام، ثروت، پست و حتي لباس. كم كم اين چيزها را به او مي دهند و يا خود به تدريج كسب مي كند و به صورت روزافزون در اموال و خواسته هاي نفساني او تكاثر ايجاد مي شود. اما وقتي از دنيا مي رود، همه را از او مي گيرند و مانند روزي مي شود كه تازه به دنيا آمده بود. يعني همه چيز او اعم از مال و مقام و عنوان و غيره و حتي ارتباطات قطع مي شود.
وي اضافه كرد: انسان پس از مرگ در عالمي ناشناخته وارد مي شود كه شباهتي به اين دنيا ندارد و عالمي متفاوت است و تا وارد نشود به حقيقت آن دست پيدا نمي كند. تنها چيزي كه با انسان محشور مي شود، عمل اوست و فقط همين اعمال براي او مي ماند. در تنهايي قبر، فقط اعمال انسان است كه براي او مجسم مي شود و عينيت مي يابد و انسان را از تنهايي مي رهاند، يك موجود خوش سيما و معطر و نيك و يا يك موجود پليد و كريه و زشت. و اين همان معناي تجسم اعمال است.
دبير شوراي نگهبان اضافه كرد: انسان بايد به اين مسائل فكر كند و خود را اصلاح كند تا بتواند ديگران را اصلاح كند. قبل از قبول هر مسئوليت و اقدامي انسان بايد به فكر اصلاح خودش باشد.
وي با اشاره به اين كه در نظام جمهوري اسلامي نيز اگر افراد مسئوليتي دارند ، ابتدا بايد به فكر اصلاح خودشان باشند، افزود: زيارت ائمه به انسان اميد مي دهد، انسان را تطهير مي كند. اميدوارم در اين همايش، غير از برنامه هاي كاري با دست پر از مشهد برويم و از كرامت ائمه بهرمند شويم.
آيت الله احمد جنتي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به انتخابات شوراها و رياست جمهوري گفت: امسال تعداد زيادي از افراد براي شوراها ثبت نام كردند. شناخت از اين افراد، كار خيلي مهم و دشواري است. تشخيص اين كه آيا داوطلبان، توانايي و صلاحيت لازم را دارند يا خير امري بسيار مهم است. اعضاي منتخب شوراي شهر، بسياري از امكانات را در اختيار دارند و در فضاهاي مختلف كارهاي فرهنگي مي كنند بنابراين عملكرد آنها در فرهنگ كشور و جامعه بسيار تاثيرگذار است.
وي در خصوص داوطلبين انتخابات رياست جمهوري اظهار داشت: برخي از افرادي كه براي رياست جمهوري ثبت نام كرده اند، كمترين اطلاعاتي در خصوص مسئوليت هاي رئيس جمهور ندارند و لذا بايد قانوني تدوين شود، كه محدوديت هايي در خصوص ثبت نام داوطلبين ايجاد كند. مجلس بايد در اين خصوص قانونگذاري كند و ما هم كمك مي كنيم تا شرايط خاصي براي ثبت نام كنندگان درنظر گرفته شود.
دبير شوراي نگهبان با بيان اين كه، اصل ۱۱۵ قانون اساسي شرايطي را براي رياست جمهوري قرار داده كه يكي از آنها تقوي است، گفت: تقوا مسئله بسيار مهمي است و موضوعي است بالاتر از عدالت. اين يكي از شرايط رئيس جمهور در نظام اسلامي است. اگر قوانين، اصلاح و اعمال شود، خيلي از مشكلات برطرف مي شود و كساني با شرايط محدود حق ثبت نام خواهند شد.
وي با اشاره به اين كه بخش عظيمي از آينده كشور به دست رياست جمهوري است. گفت: براي ثبت نام، بايد شرايط و محدوديت هايي قرار داده شود، تا افراد با شرايط خاص بتوانند ثبت نام كنند. در اين خصوص بايد روشنگري كرد و رسانه ها بايد اين موضوعات را براي مردم تبيين كنند. وظيفه شرعي؛ عقلي، اجتماعي و ملي هر ايراني است كه نسبت به انتخابات حساس باشد و رسانه ها نيز بايد مردم را با شرايط رياست جمهوري و حضور در انتخابات آشنا نمايند.
دبير شوراي نگهبان در ادامه سخنانش افزود: انتخاب اصلح مهم است. اصلح كسي است كه دلسوز مردم و خدمتگذار جامعه باشد و همچنين توانمندي لازم را براي اداره كشور داشته باشد. سوابق و گذشته افراد، ميزان دلسوزي و توانمندي آنها را در مديريت و اداره كشور نشان مي دهد.
وي افزود: فرد اصلح، بايد دشمن شناس و انقلابي باشد.
آيت الله احمد جنتي در ادامه اين همايش در خصوص عملكرد شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي افزود: هيچ وقت نبايد به وضع موجود قانع بود. انسان موجودي كمال گرا است و كمال خواهي انسان حد و مرزي ندارد و انسان همواره بايد در انديشه ارتقاء و پيشرفت باشد.
رئيس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي اضافه كرد: ما در شورا بايد همواره به فكر ارتقاء جايگاه خود باشيم و بيشتر بايد بر روي موضوعات و مسائل فرهنگي كار كنيم.
وي يادآور شد: اكثريت مردم كشور، اسلام محور و عدالت خواه هستند، بنابراين هر چه بر روي فرهنگ اسلامي متمركز شويم، بيشتر مورد قبول جامعه واقع مي شود و لذا بايد ضمن پرهيز از سياسي كاري، بر ترويج فرهنگ اسلامي تاكيد كرد تا فرهنگ غربي، جايگزين فرهنگ اسلامي نشود.
آيت الله جنتي اضافه كرد: اين امر به همت، تلاش و پشتكار نياز دارد و براي اين كار، در شورا بايد از مشورت همه اقشار و نيروهاي انقلابي و ظرفيت همه ارگانهاي انقلابي استفاده كرد تا انشاء الله به نتيجه مطلوب برسد.
وي همچنين با اشاره به نامگذاري سال جاري تحت عنوان “اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال” گفت: مطالب گهرباري كه رهبر معظم انقلاب در ابتداي سال جاري مطرح كردند، بايد چراغ راه شما باشد و در همين مسير و در راستاي رهنمودهاي ايشان حركت كنيم. توليد و اشتغال مسئله روز و مسئله حياتي مردم است و اقتصاد مقاومتي مردم را از كشورهاي غربي بي نياز ساخته و موجب عزت و استقلال كشور مي شود.